Rekordní sportka

V Rakousku padl rekord ve výši výhry v lottu, tamní sportce, která se hraje už 29 let. Sázkař (nebo sázkařka) z Vídně uhádl(a) „na náhodu", volbou čísel počítačem, ve středu šest správných: 30, 39, 7, 24, 38, 35. Pětinásobný jackpot osobě vynesl 9 643 151,70 eura. Dosavadní rekord byl 9,4 milionu eur ze srpna 2012. Pro tah bylo podáno více než 12,3 milionu tipů.

Zlato ze dna jezera.Zlato z jezera

16letá rekreantka ze Severního Porýní-Vestfálska objevila při plavání v Königsee v Berchtesgadenu při břehu v hlouce asi dvou metrů půlkilogramovou zlatou cihlu. Poctivá nálezkyně ji předala policii. Experti odhadli hodnotu věci na 16 000 eur. Číslo série bylo vymazáno, předpokládá se, že v pozadí může být trestný čin, napsala PNP. Nález budou zkoumat kriminalističtí experti, kteří se mj. pokusí číslo „oživit".
Potápěči z Mnichova v jezeře žádné další poklady nenašli. Policie varuje případné hobby hledače, že koupání v Königsee je zakázáno. Od konce války se tvrdohlavě udržují zkazky, že v jezeře nacisté potopili zlato, připomíná list. Biolog Hans Fricke před 18 lety místo prozkoumal s ponorkou Geo, ale nenašel nic – kromě VW v asi sto metrech, který se před 15 lety propadl pod led.

U sousedů zahřmí stroje

Na letišti ve Vilshofenu bude v sobotu 10. ročník závodu automobilů na čtvrt míle, což tady v minulosti nejrychlejší dokázali pod deset sekund, uvádí PNP. Museli to tedy rozjet U sousedů bude závod v akceleraci.až na 240 km/h – během dvou sekund z nuly na stovku, propočítává. Ve 13 třídách je přihlášeno 150 automobilů od vytunovaných VW přes vysokoobsažné americké stroje po exotické supervozy a 40 motocyklů. Rekord z roku 2013 je 8,79 s – zajel jej Jürgen Dutter ze St. Margarethy v Rakousku s Audi 90 o 1100 koních.Na startu bude i letos, přičemž velkým konkurentem mu má být další Rakušan Alexander Keresztesi ze St. Pöltenu na Nissanu Skyline s 1000 koni. Vstup na letiště bude od 9 h (pro děti do 14 let zdarma), start bude v 11.30.

Přeshraniční porcelán

Sever Bavorska chce společně s Čechami lákat turisty na „mezinárodní porcelánovou cestu". Detaily chce ministr vnitra Joachim Herrmann s autory projektu představit ve čtvrtek v Selbu. „Bavorská porcelánová cesta dlouhá přes 500 kilometrů vede už od poloviny devadesátých let po místech, která jsou historicky nebo aktuálně spojena s tématem porcelánu," uvádí deník PNP. „Do Čech ale dosud žádné propojení nebylo, ačkoliv právě bavorsko-české příhraničí mělo společnou minulost, než je rozdělila železná opona. Část trasy má nyní vést například také do Horního Slavkova, kde se v roce 1789 vyráběl údajně první porcelán v Čechách."

Znásilňoval české prostitutky

Za těžké ublížení na zdraví a více znásilnění uložil okresní soud ve Schwerinu osm a půl 42letému muži z okresu Rhön-Grabfeld, který podle rozsudku brutálně znásilnil více prostitutek v České republice, napsala PNP. Od května 2012 do srpna 2013 pravidelně jezdil do ČR a tam prostitutky hrubým násilím nutil k sexu bez kondomu. Jednu z žen škrtil poutky kabely až k bezvědomí. Podle státního zástupce se tak dopustil pokusu o vraždu. Tohoto obvinění ho ale soud zprostil, protože úmysl usmrtit nebyl obžalovanému prokázán. Kromě trestu odnětí svobody soud muži uložil ochranné léčení psychiatrické ústavní formou.

Z práce na ruině mají pomocníci radost.Zachraňují ruinu

Už pět let se snaží dobrovolníci z Bavorska a Rakouska přispět k záchraně zříceniny Falkenstein u Hofkirchenu. Také letos budou práce pokračovat ve dnech 29.-31. srpna, 11.-14. září a 2.-5. října. Organizátoři zvou další řemeslníky ochotné pomoci. Budou na místě zapracováni do památkářských sanačních metod, jinak se jim dostane „jedinečné pracovní atmosféry, přeshraničních kontaktů s lidmi různých profesí a stravování a ubytování v místních penzionech zdarma", popisují OÖN. Denně se pracuje od 9 do 18 h, vítáni jsou i ti, kteří by měli čas jen v některém dni. Žádoucí je ohlásit se vždy do čtvrtka před termínem brigád. Informace na www.stadtfuchspassau.de.