VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů chytili nejvzácnější myš střední Evropy

Pasov - Minulou neděli hospodyně z Hinterschmidingu v okrese Freyung  našla na schodech do sklepa myš, která se nepodobala těm, které přináší její kocour z loveckých cest, píše deník PNP. Měla tmavý pruh na zádech. Nechala se bez odporu naložit do vědra a pak vypustit ke kompostu, kde mohla najít dosud potravy.

13.8.2014
SDÍLEJ:

Zoolog se vzácným nálezem.Foto: Deník/repro PNP

Teprve pak si paní vzpomněla na rok starou výzvu pasovského deníku, s jehož pomocí chtěli správa Národního parku Bavorský les a odborníci na malá zvířata z Mnichova, Kasselu a Augsburgu prozkoumat možný výskyt myšivky horské, nejvzácnější myši střední Evropy, v této oblasti. Už krátce nato byly zjištěny první exempláře (Deník informoval). V každém případě tentokrát už byla její návštěvnice pryč. V pondělí se ale potkaly zase – myška se krčila opět u dveří do sklepa, u něhož se ukázala poprvé… A znovu se nechala „zajmout" do vědra.

Vědecký pracovník parku a zástupce jeho ředitele Jörg Müller (na snímku s úlovkem) je nadšen. Myš z Hinterschmidingu je prvním živým důkazem tohoto druhu mimo dosud známou a velmi omezenou oblast výskytu u Altreichenau, píše PNP. Tam byla v roce 1950 jedna myš odchycena skupinou zoologů z Mnichova. Pak bylo dlouho ticho, než se podařilo chytit další kus. „Díky tomuto nálezu  je už zřejmé, že se vzácné myšivce ,líbí´ také ve zbytku okresu," uzavírá pasovský list.

Víc dětí v Rakousku

V prvním pololetí se v Rakousku narodilo 37 912 dětí, o čtyři procenta víc než loni. V Horních Rakousích to bylo 6707 dětí, což je dokonce o 8,1 procenta víc. To je nejvyšší procentuální nárůst v celém státě.  Následují Solnohradsko 7,7 procenta, Vorarlbersko 6 procent. V Burgenlandsku porodnost poklesla o 0,8 procenta.

Podle loňských čísel měla každá rodilá Rakušanka průměrně 1,34 dítěte, cizinka 1,89. V Horních Rakousích byl poměr 1,45:2,17.

Podle Wolfganga Mazala z institutu výzkumu rodin při hospodářské krizi růst porodnosti způsobuje to, že si mladí lidé silněji  uvědomují důležitost rodinných hodnot, píší OÖN.

Týrají zvířata

802 oznámení podezření z týrání zvířat šetřila loni rakouská policie.  Více než čtvrtina případů byla v Dolních Rakousích. Uvedla to ministryně vnitra Johanna Mikl-Leitnerová na interpelaci poslance Philipa Kuchera (SPÖ). Ten chtěl také vědět, kolik ochránců zvířat bylo stíháno za poškozování cizí věci, porušování domovní svobody, útisk a další delikty. O tom prý ale nejsou vedeny statistiky.

Co pokutují v cizině

V Německu může řidič sedět nahý v autě a případně je řídit, ale před vystupováním se osádka musí obléct, jinak zaplatí 40 eur, napsala PNP a připojila i kuriózní nařízení v jiných zemích pro výstrahu dovolenkářům. Vyšla z platformy billiger-mietwagen.de.

Tak v Rusku je například pokuta 200 eur za špinavé auto. Co stát považuje za špinavé, zákon neuvádí. Než vyjede řidič v Dánsku, musí přezkoušet funkce brzd, světla a řízení, ale také se podívat, jestli někdo pod autem neleží. Jinak je nesmí nastartovat. V Alabamě je zakázáno jezdit se zavázanýma očima. V Coloradu nesmějí v neděli jezdit černá auta. V Minnesotě je zakázáno vozit na zadních sedadlech gorily.  V Oklahomě nesmějí řidiči za jízdy číst comiksy, v Tennesseee nesmějí spát… V italském městě Eboli je za líbání v autě pokuta 500 eur.

Štěstí v neštěstí.Probuzení pod balvanem

Třicet tun těžký kámen spadl v úterý v 0.30 hodiny na dům v rakouském Obertraunu se sedmi byty, v nichž momentálně spalo sedm dospělých a jedno dítě. Prorazil střechu, dva pokoje a skončil na terase. „Slovince Edi Vinciho, který v Obertraunu pracuje, probudiIa rána, a zjistil, že mu chybí stěna," píše deník OÖN. „Začal hledat sousedku, jejímž  pokojem kámen prošel. Měla neuvěřitelné štěstí – krátce předtím odešla do kuchyně zapálit si cigaretu…Pak utekla oknem." Podle velitele zásahu hasičů to v místě vypadalo jako po zásahu bomby. „Nevěděli jsme, kolik lidí je v domě, až na teplo reagující kamera a psi zjistili stav. Jedna lehce zraněná byla převezena do nemocnice v Bad Ischlu, jinak v pořádku bylo i dítě," říká Michael Kaiser.

Podle OÖN by v Obertraunu nikdo nevěřil, že by se kámen ze skalní stěny dvacet metrů za domem mohl uvolnit, nikdy tu předtím nebyly problémy. Dva měsíce před událostí byla stěna očistěna. Momentální stav posoudili geologové a pracovníci lavinové ochrany. Označili terén za bezpečný, ale zatím nadále zůstává uzavřený. Přístupný není ani dům, nájemníci byli přestěhováni do nouzového ubytování. Teprve další průzkum rozhodne, co bude s nemovitostí dál.

Ranní ptáci?

Průměrný Rakušan vstává v 6.14 hodiny a v 7.24 odchází z domu, napsal deník Volksblatt. Kolem 58 procent dotazovaných ve výzkumu pro Ikeu řeklo, že se nechává budit mobilem. Klasický budík používá jen 17 procent lidí.  Deset procent budí partner, děti nebo rodiče. Dobrá pětina sáhne v pracovním dnu po opakovaném zvonění, 15 procent i podruhé, 8.4 procenta potřetí a šest procent ještě častěji.

Dvě třetiny prý nikdy nezaspaly, jedenáct procent jen jednou za rok, devět procent dvakrát. Výjimkou jsou mladiství – ti „přeslechnou" budíka průměrně sedmnáctkrát do roka a přijdou kvůli tomu pozdě do školy nebo do práce.

Zákaz autokamer

V Ansbachu skončil první německý proces kolem (ne)přípustnosti videokamer instalovaných v autech, tzv. dashcams, které permanentně zaznamenávají provoz před vozidlem. Soud to označil za určitých okolností za nepřípustné, píše PNP.  Nesmějí být takto pořizovány záznamy s úmyslem je později uvádět na internet, ukládat je na youtube a facebook, poskytovat je dalším, ani policii ne.  Tak tomu bylo i v posuzovaném případě, kdy správní úřad zakázal pořizovat záznamy z auta řidiči, který se cítil často ohrožován jinými účastníky dopravy a chtěl si takto zajistit důkazy. Tímto motivem podle soudu „už vybočil z osobní a rodinné sféry" a porušil zákon na ochranu dat. Soud přihlédl i k tomu, že osoby na záběrech byly identifikovatelné.

Soud upozornil, že zmíněný zákon „zásadně nepřipouští tajné nahrávky nezúčastněných třetích osob" a takové nahrávky že představují citelný zásah do práva těchto lidí na ochranu osobnosti včetně vlastního rozhodování o poskytování informací. Jejich zájem na ochraně dat je třeba podle soudu hodnotit jako vyšší než zájem řidiče na důkaz videem třeba v případě nehody.

Soud dále zdůraznil, že problémem dashcams by se měl zabývat zákonodárce a případně doplnit zákon o ochraně dat. Osobně přítomný prezident bavorského úřadu dozoru nad ochranou dat Thomas Kranig zdůraznil, že z jejich hlediska jde vždy o posouzení účelu takových záznamů – nemají prý žádné problémy s tím, když je někdo pouští v rodinném kruhu. Kdo by je chtěl ale zveřejnit nebo předat policii, musí mít souhlas dotčené osoby…

Tajemný - a drahý…„Balík" za pohár

Téměř milion švýcarských franků měl zaplatit v dražbě americký kupec za tajemný zlatý pohár, který před 13 lety našli dva profesionální potápěči z Mnichova s Chiemsee v okrese Traunstein. Napsal to deník PNP s odvoláním na TZ, resp. švýcarský Mysteries-Magazin (www.mysteries-magazin.com).

„Výnos aukce by mohl zlobit bavorský stát a jeho ministra financí," uvádí PNP. „Pohár zdobený keltskými motivy totiž v roce 2003 prodal za pakatel, údajně za tehdejší cenu materiálu, kolem 160 000 eur. Protože podle posudků dvou znalců nešlo o historicky významný nález ani o nacistický majetek, žádné státní muzeum o pohár neprojevilo zájem. Protože ale nálezci trvali na svém polovičním podílu, Bavorsko nádobu vysokou 28,5 centimetru s průměrem přes půl metru a deset kilogramů těžkou prodalo. Různými oklikami se ocitla ve Švýcarsku, kde kupec s její pomocí – tvrzením, že jde o Svatý grál – podvedl řadu lidí o miliony. Byl odsouzen, jeho firma spadla do konkurzu a správce podstaty zpeněžil i tuto její součást.  Nový majitel si pohár v Rappersvillu vyzvedl, ale správa odmítla uvést kupce a cenu.

Podle Mysteries-Magazinu byla  965 000 franků, tedy kolem 795 000 eur. Informace prý pochází od dražebníka, kterého tehdy americký majitel ,přetlačil´ . Suma je téměř trojnásobkem ceny materiálu."

PNP dodává, že původ poháru je nadále zahalen tajemstvím. Vyloučeno se zdá, že by pocházel opravdu z doby keltské. Experti se domnívají, že jej zhotovil mnichovský zlatník  Otto Gahr v roce 1932 a že byl určen jako novodobý grál do Himmlerova Wewelburgu. Podle posledních informací není z čistého zlata – švýcarský expert řekl Mysteries, že je v něm 18 až 19 procent stříbra.

Autor: Vladimír Majer

13.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků 26 047 Kč Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků POMOCNÉ PRÁCE PŘI POVRCHOVÝCH ÚPRAVÁCH KOVŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26047 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Mzda 20 000,- Kč čistého, jsme ochotni zaměstnat i cizince. Pracoviště: Altamire č.budějovice s.r.o., 373 71 Rudolfov. Informace: Pavel Talíř, +420 602 461 276. Výroba - Výroba Montážní dělník 22 000 Kč Montážní dělníci elektrických, energetických a elektronických zařízení ELEKTROMONTÉR. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň: montáž, opravy a údržba elektrických zařízení, Požadujeme: minimální vzdělání - vyučení v oboru, řidičský průkaz sk. B, organizační schopnosti, komunikativnost, spolehlivost, schopnost a ochota učit se novým věcem, , Nabízíme:nástupní plat dle znalostí a praxe, osobní ohodnocení dle výkonu, zajímavou a perspektivní práci, příjemné pracovní prostředí, odborné vzdělávání, zaměstnanecké benefity, možnost pracovního postupu,, prémie dle výkonu. Pracoviště: Terms cz s. r.o., Krokova, č.p. 2100, 370 06 České Budějovice 6. Informace: Pavel Kříha, +420 602 482 086. Výroba - Výroba Montážní dělník 78 Kč Montážní dělníci elektronických zařízení MONTÁŽNÍ DĚLNÍCI ELEKTRONICKÝCH ZAŘÍZENÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 78 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: . Pracoviště: Výrobní družstvo gk albina - pracoviště rudolfovská, Rudolfovská tř., č.p. 204, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Alla Goretkiová, +420 774 560 145. Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 000 Kč Obsluha zařízení ve slévárenství (taviči, slévači) SLÉVAČ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Náplň práce: obsluha licích strojů, PP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, Zam. výhody: příspěvek na stravování, týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, odměna za pracovní věrnost firmě, Kontakt telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Motor jikov slévárna a.s., Kněžskodvorská, č.p. 2277, 370 04 České Budějovice 4. Informace: Marie Petráňová, +420 602 165 871.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jeden z nejpopulárnějších závodů překážkového běhání v extrémních podmínkách na světě se o víkendu konal na Lipně.
14

Závodníci si na Spartan Race na Lipně dali pořádně do těla

ČEZ Motor se vyhoupl do čela Chance ligy, čeká ho šlágr s Jágrovým Kladnem

České Budějovice - Splnili povinnost, na ledě posledního celku tabulky Kadaně zvítězili 4:1 a díky této výhře se hokejisté ČEZ Motoru vyhoupli do čela první Chance ligy. Ve středu je čeká hodně sledovaný šlágr s dalším aspirantem na postup Kladnem, v jehož dresu není vyloučen ani start legendárního Jaromíra Jágra. Začátek atraktivního zápasu je v 17.30.

OBRAZEM: Ve Zlivi oslavili výročí republiky

Zliv - Výstava historických kol, dobový fotokoutek, retro zákusky nebo módní přehlídka. Taková byla slavnost ke 100. výročí založení Československa, která se v neděli 16. září uskutečnila ve Zlivi.

AKTUALIZOVÁNO

Cyklista při střetu s nákladním autem utrpěl těžké zranění

Soběslav - V úterý dopoledne se u Soběslavi na Táborsku stala vážná dopravní nehoda, která si vyžádala i přistání vrtulníku letecké záchranné služby. 

V Plané oslavili 95 let založení sboru dobrovolných hasičů

Planá - Výročí 95 let své činnosti oslavuje letos Sbor dobrovolných hasičů Planá. Byl založen v roce 1923, a to převážně německými občany, kteří žili v naší obci a pomýšleli na založení vlastního sboru, aby byli schopni pomoci při požáru co nejrychleji svému sousedovi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT