Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů budou mít nekuřáckou vojnu?

Linec - Rakouské ministerstvo obrany usiluje o úplný zákaz kouření v armádě. Zatím to oběžníkem zakázalo od 1. září v objektech ministerstva včetně volných ploch s tím, že kouření „na pracovišti" je tam „právně nepřípustné", ale brzy by prý norma mohla dopadnout na všechny kasárny.

25.2.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto z bundesheeru.Foto: Deník/repro

Strpění kouření by podle oběžníku trvale zkracovalo „služební dobu", což by bezprostředně způsobovalo republice vymahatelnou škodu. Zkracování doby služby „nepřítomností za účelem kouření" by nebylo ospravedlnitelné, uvádí směrnice. Ta dále odkazuje na další škody způsobované tímto zlozvykem – například na „silné znečisťování a opotřebovávání závěsů" a náklady malování místností kuřáků pro nově příchozí nekuřácký personál.
Nezvyklým argumentem je také současné dělení kanceláří nejen dle funkce, ale i na kuřácké a nekuřácké: to prý zvyšuje ohrožení zdraví kuřáků znásobením kouře produkovaného kolegy…
Nařízení zpochybňují odbory. Podle Helmuta Hubera z hornorakouského velitelství by znamenalo, že také cesta k automatu na kávu by byla nepřípustným vzdálením se z pracoviště…

Vzdělání není nikdy dost

Z hotelové akademie u sousedů.Také špičkové hotely v Mühlviertlu se potýkají s nedostatkem odborného personálu, a tak jich sedm rozjelo společnou vlastní vzdělávací akademii. Je otevřena pro všech 450 zaměstnanců těchto zařízení, ale využívají ji především učni. Dva nejlepší dostali i příležitost stáží v zahraničí. Tak „pozdně začínající" 24letá učenka druhým rokem na kuchařku hotelu Bergergut Melanie Rienerová, která se předtím vyučila prodavačkou, pojede v létě na šest neděl sbírat zkušenosti do Belfastu. 18letá Maria Stadlbauerová z hotelu Bründl v Bad Leonfeldenu stráví v květnu a v červnu čtyři týdny v Hamburku. Program umožnily Hospodářská komora, ministerstvo a výměnný program Erasmus a IFA.
Sonja Hainá, která akademii koordinuje, říká v OÖN, že povinné u nich není nic: nabízejí pestrou škálu od kurzů tance přes motivační tréninky až k nácviku sebeobrany či k fotoshootingům s asistencí stylistů, ale těžiště je vždy v gastronomickém dalším vzdělávání. Zahrnuje například kurzy "fresh up your kitchen" nebo na téma chování obsluhy.

Sražený český lyžař

V areálu Hochfichtu utrpěl v úterý úraz další český lyžař. Kolem 12.30 hodiny na posledním úseku standardní sjezdovky se s ním ze nezjištěných okolností srazil snowboarder, který po kolizi ujel. „Bezvědomému 59letému muži poskytl pomoc až další projíždějící lyžař," uvádí deník OÖN. „Zraněný byl následně dopraven vlekaři k dolní stanici lanovky a záchranka ho převezla do nemocnice v Rohrbachu."
List doplňuje, že letos bylo v Horních Rakousích zaznamenáno 70 nehod lyžařů se zaviněním další osoby. V celém Rakousku bylo takových kolizí už 1882, o 15 procent méně než před rokem. Od asi 20 procent viníci ujeli, aniž by se snažili zraněnému pomoci. Na sjezdovkách zahynulo letos 16 lidí, loni 26.

Stresované rodičky

Podle studie Keplerovy univerzity v Linci je každá desátá rodička postižena těžkou „postnatální depresí", píší OÖN. „Zátěž, hormonální přestavba, sociální izolace a nová životní situace mohou vyvolat těžké psychické rozlady," potvrzuje socioložka Anna Maria Dieplingerová. Zemská územní zdravotní pojišťovna rozjela projekt včasné pomoci rodinám v takových situacích. V pilotním experimentu oslovila 50 maminek a letos jej s pomocí zemské vlády rozšíří i do Vöcklabrucku a Steyru.
Linecký deník přináší i několik čísel z porodní statistiky. Žena v Horních Rakousích rodí první dítě průměrně ve 28,8 roku (v roce 2013 bylo jen 308 matek ve věku od 15 do 20 let). 26,2 procenta dětí přichází na svět císařským řezem (celorakouský průměr je 30,1 procenta). 13,3 procenta dětí musí do neonatologických inkubátorů (v Rakousku 6,7 procenta).

Nebudou opakovat čas

Ve sporu o rušení nočního klidu vyzváněním zvonů lineckého dómu (Deník informoval) se strany mimo soud dohodly na zkušebním „umlčení" části odbíjení, a to opakování počtu hodin mezi 23. a 5. hodinou. Dosud to podle Kronen Zeitung bylo tak, že o půlnoci zvony oznámily čtyřmi údery celou, pak dvanácti údery velký zvon odbil počet hodin a tento údaj opakoval. Tato druhá „služba proti přeslechům" nyní odpadne. Po dvou až třech měsících bude efekt opatření posouzen.

Linecká Locika.„Trpaslíci" s appem

V neděli odstartuje novou sezonu oblíbená linecká „trpasličí" dráha na kopec Pöstlingberg, kterou loni navštívilo rekordních 146 000 lidí. „Novinkou není jen opět ,přepletený´ cop figurky Lociky (Rapunzel), za který si jen málo návštěvníků odpustí nezatahat, ale i audioprůvodce ve formě appu, který může být zdarma nahrán do mobilu," uvádí linecký Volksblatt. Tento digitální průvodce nabízí ve 29 kapitolách mnoho informací o dráze i celém výletním vršku.

Ubývají kněží

Katolická církev v Bavorsku má starosti s „dorostem". Pasovské biskupství se chystá na to, že do roku 2030 počet jeho aktivních kněží klesne ze 167 na 117. Pomoci má mj. integrace zahraničních duchovních. Ind je knězem v Bavorsku.Už teď jich v diecézi působí řada, od září například z Indie pocházející Dr. Joseph Peedikaparambil jako farní vikář v Schönau v okrese Rottal-Inn (na snímku).

Česko-bavorský Karel IV.

Chystaná přeshraniční zemská výstava 2016/17 o Karlu IV. má posílit bavorsko-české přátelství. Téma nabízí mnoho spojovacích bodů dějin obou zemí, řekl bavorský ministr kultury Ludwig Spaenle (na snímku) při představování projektu vládě.
Ludwig Spaenle.Výstava má být zahájena 14. května 2016 v Praze a po pěti měsících přejít do Germánského národního muzea v Norimberku, píše pasovská PNP. V obou městech jsou významné stavby, které se váží k osobě Karla IV., řekl Spaenle a zmínil norimberskou Frauenkirche a pražské Karlův most a chrám sv. Víta.
Koncept výstavy připravují ve spolupráci Dům bavorských dějin, Národní galerie v Praze a Germánské muzeum. Expozice mají být vypraveny trojjazyčně – v češtině, němčině a angličtině. „Výstavním hitem má být Zlatá bula sicilská z roku 1356," pokračují PNP.

Obnoví trať do Selbu

Železnou oponou zastavené železniční spojení ze Selbu do Aše bude obnoveno, píše PNP. Po několikaletém vyjednávání podepsali zástupci zúčastněných okresů a měst z německé strany v Hofu smlouvu o finanční podpoře regionů tomuto projektu. Podle mluvčího města Hofu má reaktivace trati stát 8,5 milionu eur. Dotčené bavorské obce Selb, Rehau a Schönwald a okresy Hof a Wunsiedel z toho ponesou 760 000 eur, zbytek mají podle listu dotovat Evropská unie a spolkový rozpočet. Práce na bavorské straně (obnova mostů a kolejí) mají začít v dubnu, první vlaky by měly vyjet v prosinci. Cestující by se za necelou hodinu dostali z Hofu do Chebu.

Ministryně na mateřské

Ministryně s babypauzou.Poprvé v historii bavorské vlády si chce úřadující ministryně vzít mateřskou dovolenou, napsala PNP. Ministryně zdravotnictví Melanie Humlová (39, CSU) porodí v srpnu a podle svých slov se s manželem velmi radují z toho, že jejich syn Emanuel dostane sestřičku. Potvrdila, že si pak vezme krátkou mateřskou - v Bavorsku jako první členka vlády. Ve spolkové vládě už se to stalo, když rodila ministryně pro rodinu Kristina Schröderová (CDU) .

„Západ" předpisů

Bavorská vláda chce zakročit proti nadměrné byrokracii v zemi mimo jiné novým plánem. V nadcházejících měsících mají ministerstva probrat veškeré předpisy a vybrat ty, které mají dál platit. Pokud nějaká norma na jejich listinách nebude, přestane k 1. lednu 2016 automaticky platit. „Pro tento postup vznikl nový německý odborný pojem ,sunset řízení´ , tedy ,západ slunce nad předpisem´," píše PNP.

Nebezpečná zvěř

V Dolním Bavorsku loni došlo ke 37 402 dopravním nehodám, což je o 2,2 procenta méně než předloni. „Třetinu z nich, 12 629, představují kolize se zvěří," uvádí PNP. Takové si poprvé vyžádaly i dva lidské životy. Celkově při nehodách zahynulo 94 lidí, meziročně o pět méně, ale o 1,5 procenta stoupl počet zraněných – na 7087. Každou čtvrtou nehodu měli motorkáři. Nepřiměřená rychlost byla příčinou 1462 havárií. Předloni jich bylo o 15 procent víc.

Autor: Vladimír Majer

25.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Novou cisternovou automobilovou stříkačku pořídil městys Ledenice dobrovolným hasičům díky dotaci.

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Zloděj zavítal do zahrádkářské kolonie

České Budějovice – Zloděj se vloupal do sklepa domku v zahrádkářské kolonii v ulici Vl. Rady. Majitelé objektu, kteří ho přijeli po čtrnácti dnech zkontrolovat, zjistili, že se na jejich zahradu dostala škodná.

Chovatelé v Horní Stropnici opět chystají společnou výstavu

Horní Stropnice - Již 3. společnou výstavu chovatelů z regionu chystají v Horní Stropnici.

Lidická třída je znovu otevřena

České Budějovice – Ve čtvrtek 19. října se znovu otevřela pro automobilový provoz celá českobudějovická Lidická třída. O několik dnů dříve, než se původně předpokládalo.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení