„Akce vyvolala v celé spolkové zemi čtenářskou ,hypku´," píší OÖN. „Dosud se k ní přihlásilo kolem 4500 žáků 245 tříd. Je mezi nimi i škola v Königswiesenu v okrese Freistadt, kde je čtení cíleně podporováno už od roku 2007 – v každém pololetí tady po několik měsíců praktikují v každé třídě dvacetiminutové čtení. Ines, žákyňka 2.A, se teď zeptala svých učitelek, jestli by se také nemohli zapojit do soutěže o Horu knih, a výsledkem bylo, že číst o závod bude přes Vánoce všech 166 žáků této školy," uvádí linecký list.

Prodávají méně aut

Prodej nových aut v Rakousku letos poklesl o 5,7 procenta na 317 000. „Relativním vítězem" krize byl Porsche Holding se značkami VW, Audi, Škoda, Seat, Porsche, Bentley, Lamborghini a Bugatti. V absolutních číslech prodal i on méně, ze 129 900 klesl na 123 100, ale podíl na trhu zvýšil o tři desetiny procenta na 35,8, píše list OÖN. Podle koncernového mluvčího Alaina Faveyho je základem hlavně prodej modelů Golf, A3, Leon, Octavia a Rapid a 911. Celkového plus společnost dosáhla hlavně exportem do jižní Ameriky. Jen do Chile stoupl o 11,4 procenta na 284 000 kusů.

Bohatí sousedé

Podle příjmu na osobu bylo Rakousko loni druhou nejbohatší zemí Evropské unie, takže si o jedno místo polepšilo, zaznamenal deník Volksblatt. S odstupem první je Lucembursko, jehož hrubý domácí produkt byl loni více než dvaapůlkrát vyšší než průměr 28 států EU. Následují Rakousko s 30 procent nad průměrem a Irsko s 29 procenty. Německo je sedmé (+20 procent).  Krizové země zůstaly pozadu: ve Španělsku byl produkt čtyři procenta pod průměrem, v Portugalsku 24, v Řecku 25. Na konci žebříčku jsou s ani ne polovinou průměru unie Rumunsko a Bulharsko.

Bydlí za své

Jen 1,1 procenta privátních domácností v Bavorsku pobírá příspěvek na bydlení. Spolu s obyvateli Sárska jsou tak Bavoři nejméně odkázáni na veřejné rozpočty. Koncem roku 2012 dostávalo u našich sousedů příspěvek 68 989 domácností, o 16,1 procenta méně než předloni. Z poloviny se o něj dělí spolková republika a spolková země. Loni na něm vyplatily v Bavorsku dohromady 103,1 milionu eur.

Podíl Slunce je 75 promile

V Horních Rakousích je instalováno už více než milion čtverečních metrů solárních modulů. Tím se fotovoltaika přiblížila zdrojům k solárnímu ohřevu, které nyní pokrývají 1,25 milionu metrů čtverečních. Zemský rada Rudi Anschober uvedl, že z 9600 v Rakousku povolených malých zařízení do pěti kilowattů špičky (KWp) letos bylo 2840 (30 procent) realizováno v Horních Rakousích. U velkých zařízení, především podniků, bylo nově instalováno 21 000 KWp.  Sluneční elektřina tak během roku celkově poskočila až na 106 000 KWp.  „To je sice jen 0,75 procenta hornorakouského proudu, ale jde o zmnohonásobení podílu během několika let," připomíná Anschober. Mnoho modulů pochází z Číny (cena od roku 2009 klesla na třetinu), ale domácí firmy se instalací atd. podílejí na obratu branže zhruba z padesáti procent. Letos to má být prý 30 – 40 milionů pro domácí ekonomiku.

Silnou podporu podle Anschobera získávají i větrné elektrárny, jejichž rozšíření si prý přeje 73 procent občanů. V příštím roce by měl být realizován pětivrtulový park po třech megawattech v Mundeferingu v okrese Braunau, kde investor už nechal vybetonovat základy, přestože námitkou místní občanky proti stavbě se ještě bude zabývat ministerstvo. Na deset jednotek má být rozšířen park Sternwild u Bad Leonfeldenu.

Ledovec přibrzdil

Letos se drží!Ledovec v Hallstattu dostal v červnu pěknou sněhovou nadílku – během pěti dnů tu napadly dva metry. To s poměrně chladnými zimními měsíci přispělo k tomu, že se tání jediného ledovce v Horních Rakousích zpomalilo. „Se 35 centimetry výšky byl v sezoně 2012-13 úbytek nejmenší v historii měření. Pro srovnání, v roce 2008 ledovec ztratil na mocnosti  sněhu a ledu v průměru 78 centimetrů," píše deník OÖN.  Měření provádí firma Blue Sky s experty Univerzity v Innsbrucku od roku 2006.

Rok extrémů přinesl letos v Rakousku mimo jiné velké srážkové rozdíly. Průměrně byly za rok o deset procent nad dlouhodobým průměrem, v Solné komoře ale o více než čtvrtinu. V Mühlviertlu naopak byly nižší o deset procent.

Zemědělci pláčou

Už druhým rokem za sebou zaznamenávají rakouští zemědělci drastický pokles příjmů, uvedl deník Volksblatt. Reálně letos poklesly na pracovní sílu průměrně o 8,8 procenta, loni o 7,1. O necelá dvě procenta vyšší dotace nemohly ztrátu vyrovnat. Extrémy počasí, ale také pokles cen obilovin, způsobily agrární produkci pokles příjmů o 3,1 procenta na sedm miliard eur. Hodnota rostlinné produkce byla o 10,2 procenta nižší, živočišné stoupla o 2,9 procenta.

Nejchudší jsou v Regenu

Nejvíc peněz v rodinách je v Bavorsku v okrese Starnberg – podle poslední statistiky z roku 2011 tam byl na obyvatele příjem průměrně  32 559 eur. Nejnižší vykazoval okres Regen v Dolním Bavorsku - 18 342. Disponibilní příjmy obyvatel v Bavorsku, tedy zůstatek po daních a pojistném, v roce 2011 stouply průměrně o 3,7 procenta na 22 086 eur.  Od roku 2000 se zvýšily o 28 procent. Za Starnbergem následovaly okresy Mnichov s 28 746 eury na hlavu a Erlangen-Höchstadt s 27 314 eury. Na konci žebříčku byly před Regenem těsně okres Freyung-Grafenau s 18 386 eury na obyvatele a město Schweinfurt s 18 435 eury.

Potěšili jsme papeže

Papež a český vánoční strom.„Papež má radost z německo-českého vánočního stromu, který se letos stará na Petrském náměstí ve Vatikánu poblíž jesliček o vánoční náladu," sdělil sobotní deník PNP. „Hornofalckým městem Waldmünchen sponzorovaný smrk" je „mezinárodním stromem a znamením přátelství vyrostlým na hranici mezi Bavorskem a Českem", cituje list papeže Františka ze setkání s bavorskou delegací a více než 300 poutníky z této země. „V modlitbách jsem vám blízko a provázím vaše křesťanské obce a celý německý lid na jeho cestě," dodal. PNP pak opakují, že více než sedmitunový strom starý 45 let „z regionu mezi Bavorským lesem a Šumavou" stál na české straně. Po Vánocích mají být z jeho dřeva vyrobeny hračky.

Prázdné byty v Mnichově

Přes akutní nouzi o bydlení jsou zhruba dvě procenta bytů v Mnichově prázdné, píše PNP. Celkem to je 17 000 bytů, z toho 1200 městských. Město proti tomu chystá opatření -  každý déle nevyužitý prázdný městský byt je přespříliš, řekl kandidát na starostu Dieter Reiter (SPD) a ohlásil, že seznamy a strukturu těchto bytů prověří.

Trpí neštovicemi

Téměř polovina všech onemocnění neštovicemi v Německu propukla letos v Bavorsku – ze 1750 celkem 783. Na druhém místě je Berlín se 488 případy. Proočkovanost zejména školní mládeže je v Bavorsku asi o dvě procenta nižší než celospolkových 95 procent (u druhého očkování 92). Drasticky ale stoupl také v Bavorsku i výskyt neštovic u dospělých.

Víc vloupání do bytů

V Bavorsku stoupl počet vloupání do bytů. Letos včetně listopadu jich bylo ohlášeno 5720, o deset procent víc než loni. Regionálně jsou značné výkyvy – v Dolním Francku se zvýšil o více než čtvrtinu. Ve Švábsku, kde loni dopadli sériové pachatele, z nichž někteří měli na kontě i přes sto krádeží,  zaznamenali pokles o 6,5 procenta. Celobavorsky bylo letos objasněno 18,8 procenta těchto trestných činů, v celoněmeckém průměru jen 15 procent.