VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů bude český pomník rysům

Linec – Na podzim bude v Národním parku Kalkalpen odhalen pomník dvěma rysům.

12.9.2017 1
SDÍLEJ:

Bude připomínat upytlačené rysy.Foto: Deník/repro

Deník OÖN vysvětluje, že rysi Juro a Freia byli odchyceni v přírodě ve Švýcarsku pro rakouský park, aby pomohli oživit tamní populaci těchto chráněných šelem. V Kalkalpen ale narazili na pár lineckých myslivců, kteří si tu pronajali revír od stavebního fondu katolické církve, a ti je upytlačili. Prý nechtěli, aby rysi sežrali „jejich“ srnčí. Za to pak manželé byli odsouzeni.

Na místě, kde byl rysí párek v parku vypuštěn na svobodu, bude teď odhalen jeho pomník. „Ředitelství národního parku brzy našlo pro projekt správného autora. Uměleckého kováře Karla Bureše z Pardubic váže úzké přátelství ke ,kovotepeckému papeži´ Alfredu Habermannovi, který závěr života trávil v předalpské oblasti Dolních a Horních Rakous a Štýrska a zemřel ve Waidhofenu. Bureš zastává názor, že v každém umění musí být poznatelná také příroda,“ píše list a cituje Bureše: „Sochař, který neovládá tradiční řemeslo, je jako spisovatel, který nezná pravopis.“ A protože pro českého umělce je příroda vysokou hodnotou, měl Franz Sieghartsleitner z národního parku obrovskou radost, že Bureš převzal tento úkol. „Kovový rys má být trvalou vzpomínkou na tragické události, které náš projekt zdomácnění divokých zvířat u nás dovedly na pokraj zhoucení,“ uvedl Sieghartsleitner v lineckém listě.

OÖN pokračují, že Bureš zpracoval skulpturu ve své dílně z třímilimetrového plechu. Představuje rysa, který se při lovu elegantně plíží ze svahu. „Zvolil jsem vědomě velmi realistické zpodobnění, protože chci všem lidem, turistům, domácím, rodičům i dětem, vzdělancům i analfabetům ukázat, jak jedinečnou hodnotou je, když ještě jsou divoká zvířata,“ říká autor a požaduje: Hospodářské zájmy člověka musejí zůstat v pozadí.

„Poté, kdy skulptura rysa v životní velikosti sklidila při mezinárodním setkání kovotepců v srpnu na českém hradě Helštýně velké uznání odborného světa, teď bude přepravena do Rakouska. Financován bude tento památník z rozpočtu národního parku a z příspěvků sponzorů,“ uzavírají OÖN.

E-auta bez jaderné elektřiny?

Ve Freistadtu v Salzhofu sledovalo více než 200 zájemců diskusní kruh expertů ke světlům a stínům e-mobility s podtitulkem „Ano, jistě, ale…“, napsaly OÖN.

Z jejich zprávy zaujalo resumé Manfreda Dopplera z Anti-atomového výboru: „Z pohledu naší organizace je e-mobilita obohacením tehdy, když proud, který používá, je prokazalně produkován z obnovitelných zdrojů v Rakousku. Momentálně končí v akumulátorech rakouských e-aut příliš mnoho elektřiny z atomových a fosilních elektráren především z Čech. Pro Anti-atomový výbor je každopádně jasné: atomová elektřina nemá v e-autech místo!“

Mají známku ze dřeva

Rakousko má známku ze dřeva.

Rakousko má první poštovní známku ze dřeva. Má nominální hodnotu 6,90 eura a vyšla jednorázově nákladem 130 000 „výtisků“, napsaly OÖN. Je na ní znázorněn dub zimní z Breitenfurtu ve Vídeňském lese, a z tohoto stromu, asi 210 let starého a 30 metrů vysokého, také bylo celé vydání zhotoveno. Známka vyšla ke 20letému jubileu spolkových lesů. Informace na www.post.at.

Učitelé prý málo učí

Studie OECD ukazuje, že téměř polovina rakouských učitelů je starších 50 let. V národních školách tvoří 91,6 procenta personálu ženy . „Ve srovnání 43 zemí je nápadné, že rakouští kantoři učí méně hodin než jejich kolegové za hranicemi,“ uvádějí OÖN. Na základních a středních školách je to za rok průměrně 589 hodin, zatím co průměr OECD je 662 hodin. V nářodních školách je rozdíl menší – 779:794.

Starších 50 let je v Rakousku 43 % učitelů, v OECD jen 35 %. Zemí „pedagogických metuzalémů“ je Itálie, kde nad 50 let je 64 procent kantorů a mladších 30 let jen jedno procento.

Na vzdělání dětí vydává rakouský stát víc peněz než ostatní země – za celou školní docházku od národní po vysokou školu to bylo v roce 2014 průměrně na žáka 14 549 dolarů, v OECD v průměru jen 10 759. Přitom Rakousko dává na školství 4,9 procenta HDP, OECD 5,2. Na jednoho rakouského učitele obecné školy připadalo průměrně dvanáct žáků (OECD 15), v dalších třídách základky devět (OECD 13). V jedné třídě obecné školy sedělo v Rakousku průměrně 18 dětí (OECD 21) – méně jich bylo jen v Řecku, Lotyšsku a Lucembursku. Ve vyšších třídách základních škol byl v Rakousku průměrný počet žáků 21 (OECD 23).

15 % Rakušanů ve věku 25-64 let má jen základní vzdělání (OECD 22 %). Na rakouských vysokých školách studuje 16 % cizinců, což je po Lucembursku (46), Novém Zélandu (21), Británii (19) a Švýcarsku (17) nejvíc. Průměr OECD je šest procent.

Nástupní plat rakouských učitelů obecných škol byl v roce 2015 kolem 34 000 dolarů ročně, v OECD 30 800, maximálně 66 500 (OECD 52 700). Na druhém stupni to bylo v Rakousku od 35 500 do 68 800 dolarů, v OECD od 32 200 do 55 100. Na druhé straně bral rakouský učitel na národce jen 72 % průměrného platu akademika, na druhém stupni 85 %.

Doplaváno jest

Ilustrační foto.

V sobotu 16. září bude letos poslední plavení dříví na historickém Schwarzenberském kanále u Ježové na česko-rakouské hranici. Z rakouské strany se zájemci sejdou k procházce s průvodcem ve 13 hodin na parkovišti v Oberhaagu (Aigen-Schlägl), plavení začne ve 14.30. „Bude k němu vítán nejen každý divák, ale každá pomocná ruka,“ píší OÖN. Akci zpestří česká folklorní skupina, dopolední program bude patřit českým státním lesům. (www.boehmerwald.at)

Svátek kol

Ilustrační foto.

K začátku Evropského týdne mobility oslaví Linečané v sobotu 16. září od 10 do 13 hodin na Hlavním náměstí opět jízdní kolo, uvedl list magistrátu. Akci pořádají Radlobby a Klimabündnis OÖ. Kromě velkého blešího trhu cyklistických potřeb nabídne řada organizací informace kolem bicyklů, trvale udržitelné mobility a recyklingu. Kolem desáté hodiny má na náměstí dorazit hvězdicová jízda cyklistů z více než 50 hornorakouských obcí. Připraven je bohatý rámcový program, jehož vrcholem bude projížďka všech účastníků městem od 11 do 12 hodin. (www.radlobby.at/linz/radparade)

Pro vnoučka na koni

Na vyjížďce dlouhé 550 kilometrů.

Protože slíbil vnukovi, že ho ze školy vyzvedne na koni, míří Hans Watzl (62) z Abenbergu ve středním Francku v sedle až do Münsteru. "Slib se musí dodržet," řekl, a to prý i když sedmiletý Hannes bydlí "pěkný kus daleko", píše PNP. Vnouček na nápad řekl: "Dědo, to je ,cool´…" Kromě Hannese chce Watzl vyzvednout ve škole i pětiletou Esther.

Vášnivý „koňský turista“ už má za sebou víc dlouhých túr, ale tahle je s 550 kilometry nejdelší. Razí na ni s islandskými koňmi, šestiletým valachem Solfarim a osmiletou Flügou, kteří mu střídavě slouží k jízdě a k nesení zavazadel. Na cestu je trénoval od dubna. Rozplánoval si ji na 23 cestovních dnů – denně odjet 17 až 35 kilometrů a každý šestý den udělat pauzu. Odstartoval před týdnem, 1. října chce být v Münsteru. Je vybaven mapou, kompasem a GPS.

„Času má dost, protože vystudovaný strojní inženýr je od ledna ve starobním pracovním režimu. V práci seděl jen u psacího stolu, proto je prý pro něho tím nejkrásnějším vydat se do přírody s přáteli – koňmi,“ uzavírá PNP.

Na snímku sedí Watzl na Solfarim, vedle stojí Flüga.

Přijde vichr?

První podzimní vichr tohoto roku by mohl ve středu 13. září přinést rekord ve výrobě energie z větrných elektráren, napsala PNP. "Pokud se počasí vyvine tak, jak meteorologové předpovídají, mohl by koncern Eon ze svých zařízení dostat do sítí kolem 39 000 MW." Šéf německého Eon Robert Hienz říká, že naplní-li se aktuální očekávání a vítr výrazně zesílí na více hodin téměř v celém Německu, je šance, že ve středu mezi jedenáctou a sedmnáctou hodinou bude vytvořen nový rekord produkce z větrné energie. Dosavadní je podle údajů společnosti 38 000 MW v jednom dnu.

Autor: Vladimír Majer

12.9.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 15 000 Kč

Pomocní kuchaři POMOCNÝ KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Nádražní 1759, České Budějovice, výhodou znalost přípravy pokrmů asijské kuchyně, Kontakt telefonicky 9 - 14 hod.. Pracoviště: Investman s.r.o. - pracoviště, Nádražní, č.p. 1759, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Toan Phung, +420 774 458 989.

Výroba - Výroba Strojní inženýři a projektanti 35 000 Kč

Strojní inženýři projektanti, konstruktéři KONSTRUKTÉR FLEXIBILNÍCH PLOŠNÝCH SPOJŮ (m/w). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Co bude Vaším úkolem?, Konstrukce rozvržení flexibilnícho plošného spoje podle zákaznických požadavků, Konstrukce nástrojů, tvorba vrtacích programů, Optimalizace současných výrobků, Naše požadavky, SŠ vzdělání technického směru, Praxe v oboru konstrukce min. 3 roky, Angličtina na komunikativní úrovni, Znalost programu CAD, Znalost programu Zuken CR-8000, U-CAM, MS Office, Samostatnost a pečlivost, Nabízíme, uplatnění a seberealizaci v nadnárodní firmě s denním využitím cizích jazyků, dobrou dostupnost, parkoviště v areálu firmy, pružnou pracovní dobu, týden dovolené nad rámec ZP, dotované stravování v areálu firmy, osobní ohodnocení na základě stanovených cílů, příspěvek na dopravu, příspěvek na penzijní pojištění, jazykové kurzy, pitný režim. Pracoviště: Mektec cz s.r.o., Rudolfovská tř., č.p. 204, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Daniela Maiová, +420 383 136 404,604 547 874.

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 27 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve strojírenství VEDOUCÍ VÝROBNÍHO ODDĚLENÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Co bude Vaším úkolem?, - Vedete a motivujete své oddělení, - Staráte se o to, aby měli Vaši podřízení každý den připravenou práci, - Máte zodpovědnost za dodržování postupů práce, - Jste zodpovědný/á za výrobu v rámci svého oddělení: kvalita- produktivita-náklady- termíny, - Komunikujete s kolegy napříč firmou, Jaké máme požadavky?, - Vystudoval/a jste střední školu technického zaměření, - Máte praxi s vedením lidí, v ideálním případě jste pracoval/a na obdobné pozici, - Víte, jak vyplnit jednoduchou tabulku v Excelu, používat interní systémy Vás naučíme, - Umíte anglicky nebo alespoň trochu německy nebo jste ochotný/á se učit, - Máte dobré komunikační schopnosti. Pracoviště: A. schmied, s.r.o., Husova, č.p. 1113, 374 01 Trhové Sviny. Informace: Žaneta Stiskalová, +420 774 056 109.

Management - Vrchní sestry v oblasti péče o seniory VRCHNÍ 21 300 Kč

Vrchní sestry v oblasti péče o seniory VRCHNÍ SESTRA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč, mzda max. 32070 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: kvalifikace všeobecné sestry s registrací podmínkou, minimálně 4 roky praxe v sociálních službách nebo ve zdravotnictví podmínkou, praxe v sociálních službách Domov pro seniory nebo Domov se zvláštním režimem velkou výhodou, praxe ve vedení týmu podmínkou, znalost ošetřovatelských standardů a standardů sociálních služeb, manažerské dovednosti, organizační dovednosti, odolnost vůči stresu, práce na PC (MS Office), samostatnost, pečlivost, spolehlivost, aktivní přístup, Plat: 10. platová třída (dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě), tedy plat 21 300,- Kč až 32 070,- Kč + možnost osobního ohodnocení po zkušební době + příplatek za vedení, Benefity: příspěvek na stravování, pružná pracovní doba, Nástup: dle dohody, Kontakt: Jana Zadražilová, pověřená vedením organizace - tel.: 775 246 104 , Přihláška do výběrového řízení: přihláškou do výběrového řízení je osobní doručení životopisu Janě Zadražilové a vyzvednutí podkladů ke zpracování vize řízení ošetřovatelského úseku. , Životopisy doručujte osobně do 13.7.2018 po předchozí telefonické domluvě s Janou Zadražilovou. Zpracované vize řízení ošetřovatelského úseku je třeba doručit osobně po předchozí telefonické domluvě s Janou Zadražilovou nejpozději do 31.7.2018. Pracoviště: Domov důchodců chvalkov, 374 01 Trhové Sviny. Informace: Jana Zadražilová, +420 775 246 104.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kateřina Stoklasová zároveň představila členům bezpečnostní rady kraje mapu s umístěním všech externích defibrilátorů na jihu Čech. Celkem jsou na 25 místech.
4

OBRAZEM: Externí defibrilátory budou zachraňovat životy na dalších místech kraje

Odvolaný ředitel Výstaviště České Budějovice Leoš Kutner.
2

Šéf budějovického výstaviště skončil, společnost má nové vedení

Nejvyšší fotbalová liga má nového partnera. Fortunu. Logo rozpoutá debaty

Marné hledání dlouhodobého partnera skončilo. Nejvyšší fotbalová liga má po letech silného partnera, se kterým se spojí na několik let dopředu: sázkovou kancelář Fortuna. Ta patří finanční skupině Penta, pod kterou spadá i vydavatelství VLM.

Užijte si sluníčko. V pátek se ochladí

Jižní Čechy – Ve středu a ve čtvrtek se ještě ohřejeme, ale od pátku se pořádně ochladí.

Dvě nuly pod Hradem a strašidelná perníková ruina: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 19. června 2018.

EXKLUZIVNĚ: Sestry dostaly ocenění Gentleman silnic za pomoc u tragické nehody

Český Krumlov – Bylo to ráno jako každé jiné, něco po půl šesté 11. ledna.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT