Pracovali v rámci projektu sdružení „Stavby na pilotech v Attersee", kterým chce expert Gerald Egger zprostředkovat dobu kamennou a bronzovou názorněji a napínavěji, pokračuje list.
Druhý kmen pořezala a vyfrézovala obvyklou metodou, motorovou pilou, firma. Její šéf Thomas Ebetsberger je podle OÖN zadáním nadšen: „Přes řezání pilou je nezbytné i mnoho ruční práce, proto nebudeme hotovi o moc dřív," uvedl a odhadl, že jeho lidé budou potřebovat možná jen o polovinu času méně než archeologové.
Oba dlabané čluny nyní budou potopeny do jezera. „Dřevo se tak znatelně uklidní a zmenší se v něm praskliny," vysvětlil Egger. Koncem července budou kmeny vytaženy a dál zpracovávány – archeology opět pradávnými nástroji. Při oslavách dne světového kulturního dědictví 6. srpna čluny pokřtí a znovu ponoří do jezera.

Spokojení běženci.Chystají ubytování běženců

V příhraničním Aigenu-Schläglu by mohl vzniknout další objekt pro ubytování azylantů, píší OÖN. Soukromý investor projevil zájem zřídit v průmyslovém areálu mobilní bytové zařízení pro šest rodin. Starostka Elisabeth Höflerová postoupila informaci obecní radě, která se k věci zatím staví opatrně – obec už k zajištění uprchlíků svůj díl odvedla a k dosažení 1,5 procenta míst na počet obyvatel jí chybí jen 23 cizinců. Třináct obcí okresu už poskytlo ubytování vyššímu počtu, než se po nich úředně chtělo, pokračuje list. Téměř stejně tolik ale nenabídlo ani jediné místo. V okrese Rohrbach je momentálně ubytováno 728 běženců, kvóta pro okres není naplněna.
Mobilní bydlení v Aigenu není první od nabízející se firmy. Ta koupila a adaptovala starý hostinec ve Pfaffingu, kde teď žije 47 běženců. V obci jsou s nimi zatím spokojeni. „Samozřejmě v počátku jsme měli námitky, teď ale o nich můžeme mluvit jen dobře. Firma, která ubytování připravovala, jim poskytla dokonce vlastního opatrovníka," uvedl tajemník úřadu Gerald Brandt. „Momentálně je vnímáme jako oživení místa."

Zlatý důl pokut

Západní dálnice A1 mezi Ansfeldenem a Astenem je výtečný zdroj příjmů, napsaly OÖN. Loni tam bylo dopadeno 203 517 hříšníků, kteří porušili dopravní předpisy. To je o 24 197 deliktů víc (+13,5 %) než předloni. Převážná část překročila povolenou rychlost. Linecký list nárůst vysvětluje tím, že se do něj promítla možnost vymáhání pokut provinilců od 1. července i v Belgii, Bulharsku, Litevsku, Nizozemsku, Polsku a Maďarsku. Okresní úřad Linec-venkov od té doby sankcionoval 44 000 přestupců z ciziny, z toho 20 000 Němců, ale i 9000 Maďarů a 4000 Slováků. Formuláře v kyrilice pro Bulharsko ještě úřad dostane.
Okresní hejtman Manfred Hageneder uvedl, že 55 % odeslaných pokut bylo vyrovnáno, přičemž nejvyšší morálku vykazují Němci, Belgičané a Holanďané. Okres od cizinců loni vyinkasoval 1,4 milionu eur, celkově z pokut jedenáct milionů (předloni 10,4). Od 29. února 2016 mohou být tresty z Rakouska vymáhány i ve Švédsku, Lucembursku, Lotyšsku, Chorvatsku, Francii a Estonsku.
Záhadou je podle hejtmana extrémní rozdíl v počtu přestupků na některých místech, třeba to, proč v tzv. Huberbauerově zatáčce bylo dopadeno o 14 000 víc řidičů než rok předtím, tebo přírůstek 24 000 případů přestoupené povolené rychlosti v Astenu. Přitom přestupků mělo spíš ubýt, protože na stacionární radary upozorňuje řidiče GPS.

Zelení nechtějí krátit běžence

Horní Rakousy plánují zkrácení minimálních dávek pro běžence ze 914 eur měsíčně na 365 eur plus bonus podmíněný plněním integračních úkolů 155 eur. Proti záměru bojují Zelení. Jejich spolková mluvčí Eva Glawischnigová řekla, že chtějí návrhem pro Národní radu tlačit na spolkovou vládu, aby iniciovala přezkum takového zákona u ústavního soudu. Hornorakouští lidovci a Svobodní naopak chtějí své plány rychle realizovat. ÖVP se při tom opírá o výsledky průzkumu veřejného mínění.

Vlastní bankou k bioprovozu?

„Po drobném", tzv. crowdfundingem, chtějí podnikatelé Edmund Wall a Walter Besenbäck financovat rozvoj své biofarmy Schwarzbergerhof v Schönau v Mühlviertlu. Pokouší se získat od drobných střadatelů dát dohromady alespoň 225 000 eur k získání dalších luk, které prý potřebují k rozšíření počtu chovaného dobytka vzhledem ke zvýšené poptávce po jejich produktech, jak řekl Wall.
Na jeho statku s 50 hektary zatím žije ve volném výběhu asi 75 krav a dva býci, kromě toho 50 pasoucích se prasat a 70 jelínků sika. Zvířata porážejí na farmě a co nejkratší cestou tak maso dodávají ke zpracování na uzeniny a další produkty pro vlastní bioprodejnu a kuchyni. Statek otevřený loni v říjnu zaměstnává dvanáct lidí.
Za vložení podílu do jejich hospodaření nabízí stavař Wall, který statkaří na vedlejší úvazek, pět procent úroků za vklady už od 100 eur. Úrok ale nebude vyplácen v hotovosti, nýbrž ve formě poukázek na produkty dvora. Wall totiž chce, aby jejich investory byli především budoucí klienti statku. Zájem veřejnosti o bioprodukci je přes vyšší ceny zatím velký, od zahájení před půl rokem farmu navštívilo přes 10 000 lidí. Přilákaly je mimo jiné zdejší škola vaření či ubytovací možnosti.
Od 28 investorů získal Schwarzbergerhof zatím na 50 000 eur. „Mnoho vložilo 500 nebo 1000 eur. Hodně jich je z oblasti Lince, ale také od Vídně a od Salcburku," uvedl Wall. Po pěti letech prý jejich podílníci dostanou své peníze zpátky. Zemědělský crowdfunding poběží ještě 60 dnů. Když prý nedají dohromady odhadovaných 225.000 eur, projekt zainvestují i bez nich, řekl Wall.

Doba přeje pastelkám?

Nastala prý doba rostoucího zájmu dospělých o malování, což dožhava roztočilo stroje německých výrobců pastelek, napsala PNP. Firma Staedtler nyní produkuje šest dnů v týdnu a jak řekla její mluvčí, jsou na hranici možností. Také Stabilo-Schwan, Faber-Castell a Lyra jedou na víc směn než obvykle. „Celosvětový megatrend malování" (PNP) se odrazil ve dvojmístných číslech přírůstu obratu Stabila jak v pastelkách, tak v popisovačích. „Poptávka podle výrobců přichází nečekaně, naposledy museli bojovat s vlivem digitalizace. Stále víc lidí prý ale zase píše ručně," uzavírá PNP.

Zlatá bula u sousedů

„Zlatá bula císaře Karla IV. (1316-1378) pro říšské město Norimberk" je vrcholem mimořádné výstavy otevřené v neděli ve Státním archivu v Norimberku, píše PNP. Vedle tohoto voskovou pečetí opatřeného norimberského exempláře říšské ústavy z roku 1356 je tu dále od 4. do 10. dubna k vidění také osm diplomů se zlatou bulou z korunovace Karla IV., dokumentujících jeho úzký vztah k Norimberku. „Bavorský ministr vědy Ludwig Spaenle (CSU) vyzdvihl při vernisáži roli Karla IV. jako vůdčí politické osobnosti tehdejší Evropy," komentuje PNP a cituje ministra: „Pro mne je Karel IV. také vůdčí osobností historicky narostlého spojení mezi Bavorskem a Čechami, je stavitelem mostů."
„Kabinetní" výstava v norimberském státním muzeu je úvodem mimořádného roku, v němž se bude konat také bavorsko-česká zemská výstava „Karel IV., Praha – Norimberk". Při té příležitosti bude norimberský exemplář Zlaté buly také nakrátko vystaven v Germánském národním muzeu v Norimberku, dodává list a připomíná, že na světě je sedm exemplářů této listiny, která byla v roce 2013 UNESCO prohlášena za světovou kulturní památku.

Orrell, mistr hbitých prstů.Mistr kelímků

17letý držitel světových rekordů William Orrell z USA vyhrál v neděli v hornofranckém Speichersdorfu u Bayreuthu královskou disciplínu mistrovství světa v tzv. sport stackingu, zaznamenala PNP. Mistrovství se podle pořadatelů zúčastnilo 270 startujících od šesti do 70 let z více než 20 zemí. „V tomto dovednostním sportu musejí závodníci sadu devíti až dvanácti kelímků v předem daném pořadí poskládat do různých pyramid a zase rozebrat. Orrell vyhrál finále, k němuž nastoupili vítězové jednotlivých kategorií," uvedl list. Poznamenal, že rychlost pohybu účastníků byla tak velká, že k vyhodnocení musela porota použít videozáběrů.

Vyplácejí své krále

Potomci někdejší bavorské královské rodiny dostávali jen v letech 2004-14 z tzv. Wittelsbašského vyrovnávacího fondu v průměru ročně 13,7 milionu eur. Jak uvedla PNP, sdělila to vláda na interpelaci poslankyně Zelených Kathariny Schulzeové. Největší část dostal šéf domu Wittelsbachů Franz vévoda Bavorský, který bydlí v zámku Nymphenburg v Mnichově.
Po pádu monarchie v roce 1918 a vyhlášení demokratického svobodného státu Bavorsko Kurtem Eisnerem z Nezávislé sociálně demokratické strany Německa založilo Bavorsko v roce 1923 po dohodě s bývalým královským domem Wittelsbašský vyrovnávací fond jako veřejnoprávní nadaci. Z ní jsou dodnes vypláceny dávky členům rodiny. „Dohodou byla uzavřena debata o jmění rodu Wittelsbachů," připomíná PNP.
Podle odpovědi ministerstva financí byla bilanční suma fondu k 30. září 2014 celkem 348 milionů eur. Podíl nemovitostí ministerstvo vyčíslilo na zhruba 124 milionů, knihovní cenu hospodářských pozemků na 40 milionů. Hodnota uměleckých předmětů rodiny není zjišťována a zahrnuta.
Zelení jsou s praxí nespokojeni. „Tady pokračuje šlechtický život, ačkoliv šlechtictví bylo zrušeno. V demokratickém státě to nelze odůvodnit," řekla Schulzeová. Její strana teď chce v zemském sněmu iniciovat kontrolu fondu přinejmenším Nejvyšším kontrolním úřadem.

V supermarketu nakupoval býk…Kráva řádila v samošce

V pondělí ráno se převrátil nákladní vůz s 20 kusy dobytka v Altenburgu, místní části Eggenfeldenu. Deset zvířat uteklo, dvě z nich musela být zastřelena, napsala PNP. „Jedno, lehce zraněné dvěma policisty, zabloudilo do supermarketu," popisuje list. „Prodejna byla vyklizena. Náhle zdivočelého býka, který v supermarketu způsobil podle prvních odhadů škodu za asi 10 000 eur, nakonec zastřelil policista. Pokladní a žena, na které zvíře očividně zaútočilo, utrpěly šok." Zasahujícím silám se podařilo všechny ostatní kusy zahnat na oplocený pozemek. Při tom byl lehce zraněn jeden hasič. Jednu zajatou krávu se nepodařilo uklidnit a musela být rovněž zastřelena.