Korupce porakousku

Ohlašovacímu místu spolkového úřadu pro prevenci a potírání korupce při rakouském ministerstvu vnitra došlo loni kolem 1700 oznámení podezření. V 1200 případech bylo zahájeno šetření věcí a podáním k příslušným státním zastupitelstvím, píše linecký deník Volksblatt.  Spadají sem zneužití úřední moci, přijetí výhod, podplácení, poskytování výhod, přijímání darů a nedovolené intervenování. „Jak naléhavé bylo přesné zákonné vymezení korupce, ukázal index Transpareny International z prosince 2013, podle něhož pokleslo Rakousko během dvou let v hodnocení ze 16. na 26. místo," píše list.

Papež, který rád telefonuje

Papež František (77) se brání rozruchu kolem jeho osoby, napsala PNP. Je prý urážející papeže líčit jako svým způsobem supermana, řekl v rozhovoru s italským listem Corriere della Sera a argentinským  La Nación při bilancování svého ročního pontifikátu.

„Papež je muž, který se směje, pláče, klidně spí a jako švichni lidé má přátele – je normální člověk," řekl Jorge Mario Bergoglio. Líbí se mu být mezi lidmi, má ve zvyku si s nimi telefonovat, uvedl. „Samozřejmě to už teď není tak lehké, když mi tolik lidí píše…" Obzvlášť ho oslovil kontakt s 80letou vdovou, která ztratila syna a napsala mu. „Teď jí volám každý měsíc a je šťastná."

František zmínil i to, že svého předchůdce Benedikta XVI. už několikrát požádal o radu. „Emeritní papež není žádnou sochou v muzeu. Je institucí," prohlásil. „Jeho moudrost je daru Boha," řekl o Josephu Ratzingerovi. „Je diskrétní, pokorný, nechtěl prý rušit." Společně se dohodli, že bude lepší, když Benedikt bude vycházet a zúčastní se života církve. Ratzinger také poprvé znovu veřejně vystoupil před čtrnácti dny na konzistoriu, dodává list.

„Papírové holky" na tahu

close Bicykly rozvážejí umění. zoom_in "Papergirl" je projekt street-artu, který vyšel před několika lety z Berlína a dobyl už skoro celý svět, přibližuje deník OÖN. Do Lince dorazí v sobotu 8. března, kdy bude pět žen rozdávat z jízdních kol umění kolemjdoucím. Jedna z nich, Marie Luise Lehnerová, v listě vysvětluje, že sbírají tisky, grafiky a kresby od každého, kdo chce akci podpořit – s jedinou podmínkou, aby dílo bylo srolovatelné. Dary jsou vystaveny  v univerzitě umění na Hlavním náměstí (vstup zdarma) a v sobotu je skupina na kolech bude rozdávat pasantům po celém městě. Kde přesně, to je do poslední chvíle tajné – nechtějí prý, aby na ně lidé čekali.

Proč na kolech, to Lehnerová vysvětluje tím, že za jízdy nemá člověk tolik času se rozhodovat, komu dílo vtiskne do ruky –udělá to bez rozmýšlení, ať dotyčný vypadá jakkoliv. „Chceme přinést umění také lidem, kteří za ním nechtějí jít do muzea a platit za to. Je to jako při street-artu, jiném pouličním umění. Naše díla také nejsou ke koupi. Nekupujeme a neprodáváme nic…"

K původu zvyku uvádí, že když nové zákony v roce 2007 pouliční umění v Německu omezily, hledali tvůrci alternativy a studentka umění Aisha Ronnigerová z Berlína vymyslela „papergirl". Už se s nimi setkali lidé v New Yorku, Vancouveru, Mexiku, Sydney… Teď tedy i v Linci. Umělecká díla skupině posílají lidé z celého světa. ( www.papergirllinz.tumblr.com)

Tutanchamon v tabačce

Ve čtvrtek 6. března večer v linecké tabačce zahájí výstava Tutanchamon – jeho hrob a poklady. Potrvá do 29. června. Představuje asi 1000 objektů včetně posmrtné masky faraona, jeho rakve, soch, šperků, nábytku, zbraní atd. Jde o repliky, které egyptští řemeslníci vyráběli do detailů věrně podle originálů po dobu pěti let. „To umožňuje prezentovat poklad v takové úplnosti, jak by to s originály nebylo nikdy možné," řekl egyptolog Wolfgang Wettengel při uvádění výstavy close Na skok do starého Egypta. zoom_in v Norimberku.  Nálezy jsou v tabačce rozmístěny přesně tak, jak je uviděl objevitel hrobky Howard Carter v roce 1922. Návštěvníkům cestu po jeho stopách umožní mj. 75minutový audioprůvodce, četné tabule, fotoprojekce a videoklipy. Putovní výstavu na 2500 metrech čtverečních už od roku 2008 vidělo více než 4,5 milionu návštěvníků mimo jiné v Mnichově, Berlíně, Curychu, Seoulu, Paříži a Amsterdamu, Linec je 103. výstavním místem. Výstava je otevřena od úterý do neděle od 10 do 18 h (poslední vstup v 17), vstupné je ve všední dny 16 eur (děti 6-14 let 8), o víkendech o dvě eura víc.

Na pochyby o umístění uměleckohistorické výstavy právě do budovy zasvěcené desítky let technice a hospodářství říká umělecký ředitel Chris Müller: „Egyptománie, kterou objevení hrobky tehdy vyvolalo, ovlivnilo i rakouský tabákový průmysl například jeho cigaretami Memphis – touto výstavou se kruh uzavírá." Speciálně pro Linec také byla proto připravena doprovodná výstava „Tabáková reklama dvacátých a třicátých let".  (www.tut-ausstellung.com)

Kuljic prodával zápasy?

close Kuljic (dole) doznal sázkové manipulace. zoom_in Bývalý rakouský fotbalový reprezentant a ligový král střelců Sanel Kuljic, v minulosti také  hráč SV Ried, obviněný ze sázkových podvodů, dosud ovlivňování zápasů na zakázku sázkové mafie popíral. Určité dílčí doznání své účasti ve třech zmanipulovaných zápasech učinil až při jednání o trvající vazbě 30. prosince. Potvrdil i povědomost o čtvrtém „cinknutém" utkání, píše deník OÖN. Kuljice masivně obvinil další hráč Dominique Taboga, mezitím z vazby propuštěný.

List cituje z protokolů Kuljicových výpovědí. 13. května 2005 měl v utkání Ried-Leoben dohodnout s hráčem hostí Johannesem Lamprechtem, nyní rovněž ve vazbě, vysokou prohru Leobenu. Lamprecht po něm chtěl, aby hodně střílel. Dal všechny góly domácích na 3:0, ale s manipulací prý nemá nic společného. Aktivně se podílel na ovlivnění utkání Kapfenberg–Salcburk 17. března 2012 (0:1), kdy s Lamprechtem a Tabogou domluvili, že hosté vyhrají ve druhé půli. V prvním poločase dostal strach, předstíral nevolnost a nechal se vystřídat. Sám neměl slíbenu konkrétní sumu, ale po zápase dostal 5000 eur. S Lamprechtem a Tabogou domluvili i další výsledek, Innsbruck-Kapfenberg 2:0 (1:0) z 21. března 2012, kdy měli hosté prohrát druhý poločas. Posléze v duelu Grödig-Kapfenberg 0:1 (0:0) z 31. srpna 2012 s Tabogou, který mezitím přestoupil do Grödigu, sjednávali co nejnenápadnější sázku na dva nebo více gólů v prvním poločase, ale nepodařilo se to ovlivnit.

Interview s bývalým kapitánem Grödigu Dominique Tabogou (31) o jeho zapletení do skandálu bude vysílat televize Servus ve čtvrtek od 22.15 hodiny. Od konce listopadu do konce ledna byl ve vazbě. Jeho obsáhlé doznání vedlo k dopadení některých organizátorů podvodů. Kromě Kuljice jsou ve vazbě ve Štýrském Hradci i albánští manipulátoři sázek. „U těch se našla listina se sedmnácti vybranými zápasy a jmény 26 fotbalistů," píší OÖN.