Na nejbarevnějším plese v zemi pořadatelé očekávají opět více než 2000 hostů z dvaceti národů, uvádějí OÖN. „Chudí, nebo bohatí, mladí, nebo staří, duševně a tělesně fit i postižení, lidé se stálou střechou nad hlavou, nebo bez ní, migranti a migrantky – o Noci různosti se sejdou všichni a společně se budou radovat," uvádí prohlášení organizace.
Program bude uvádět raperka Nina Fiva Sonnenbergová. O živou muziku se postará šest kapel na dvou pódiích. Britské Flying Pickets proslavil v 80. letech světový hit "Only you". Ze Španělska přijede skatový a reggaee Alamedadosoulna, dalšími budou kubánský Sanmera, chorvatští Orient Okzident Express a The Night Express Band a rakouští Stelzhamma. K vrcholům večera bude patřit módní přehlídka, při které budou předvedeny i šaty, které pro bál navrhl nezletilý syrský uprchlík opatrovaný Lidovou pomocí. Patřičně různá bude i nabídka bufetu s chuťovkami z Afriky a Asie. (www.nachtdervielfalt.at)

Kradli auta ve velkém

Pátrači hornorakouské kriminálky objasnili 65 krádeží aut se škodou za téměř 1,5 milionu eur, napsal deník OÖN. Nejprve byli za 75 trestných činů odsouzeni členové maďarské bandy. Další skupina zaměřená na VW a sportovní užitková vozidla byla česká. Dva pachatelé byli zadrženi po činu na útěku v odcizených autech, který skončil nehodou. Byli odsouzeni na tři a čtyři a půl roku. Třetí unikl a kradl dál v Rakousku a v Německu. V Čechách s odcizeným vozidlem havaroval a ležel týdny v nemocnici, ale nakonec byl zatčen a vydán rakouské justici a poté do Německa. Dva samostatně operující Poláci byli po několika krádežích dopadeni v Mühlviertlu a odsouzeni každý na dva a půl roku. Neuzavřen je případ další skupiny, která měla v červnu odcizit tři auta celkem za 100 000 eur. Česká policie zadržela v Praze Poláka jedoucího v jednom z kradených aut domů. Byl zatčen po divoké hodičce a vydán do Rakouska. Vyšetřování jeho kompliců pokračuje, napsaly OÖN.

Místo nehody.Ćeška na kolejích

Na místě nehody v Pergu zahynula ve středu kolem 13.49 hodiny 29letá česká řidička. „Na nechráněném přejezdu v Zeitlingu přehlédla vlak," napsaly OÖN. Podle policie nereagovala na značku Stop. Vlak jedoucí rychlostí 60 km/h na St. Valentin přes nouzové brzdění tlačil auto stovky metrů. Hasiči se pokoušeli řidičku z těžce poškozeného vozu vyprostit, ale krátce po nehodě zraněním podlehla. 61 cestujících ve vlaku vyvázlo bez zranění, někteří se šokem.

Padlo hodně dřeva

Letošní rok nebyl pro 40 000 vlastníků lesů v Horních Rakousích dobrý, píše deník OÖN. Začátkem dubna přišla vichřice Niklas, letní horka a sucha byly příznivé pro kůrovce a mnoho kalamitních stromů na trhu srazilo ceny za kubík dřeva o 20 procent. Podíl napadeného dřeva, loni kolem 8,5 procenta, se podle předsedy zemědělských vlastníků lesů Franze Kepplingera letos zvýší odhadem až na 40 procent. Optimisticky předseda nehledí ani do příštího roku – kůrovec prý zimu vydrží…
OÖN doplňují, že loni bylo v Horních Rakousích vytěženo 2,7 milionu plnometrů dřeva. Lesy pokrývají 41 procent plochy této země.

Závislí na hazardu

Zhruba každý stý Rakušan, celkem 64 000 lidí, propadl hráčské závislosti. Uvádí to studie hamburského Institutu pro interdisciplinární výzkum závislostí a drog. Tento počet od předchozího průzkumu v roce 2009 zůstal stejný, píše list OÖN. Autoři práce se letos v prvním pololetí dotazovali telefonem 10 000 osob ve věku 14 až 65 let. Z nich 41 procent uvedlo, že v posledních deseti měsících zkoušelo štěstí ve hře o peníze. Průměrný měsíční vklad se oproti roku 2009 zvýšil z 53 na 57 eur.
Nejoblíbenější hrou je dál „sportka", lotto 6 ze 45. Každý třetí Rakušan loni podal alespoň jeden tiket. Počet těch, kteří sázejí „euromiliony", stoupl z devíti na třináct procent. Při sportovních sázkách a v klasických hrách v kasínech zkoušela štěstí čtyři procenta sousedů.
Problematické či patologické hráčské chování vykazuje podle studie 1,6 procenta mužů a 0,5 procenta žen. Klasicky chorobně závislý je mladík ve věku 14-30 let, který hraje převážně na automatech mimo kasína, tedy v hostincích nebo na pumpách. Na druhém místě následují sportovní sázky.

Starosta Mair, když neúřaduje.Je nejmladším starostou

„S osvěžující otevřeností vítá Severin Mair (22, VP) své hosty: k lepší komunikaci navrhuje tykání," uvádí deník OÖN svou návštěvu starosty Eferdingu, nejmladšího v Rakousku.
Popisuje, že hlava města pořád ještě bydlí v řadovém domku rodičů. „Příslovečný ,Hotel Mama´ ale vyvolává falešný obraz, víc se mi líbí označení ,politické bytové společenství´," říká starostův otec Karl Mair-Kastner, který v letošních volbách synovi protikandidoval za Zelené. K bydlení politických soupeřů pod jednou střechou uvádí, že v rodině se vždycky mocně diskutovalo, aniž by se poté na sebe její členové zlobili. Politicky zůstávají soupeři, ale oba ujišťují, že osobní vazby to neovlivňuje. Jejich vztah charakterizuje obzvlášť jedna historka. „Já byl Severinovou porodní bábou," vzpomíná otec. Syn přišel na svět doma o něco dřív v tuhé zimě bohaté na sníh a asistentka se nemohla včas dostavit. Budoucí táta tedy synkovi pomáhal na svět podle hektických rad po telefonu. „Za to jsem byl prvním člověkem, který se chlapci podíval do očí," říká.
Velmi politicky aktivní je ostatně také matka Franziska, zaměstnankyně charity, která má často jiné názory než „její chlapi". Několik let strávila při humanitární pomoci v Brazílii.
„Ačkoliv bude brzy starostou, musí Severin v domácnosti dál pomáhat," píší OÖN. Stává se, že mu maminka třeba přistrčí k vyžehlení štos prádla. O úhradě se prý ještě vyjednává. „Pravidelný příspěvek charitě by byl kreativním přístupem," míní otec, ale synek se zdráhá – člověk prý nemusí vždycky dělat, co rodiče řeknou, říká s úsměvem.
I během funkčního období na radnici chce pokračovat ve studiu práv až k promoci. „Aby si vyčistil hlavu, obléká vícekrát týdně běžecký trikot a obouvá trestry – v mládí byl dobrý v orientačních bězích a účastnil se i mezinárodních soutěží. Ještě dnes se s otcem usmívají nad jednou z jeho prvních cen, kterou vyhrál jako junior v Česku – obrovského, ještě živého kapra. Dal mu pusu, jak připomínají fotografie," pokračuje deník.
Benjamínek mezi rakouskými starosty je vyhledáván médii. „Trpělivě odpovídá klidným tónem na všechny otázky. Jeho způsob vyjadřování je přesvědčivý, semináře rétoriky jsou na něm vidět," uvádějí OÖN.

Spory o konopí

Bavorští Zelení a sociální demokraté požadují, aby držení až šesti gramů hašiše nebylo stejně jako v dalších spolkových zemích trestné. Jeho uvolnění coby potraviny ale nadále striktně odmítá CSU. Ministr spravedlnosti Winfried Bausback v zemském sněmu prohlásil, že legalizace konopí by byla bludnou cestou. Poslanec CSU Bernhard Seidenath varoval, že jde o nebezpečnou drogu, jejíž konzum škodí zdraví. „Zákaz a nulová tolerance jsou a zůstanou nejjasnějším vyjádřením nebezpečnosti a rizik této látky," uvedl. Karl Vetter (Svobodní voliči) řekl, že bagatelizace škodlivosti konopí by znamenala zvýšení jeho konzumu. „Obě tyto politické strany jsou ale pro uvolnění konopí k lékařským účelům," dodává PNP.
Paul Gantzer (SPD) naopak míní, že konopí není „vstupní drogou". „Nechceme v žádném případě jeho uvolnění. Chceme jen odkriminalizovat jeho uživatele a umožnit jeho vydávání starším 21 let za ostré státní kontroly," řekl.
PNP dodávají, že bavorský ústavní soud se nyní zabývá otázkou referenda za uvolnění konopí, které si vynucuje všelidové hlasování podepsané více než 27 000 lidmi.

Vydařené léto

Letošní léto bylo pro turistickou branži v Rakousku nejlepší za více než 20 let, napsal linecký deník Volksblatt. Od května do září ubytovací zařízení zaznamenala 62,48 milionu přenocování, o 3,9 procenta víc než před rokem. Více jich bylo naposledy v roce 1994 – celkem 64,44 milionu. Sezona 2014 byla rekordní i co do počtu hostů, kterých v celém létě, tedy včetně října, přijelo poprvé víc než 20 milionů.
Pokračuje trend ke kratším dovoleným – v uvedeném období letos stoupl počet návštěvníků meziročně o 7,2 procenta na 19,26 milionu, tedy výrazněji než počet přenocování. Domácích hostů bylo 6,37 milionu, o čtyři procenta víc než loni. V hotelích a penzionech strávili 18,56 milionu nocí (+2,5 %). 12,89 milionu cizinců (+8,9 %) přespalo v Rakousku 43,93 milionu nocí (+4,5 %). Nejvíc tu bylo Němců – 22,06 milionu přenocování, dále Holanďanů (2,18 mil.) a Italů (1,7 milionu). Největší pokles zaznamenaly návštěvy Rusů (-27 %, kolem 320 000 noclehů).