Předešli zloděje?

Na náměstí ve Steyru stojí májka už od minulého čtvrtka. Ozdobený strom osadil na místo už zrána jeřáb stavebního dvora a šrouby uchycení byly ještě dodatečně zavařeny, píší OÖN. Poté, když před dvěma roky zdejší májku ukradla venkovská chasa z Wolfernu a při U sousedů už májka stojí.tom její zajištění rozlomila, nechal místostarosta Wilhelm Hauser strom tentokrát opařit zabezpečením, na kterém by ztroskotali i kasaři, dodává list. Hauser opatření vysvětluje také tím, že chtěli, aby májka stála už při kulinářském festivalu o víkendu, k němuž do města dorazilo na 50 000 mlsounů.
Proti postavení májky týden před obvyklým termínem protestoval další místostarosta Gunter Mayrhofer dopisem, v němž uvedl, že takto je májka nahlédnuta jen jako dekorace. „To je políček všem, kteří usilují o lidovou kulturu," uvedl. Kritizoval i montáž jeřábem a připojil: „Když to takhle půjde dál, rozsvítíme koncem léta první vánoční stromek…"

Varování na láhvích

Evropský parlament začal v pondělí diskutovat novou protialkoholní strategii, která požaduje především lepší informovanost o nebezpečích pití. To prý může vyvolat přes 60 chronických onemocnění. Zneužívání alkoholu si podle zprávy komise v roce 2010 vyžádalo v Evropě sociální výdaje 155,8 miliardy eur. V Rakousku má k excesivnímu pití sklony na 200 000 lidí, rozvíjí deník OÖN. V Evropské unii jsou občané této země co do pití třetí. Za rok vypijí na hlavu 12,2 litru čistého alkoholu. Víc prý „dokáží" jen Litevci a Estonci.
Europoslanci požadují lepší ochranu před touto drogou, především pro mládež a těhotné. Ty před pitím mají varovat nápisy na alkoholických nápojích. V budoucnu na láhvích piva, vína a kořalek mají být také údaje o látkách v obsahu a výživová data, tedy i kalorie, pokračuje linecký list. Dodává, že Evropská komise je rozhodnuta silněji vystupovat proti alkoholu za volantem. Mimo jiné tlačí na zavedení zařízení, která mají reagovat na přítomnost alkoholu v prostoru kabin a bránit nastartování motoru.

Poslední mrtví Mauthausenu

Deník OÖN připomněl, že 28. dubna 1945 bylo v koncentračním táboře v Mauthausenu usmrceno v plynových komorách ještě 43 politických vězňů. Týden před osvobozením lágru to nařídil osobně velitel August Eigruber, aby prý spojenci nemohli najít v „poalpí" žádné schopné pracovní síly. Byla to údajně poslední poprava plynem v táboře. Celkově našlo v těchto komorách od roku 1942 smrt přinejmenším 3500 lidí, celkový počet obětí Mauthausenu a jeho vedlejších zařízení byl mezi 90 000 a 95 000. Na rozdíl od Osvětimi a Treblinky tu většina vězňů zahynula ne v plynu, ale při těžké práci, cílené kombinované s podvýživou a brutálním zacházením dozorci. Každý druhý, který do táborového systému přišel, nepřežil, uvádí list.
Ještě 1. května bylo na vojenském cvičišti v Trefflingu popraveno 13 odbojářů.

Nechal jim svou DNA

Loni mezi 2. a 14. říjnem došlo ve Freistadtu k řadě vloupání do firem, rodinných domů a automobilů s celkovou škodou více tisíc eur. Pachatel si odnášel většinou hotovost, potraviny a osobní dokumenty. „Okresním kriminalistům se podařilo zajistit četné genetické stopy. Jejich vyhodnocení vedlo k vícekrát trestanému 38letému českému občanovi, který si nyní odpykává víceletý trest vězení v Praze," napsal linecký list OÖN.

Město vrací prostitutkám

Město Salcburk bude vracet prostitutkám ve městě kolem 800 000 eur. Od roku 2010 od nich vybíralo po 35 eurech za týdenní lékařské vyšetření, ačkoliv podle ministerstva financí muselo být poskytováno zdarma, napsal deník PNP. Země Solnohradsko vyzvala město na podzim k vrácení těchto částek, které v jednotlivých případech dosahují až 6000 eur. Laxní postup při vyřizování asi 800 nároků kritizovaly proženské poradenské organizace a připomněly, že Rakousko je jednou z mála zemí Evropy vedle Řecka, která povinné prohlídky prostitutek vyžaduje. Prý tak signalizuje zákazníkům, že nechráněný styk je o. k., uvádí PNP.

Novinám klesá náklad

Noviny v Bavorsku zaznamenaly loni silnější propad nákladu – o 5,6 procenta. Poprvé po více než patnácti letech ztratily víc než průměr novin v Německu (4,6 %), píše PNP. Svaz bavorských vydavatelů to přičítá insolvenci Abendzeitungu.

Pamětní kameny nechtějí

„Bludné kameny", mosazné destičky vsazené do dlažby chodníků a upomínající na oběti nacismu, se v Německu v uplynulých letech rozšířily už na desítky tisíc, Mnichov je však nadále na veřejných místech nechce, zaznamenala PNP. SPD a CSU společně navrhly jako alternativu umístění štítků v rovině očí do zdí domů, v nichž oběti žily, nebo před nimi, pokud by si to pozůstalí přáli. „Zároveň se obě vládnoucí frakce vyslovily pro zřízení centrálního památníku se jmény všech mnichovských obětí nacismu. Měl by stát před novým dokumentačním centrem nacistického režimu nebo u kenotafu, v němž nechal Hitler uložit sarkofágy mrtvých z pokusu o puč 9. listopadu 1923, aby byli každoročně oslavováni jako mučedníci," píše PNP.