Bezpečnost žáků a studentů je téma, které skloňují rodiče i pedagogové. Proto, aby v případě útoku dokázali co nejlépe zareagovat a zvýšili tak svoji šanci na přežití, sešli se v pátek 9. prosince středoškoláci s bývalým policistou Stanislavem Kazbundou a instruktorem bojového umění krav maga Jindřichem Petříkem ze společnosti Crom Consulting. Přednáškou o zbraních, obraně proti nim a psychologii útočníků vše začínalo, zabarikádovanou učebnou tříhodinová lekce končila. 

„Chceme představit dětem principy toho, jak postupuje terorista a jak střelec, proč útočí a jak by měly reagovat. Není možné definovat návod na to, jak stoprocentně takový útok přežít, ale můžeme své šance na přežití zvýšit," vysvětluje Stanislav Kazbunda cíl tříhodinového cvičení, které nazval „Bezpečná škola".

Studenti vodňanské střední školy Trivis si vyzkoušeli zneškodnit teroristuZdroj: Deník / Radka Doležalová

Uprostřed přednášky se bez varování otevírají dveře a v nich stojí zahalený střelec a pálí do učebny. Jako první se vrhá ke dveřím štíhlý mladík s brýlemi, za ním další dva a společně útočníka vytlačují ven ze
třídy a odzbrojují. „Tady nejsme na klasické střední škole, a je v tom rozdíl, že seminář tentokrát pořádáme v Trivisu," hodnotí neobvykle pohotovou reakci studentů přednášející. Obvykle při prvním setkání se zbraní namířenou proti sobě lidé ztuhnou a nezareagují vůbec. Na této škole je sebeobrana zahrnutá v osnovách a řada studentů předpokládá, že se jednou uplatní v bezpečnostních složkách. Jejich fyzická i psychická připravenost je lepší než na běžných školách.

Útoky se v obměnách opakují během celého odpoledne a reakce se zlepšují přímo úměrně informacím, které studenti získávají. Postupně si rozdělují úkoly. Nejvíce houževnatí kluci drží dveře a snaží se je co nejlépe zabarikádovat. Jiný mladík předstírá, že volá policii, další vylepuje do okna cedulku se stručným popisem situace uvnitř školy. Kdyby byl útok reálný, takový vzkaz na okně by mohl velmi usnadnit práci policie i záchranky. Postupně začínají být reakce méně zmatečné, opakováním nabývají studenti klidu a rozvahy. To vše je ale jen nácvik a nikdo po jakémkoli cvičení nedokáže říct, jak by reagoval, kdyby byla tato kritická situace reálná.

Studenti vodňanské střední školy Trivis si vyzkoušeli zneškodnit teroristuZdroj: Deník / Radka Doležalová

To si uvědomuje i jeden z nejvíce duchapřítomných studentů, který byl rozhodnutý si vyzkoušet každou simulovanou situaci na vlastní kůži. „Tahle výuka je moc přínosná, je to o praxi. Je dobré si to vyzkoušet, i když by stejně většina z nás asi nedokázala zareagovat. Ze začátku jsem nebyl schopný nic udělat a byl jsem v šoku. Byl jsem zklamaný sám ze sebe. Ale jsem rád, že jsem si mohl vyzkoušet, jak zabarikádovat a držet dveře, když nejdou zamknout. Snad už by to po tomhle cvičení bylo lepší. Měli bychom to opakovat. Sám se věnuji bojovým sportům a pořád nedokážu zareagovat dost rychle. Vidět mířit na sebe zbraň je šokující," zlobí se na sebe trochu zbytečně Václav Havlíček.

Žádná taková speciální výuka by se nemohla uskutečnit bez posvěcení ředitelky školy Aleny Lachoutové: „Cvičení úzce souvisí s tím, co tady učíme, a s tím, co většina našich studentů bude chtít po maturitě dělat. Naše děti se vzdělávají v kriminalistice, krizovém řízení, bezpečnostní činnosti, v právu. Rádi budeme v takových akcích pokračovat. Bylo by fajn, kdyby podobné programy pro školy nabízela i policie. Na to bych se moc těšila. Důležité je i to, že je to zážitkové." Poptávka po bezpečnostních opatřeních i praktických cvičeních ze strany škol, ale i veřejnosti, v poslední době narůstá. Nyní jsou na tahu stát, školství či policie, kteří mohou problematiku řešit uceleně a celoplošně. 

„Doufám, že se studenti ve svém životě s útočníkem nepotkají, ale cvičení rychlé reakce je užitečné i pro jiné krizové situace. Patří sem i zmínky o první pomoci, samozřejmě každý se může setkat s dopravní nehodou nebo náhlou zdravotní indispozicí, a je jisté, že každý, kdo si zkusí takové cvičení, pak zareaguje rychleji, jednodušeji a správněji," dodává Stanislav Kazbunda.

Studenti vodňanské střední školy Trivis si vyzkoušeli zneškodnit teroristuZdroj: Deník / Radka Doležalová

DÁLE SI MŮŽETE O OBRANĚ PROTI ÚTOKŮ PŘEČÍST ZDE: 

https://ceskobudejovicky.denik.cz/z-regionu/teroristicky-utok-ve-vlaku-ceskych-drah-na-zkousku-20161027.html

http://ceskobudejovicky.denik.cz/z-regionu/stesti-preje-pripravenym-damy-se-uci-branit-20170111.html