ÖBB a linecký místostarosta pro dopravu Klaus Luger rozhodnutí uvítali, lidovci je kritizují. Odkazují mj. na anketu z loňského května, v níž se 51 procent občanů vyjádřilo pro zachování mostu.

Horko a sucho

Rakouští meteorologové zkompletovali bilanci července. Byl nejen druhý nejteplejší v historii měření od roku 1767, o téměř tři stupně nad normálem, ale také mimořádně slunečný – téměř všechny měřicí stanice vykázaly o třetinu víc slunečního svitu, v Linci například 330 hodin místo průměrných 244. Spadlo tady jen 41 litrů vody na čtvereční metr místo průměrných 104 litrů. Ještě sušší byl Ried se 16 litry místo 126.

Ve čtvrtek odpoledne pak padl rakouský teplotní rekord. V Neusiedlu am See naměřili 40,6 stupně, ale prozatím s výhradou, protože měření rozkolísal kamion v blízkosti meteostanice. Krátce nato potvrdil Bad Deutsch-Altenburg v Burgenlandsku oficiálních 40,5 stupně. Dosavadní rekord 39,9 byl ze 3. srpna z Dellachu v údolí Drávy.

Pijí v práci

Mezinárodní studie, které lze podle všeobecné pojišťovny AUVA vztáhnout i na Rakousko, ukázaly, že každý pátý až desátý zaměstnanec konzumuje denně na pracovišti alkohol, přičemž desetina z nich má akutní alkoholový problém. Napsal to linecký list Volksblatt.

„Následky jsou fatální," uvedl. „Alkoholici mají třiapůlkrát častěji pracovní úraz, šestnáctkrát častěji absentují a jsou dvaapůlkrát častěji nemocní. K tomu konzum alkoholu na pracovišti snižuje produktivitu o 15 až 25 procent. Jen hornorakouské firmy tyto důvody podle AUVA zatěžují dalšími náklady ve výši kolem půl milionu eur denně – za rok tedy asi 130 miliony. K tomu je nutné přičíst lidské utrpení, které z konzumace alkoholu rezultuje v rodinách pijáků. Také klima na pracovišti je nadměrným pitím prokazatelně ovlivněno."

Za měsíc 31 „ironmanů"?!

Superželezný muž Ressar.Heinz-Jürgen Ressar (45) z Feldkirchenu chce během 31 dnů absolvovat stejný počet „ironmanů", tedy vytrvalostních triatlonů: denně uplavat 3,8 km, ujet na kole 180 km a na závěr dne běžet maraton, 42,195 km. „Otec tří dcer to dělá pro podporu organizace ,Herzkinder´, která se stará o pomoc dětem se srdečními onemocněními," píše deník OÖN, kterému se Ressar šestý den pokusu svěřil, že ho trápí ischias, který dosud nikdy neměl, a pod palci má puchýře, ale jinak je prý všechno  v pořádku. Strach prý má jen z nudy dělat po 31 dnů totéž.

Vstává v 5.45 a trochu posnídá. Už doma navlékne neopren. Jede k jezeru ve Feldkirchenu a v 6.45 začne plavat. Zhruba po hodině a půl přesedá k asi šestihodinové jízdě na kolo a kolem 15.30 vyráží k maratonu, který absolvuje zhruba za čtyři a půl hodiny. Domů přijde kolem 21. hodiny, plní láhve na příští den a ošetřuje poranění. Spát chodí krátce před půlnocí. První dny jedl jen tekutou stravu, aby si žaludek zvykl na zátěž, ve středu poprvé posnídal i kousek pečiva. Denně pije kolem 16 litrů vody.

Před třemi roky vzbudil Ressar pozornost, když uběhl 56 maratonů za 56 dnů. Nyní plánoval absolvovat 20 ironmanů za sebou, ale když se dozvěděl, že v Itálii pořádají 30 těchto triatlonů, rozhodl se zvládnout ještě o jeden víc. „Je přesvědčen, že vydrží do konce. V závěru prý bude denně v pohybu jistě patnáct nebo šestnáct hodin, ale to je mu jedno – důležité je, že tak pomůže dětem," píše linecký list. Dodává, že firmy, které jsou ochotny „Herzkinder" zasponzorovat, si mohou symbolicky „koupit" jeho jeden ironman za 2500 eur. Více na www.thecalling31.at.

Na WC se neúřaduje

Nehoda v prostorách toalet nemůže být uznána za pracovní úraz, řekl správní soud v Mnichově. Podle něj je pracovně chráněna jen cesta na WC nebo třeba do kantýny, ale ne pobyt v těchto místech. „Jinými slovy, při jídle nebo konání potřeby je úředník soukromou osobou," shrnuje deník PNP. V konkrétním případě vyklouzly 49letému policistovi v prostoru toalet z ruky mezidveře a vnější mu k nim přirazily prst. Ten mu následně otekl. Postižený žádal uznání pracovního úrazu a náhradu nákladů léčení 200 eur. Soudkyně mu je ale nepřiznala s poučením, že dveře se mají brát za kliku, která je na nich kvůli tomu, a pak se prsty nemohou nikam přivřít.

Skočili si z věže

Dva muži ve věku 27 a 33 let přelezli ve středu oplocení vyhlídkové plošiny věže olympijského stadionu v Mnichově a z výšky asi 190 metrů seskočili padáky. Pracovníci bezpečnostní agentury vyrozuměli policii a do jejího příjezdu dobrodruhy zadrželi. „Byli obviněni z porušování domovní svobody a předpisů o letecké dopravě. Museli složit kauci po 250 eurech," napsal deník PNP.

Pozoruhodný kontrast!Kožené kalhoty u mrakodrapů

Ke čtyřdenním folklorním slavnostem v Clevelandu s navazující návštěvou New Yorku, Washingtonu a kanadských měst cestovalo asi padesát členů krojovaných skupin z Pasova a svazu horního Lechgau, aby se setkali „s potomky německých krajanů vystěhovalců", jak napsala PNP.    Bavorští vyznavači národopisu mj. užasli nad tím, že jen v New Yorku je šest krojovaných spolků. Ve Washingtonu je zase přivítaly alpské rohy skupiny "Alt-Washingtonia Schuhplattler ". V kontrastu mrakodrapů k alpskému venkovu tu folklor zprostředkovával o to silněji prapůvodní bavorskou radost ze života, vzkazuje list. Snad právě proto tyto tradice tak pečlivě udržuje v Severní Americe asi 3000 krojovaných…