Ve srovnání s loňským rozpočtem 1,3 milionu eur musí Opojení letos vystačit s milionem, tedy bez příspěvku EU, který tentokrát nebyl schválen, píše deník OÖN. Umělecký ředitel Martin Sturm připomíná, že loni ze vstupného pokryli 55 procent rozpočtu, a podobný cíl mají i letos.

Zemský hejtman Josef Pühringer hodnotí "open space", který má být na místě až do roku 2019, jako znamení úspěšné spolupráce ekonomiky, průmyslu, světa práce a umění. (www.hoehenrausch.at)

Mühlviertel "ostří" profil

Turistika v sedle, jeden z atributů Mühlviertlu.Horní Rakousy severně od Dunaje prý oplývají krásou přírody, kulturou, hospodářskou inovací, dobře rozvinutou turistickou infrastrukturou atd., ale s odpovídající nabídkou dosud Mühlviertel spolkovou zemi neoslovil. Regionální turistický management teď chce atraktivity dosavadních šesti větších oblastí (mj. Šumava, Kernland, Bad Leonfelden) soustředit pod jednu střechu jako "Mühlviertel Marken GmbH" a srovnat se s jinými regiony Horních Rakous jako Solnou komorou, Donau OÖ či Lincem, píše list OÖN. Na projektu se pracuje už půldruhého roku. „Jde o to vyostřit profil Mühlviertlu," říká Werner Pürmayer, předseda oblastní turistické konference.

Ke společné reklamě a marketingu má vzniknout účastnický spolek. Zemský rozpočet má plán podpořit do roku 2016 částkou celkem 450 000 eur. Členové vznikající obchodní společnosti mají platit členské příspěvky podle komplikovaného klíče včetně počtu poskytnutých noclehů. V přechodné fázi bude projekt opatrovat OÖ Tourismus. Ne každá z oslovených 27 obcí jako potenciálních členů je myšlenkou nadšena -  předpokládá se totiž mimo jiné jejich roční příspěvek ve  výši od 212 do téměř 5000 eur, poznamenávají OÖN.

"Mühlviertel Marken GmbH" mají propagovat informační brožury, televizní spoty i třeba "event-truck", který mezi 4. a 28. červnem bude stavět mimo jiné v Badenu u Vídně, v St. Pöltenu, Pasově a v Řezně. Z nákladů 575 000 eur ponese 200 000 eur OÖ Tourismus, o zbytek se rozdělí členské obce.

„Mluvící" popelnice

Vymysleli mluvící popelnici.Nad budoucností likvidace odpadu se zamyslelo 15 čtvrťáků vyšší technické školy z Freistadtu a pro rakouskou soutěž „Mládež inovuje" vyvinuli popelnici, kterou pojmenovali Dusti. „Mohla by zpracovatelům odpadu v budoucnu ušetřit hodně času a peněz, a současně chránit životní prostředí," píší OÖN. „Popelnice totiž signalizuje příslušné společnosti svozu odpadu sama, kdy potřebuje vysypat." Žák Sebastian Schmalzer dodává, že tím by šlo předejít zbytečným jízdám naprázdno a snížit škodlivé emise.

Školáci získali u svozových firem podklady, kolik odpadu zpracovávají v současnosti denně, jak často je svážen a za jakou cenu. Prozkoumali také trasy svozu a vypracovali pro potenciální klienty nejkratší varianty. V „jejich" popelnicích by měly míru naplnění hlídat senzory a modul GSM by při dosažení nastaveného množství  vyslal svozovému centru impuls. To by pak mohlo optimalizovat plánování tras.

Projekt "Dusti" budou freistadtští školáci prezentovat v Braunau v semifinále zmíněné soutěže, kam organizátoři vybírali z 595 návrhů. Z Horních Rakous jich bylo přijato 19. Spolkové finále bude v květnu ve Vídni.

Svátek integrace

Také v Bad Zellu se denně potkávají domácí s azylanty, ale vědí toho jeden o druhém jen málo, předesílá list OÖN. Proto také zdejší aktivisté připravili na pátek 25. dubna večer „svátek integrace". „Různé kultury se mají potkat při hudbě a tanci, při rozhovorech a příjemném společném posezení," uvádí deník. „O tělesné blaho hostů se postarají uchazeči o azyl dobrůtkami z kuchyně svých domovů. Hrát bude místní skupina lidových tanců, od 20 hodin orientální trio Mori-Guscheh a vystoupí břišní tanečnice."

Akci pořádá Hnutí katolických mužů spolu se Sociálním kruhem a žadateli o azyl. Předchází sociálnímu festivalu „Udělej něco" v regionu Mühlviertler Alm.

Světový den čtení

Také u sousedů ve středu drželi svátek čtení, knih, kultury psaného slova a práv autorů, připomněly OÖN. Svátek celosvětově zřízený UNESCO v roce 1995 se podle nich odvíjí od prastaré katalánské tradice. Tam je 23. duben, před svátkem St. Jordi (sv. Jiří), patrona Katalánska, v kuriózním spojení slaven jako den zamilovaných a den knih. Ty v tento den knihkupci prodávají na stáncích se slevou a lidé je kupují i pro přátele, ženy pak pro manžely. Řada katalánských firem v tento den dává zaměstnancům – i penzionovaným – knižní poukázky. Mnoho mužů kromě toho navíc dává manželkám, přítelkyním i dětem po jedné rudé růži.

K 23. dubnu linecký deník ještě připomíná, že je mj. dnem narození a úmrtí Williama Shakespeara, dnem úmrtí  Miguela de Cervantese, dnem narozenin islandského nositele Nobelovy ceny Halldóra Laxnesse aj.

K oslavám svátku připravily hornorakouská televize ORF a odborná skupina Hospodářské komory pod mottem „Jedna růže z lásky, jedna kniha provždy" na středu do zemského studia ORF čtecí maraton z nejrůznějších žánrů

Startuje zahradnická výstava

V Deggendorfu zahájí v pátek zemská zahradnická výstava, na niž je do 5. října očekáváno kolem 700 000 návštěvníků. Prezentuje se na ní 82 vystavovatelů na 16 000 metrech čtverečních po obou březích Dunaje. Přes něj byla za tímto účelem vybudována pěší a cyklistická stezka v délce 456 m. Nadto je naplánováno na 3500 kulturních akcí. Akci město získalo v roce 2007 a od té doby na ní pracuje, píše deník PNP. K zahájení přijede bavorský ministerský předseda Horst Seehofer.  Informace na www.donaugartenschau.de.

Oslíka netýrali

Vykladač prý netlačil. Výtka z týrání zvířat při veletrhu koní o Palmové neděli v Osterhofenu v Dolním Bavorsku vyvolala „vlny", píše deník PNP. Veřejnost široce a vášnivě diskutuje o vykládání staršího osla, jak bylo prezentováno například na webových stránkách deníku PNP. Měl být tlačen lopatou nakladače a současně bit vidlemi, když se nepohyboval dost rychle. Podle ochránců zvířat se na údajně skandálním popohánění zvířete podíleli i zaměstnanci města. To ale ředitel veletrhu Josef Feuerecker vyvrací – městu sice patří zmíněný přepravník, ale na místě přítomní dva pracovníci stavebního dvora ho ujistili, že osel nebyl vozidlem postrkován, jak bylo odvozováno z fotografie. Přepravník prý sloužil jen jako bariéra, aby zvíře nemohlo zpět. V žádném případě nebyl v aktivním pohybu. Případ bude dořešen po velikonočních prázdninách, dodává list.

Už ukradli májku

Městu Plattlingu někdo přes Velikonoce odcizil chystanou májku uskladněnou v areálu stavebního dvora. Na zastupujícím starostovi Michaelu Weidererovi je vést vyjednávání o výkupném, píše PNP.  „Únosci se označili jako L.Buam a v e-mailu už vyjádřili připravenost k dohadování," uvedl.

Nebezpečné dědictví

Bavorští pyrotechnici loni odstranili více než 180 tun bomb, granátů a munice z druhé světové války. Bylo to o 130 tun víc než předloni, napsala PNP. O nárůst se postaralo především likvidování bývalého muničního skladu ve středofranckém Marktbergelu, kde se mimo jiné našly tuny granátů.

Náboženský „incident"

Malý „náboženský" konflikt se stal v pondělí při policejní kontrole na A8 u Bad Feilnbachu v okrese Rosenheim. „40letý muslim ze Srbska předložil cestovní doklady všech šesti pasažérů VW, ale odmítal ukázat pasovou fotografii své manželky," píše PNP. „Říkal, že mu to nedovoluje jeho víra."

List pokračuje, že podle policie praktikovala rodina své muslimské náboženství velmi důsledně. Manželka řidiče seděla ve vozidle s obličejem zakrytým nikábem. Manžel posléze ukázal její pas, ale fotografii zakrýval rukou. Porovnat podobu cestující s dokladem tak nebylo možné. Ve spatření tváře manželky byl muž připraven bránit všemi prostředky. „Problém vyřešila policistka, která jako žena mohla podobu v pasu porovnat s cestující, což se stalo v nepřítomnosti policistů mužů, a skupina poté mohla pokračovat," uzavřela PNP.