Zmizela kola za 14,6 milionu eur

Zloději kol v Bavorsku způsobují stále vyšší škodu (loni za 14,6 milionu, o 900 000 víc než v roce 2015), ačkoliv počet odcizených bicyklů stále klesá – loni na zhruba 28 500, o tisíc méně než předloni. Vyčíslená škoda je výrazně nejvyšší za roky od 2010, píše PNP. Mluvčí zemské kriminálky k ní připomíná, že mizí stále víc drahých elektrokol. Mluvčí klubu cyklistů Petra Husemann-Roewová radí kola připoutávat k pevným předmětům bytelnými zámky, jejichž cena ovšem činí až deset procent ceny kola.
Když už ale zámek odolá, zloději kolo rozeberou a cenné součástky odnesou. Oblíbenou kořistí jsou třeba přehazovačky, uvádí pasovský list.

Má doma přes 6000 metrů

Sběratel metrů.Zdroj: Deník/repro

Frank König (49) z Malchingu v okrese Pasov sbírá metry – ne ty najeté či naběhané, ale metry na měření, skládací a podobně, píše PNP. Má jich doma už přes 6000.
Jako řemeslník - zedník a podlahář dostával od firem, s nimiž spolupracoval, metry jako reklamní dárky. „Měl jsem jich už asi padesát. Vyhodit je nepřicházelo v úvahu, tak jsem je začal sbírat," říká. A prezentuje je - obložil si jimi garáž a kancelář, zdobí jimi lustry pod stropem, do podlah zapustil pod pancérové sklo nejcennější exempláře…
Na sbírku je hrdý a se širokým úsměvem uvádí, že pár dnů už jich má přes 6000. Napočítal jich před časem 5861 a zapsal toto číslo na papírek u tehdy posledního exempláře. Pak ale dostal od známého poštou celou krabici metrů, a s nimi prý už lehce překroičl šestitisícovku, uvádí PNP.

Porážky na statcích?

„Porážení krav by mohli přímí prodejci okresu Rohrbach brzy zase organizovat na svých statcích," píší OÖN s tím, že pilotní projekt mobilní, bezstresové porážky už běží. .
List rozvíjí, že především transport na jatky je pro zvířata enormním stresem. Nakládání a vykládání je pro ně výjimečným stavem, uklidňují se znovu až během čekání na porážku. Této přepravy by mohly být krávy z okresu Rohrbach brzy ušetřeny. První shromáždění okresní zemědělské komory na toto téma už proběhlo. „Zemědělcům jde především o dobro zvířete," míní OÖN. Organizace takových porážek je prý jinde už běžná.
Zemský ředitel veterinární služby Thomas Hain řekl, že komplikované řešení, které je už roky obvyklé v Německu, nepřichází v úvahu – tam přebírají zemědělec a jatky společně odpovědnost za porážku, protože pro každou krávu musí být jednotlivé povolení Evropské unie. V Mühlviertlu podle něho našli praktičtější řešení. Pracovníci licencovaných jatečních provozů by mohli omamovat a vykrvovat zvířata přímo na statku. K tomu by museli zemědělci vytvořit technickié předpoklady, například zařízení k fixaci dobytka k vyšetření. Zajištěno musí být i bezpečné omámení zvířat. Teprve pak mají být k rozbourání přepravena na jatky. „Okresní předseda svazu zemědělců Georg Ecker doufá, že Rohrbach v tomto směru bude ,předjezdcem´ pro celé Rakousko," uzavírají OÖN.

Nesmrtelné automaty?

Od začátku roku bylo v Horních Rakousích zabaveno už 375 nelegálních výherních automatů. V celém státě to bylo 860 přístrojů.
Hornorakouské úřady a policie postupují proti provozovatelům „beden" od začátku roku velmi rigorózně, ale přesto není těchto automatů v žádné spolkové zemi víc než tam, píše linecký Volksblatt. 290 z oněch 375 zabavených přístrojů bylo odhaleno v oblastech Lince a Welsu, 15 v Braunau. Orgány postupují tvrději než dřív – automaty jsou odváženy a uskladněny. Po skončení správních řízení jsou ničeny. „Také protistrana je ale tvrdohlavá, často se rychle postará o náhradní automat. Ty jsou podle policie dodávány většinou z Čech," uvádí deník.

Průvodčí s kamerami

Koncem června chtějí rakouské železnice ÖBB rozšířit pilotní projekt vybavení kamerami, „rozběhnutý" pracovníky vlakové bezpečnostní služby, i na průvodčí spojů ve východní oblasti země. Aktuálně má 68 „sekurities" k dispozici deset „tělesných kamer" - po čtyřech na hlavních nádražích ve Vídni a ve Štýrském Hradci, dvě v Linci. Kolik jich dostanou průvodčí, zatím není jasné, v začátku jich nemá být víc než deset, uvedly OÖN.
Šéf ÖBB Andreas Matthä řekl, že dosavadní zkoušky „BodyCams" potvrdily preventivní účinek tohoto opatření a mají u bezpečnostního personálu velmi pozitivní ohlas. „Proto projekt rozšíříme i na naše servisní a kontrolní týmy ve vlacích," uvedl. Tyto kamery jsou manuálně spouštěny při podezření na trestněprávně relevantní jednání. Předtím jsou dotčení na možnost záznamu jejich chování výslovně upozorňováni. Dosud bylo opatření užito při čtyřech nasazeních ve Štýrském Hradci a jednom v Linci.

Až padesát kriminálek

Ilustrační foto.Zdroj: Deník/repro
denně vysílají německy mluvící televizní stanice, píší OÖN. „Mnoho má lokální kolorit a málo hloubky, ale právě proto funguje fenomen TV-Krimi," uvádí list.
Dokladuje to „rozhodně ne pěknou mrtvolou", která leží s rozbitou hlavou na ledě v těžební jámě firmy Friepess ve Windhaagu u Freistadtu. „Tuto ,venkovskou detektivku´ ORF vysílanou 3. prosince 2015 sledovalo 840 000 lidí. Lokálkolorit jako hit…," pokračuje deník.
Seriály kriminálních příběhů, různých SOKO, Míst činu atd. stojí podle OÖN v pořadí sledovanosti zaručeně zcela nahoře. Mnoho příznivců mají také vraždy v amerických seriálech jako Myšlenky zločince ("Criminal Minds"), Námořní vyšetřovací služba ("Navy CIS") či "Rizzoli & Isles". To má enormní vliv na sestavování programu televizních stanic. Kathrin Zechnerová, šéfová programu ORF, potvrzuje: „Kriminálky jsou nesmírně oblíbené. Patří k základním konstantám televizní zábavy, že člověk rád přihlíží, jak je někdo za své činy přitažen k zodpovědnosti…"
Tomu se stanice u našich sousedů přizpůsobují už dobře půl století. V roce 1966 přišla německá ARD s prvním příběhem kriminálně-technického seriálu Páter Brown. Skončil po 39 pokračováních. Jiný krimi-Metuzalém ale běží a běží – od 29. listopadu 1970 bylo už odvysíláno 1021 „Míst činu". „Neděli co neděli prezentují týmy vyšetřovatelů na 21 různých místech svůj větší či menší ,kriminalistický čich´," uvádí list.
Přidává tabulku sledovanosti. Místo činu Padající hvězda vidělo loni 7. února skoro 1,7 milionu diváků, rakouskou detektivku Schnellová vyšetřuje z 10. dubna 2012 shlédlo 970 000 lidí, atd. Po rekordních Místech činu dosáhl nejvíc pokračování „Starej" s komisařem Kösterem - od roku 1977 už řešil 411 věcí a pátek co pátek se na něj dívá pořád ještě až 800 000 zájemců. Případ pro dva od roku 1981 měl zatím 314 dílů, z dalších řad známých i českým divákům například Derrick (1974-1998) 281 a Komisař Rex (1994-2004) 141.
Na otázku lineckého deníku, zda existují nebezpečí z konzumace televizních vražd, říká primářka Keplerovy univerzitní kliniky pro forenzní psychiatrii Adelheid Kastnerová (54): „To byste žánru přisuzovali moc vlivu. Žádná kriminálka není tak napínavá jako realita, to mi můžete věřit." Kastnerova byla znalkyní v případu Josefa Fritzla, který držel a znásilňoval 24 let svou dceru ve sklepě v Amstettenu.
Na okraj tématu list dodává, že dějiště televizní detektivky má i hospodářské efekty a turistické svazy či spolkové země prý k jejich natáčení tvůrce dokonce uplácejí. Zmiňovaná „rozhodně ne pěkná mrtvola" podle starosty Ericha Traxlera má pro Windhaag „přidanou hodnotu" 350 000 eur. Chce na detailní místa zachycená ve filmu vozit fandy kriminálek autobusem, uvádějí OÖN.

Tatínka jí hotel nenašel

Devět měsíců po čtyřdenním pobytu v hotelu v létě 2010 porodila mladá žena dítko, kterému dala jméno Joel. Neví ale, kdo je jeho otcem, jen to, že je křestním jménem Michael, píší OÖN z informace SdZ.
Protože jí jde i o výživné pro malého, zkusila se po Michaelovi poptat v onom hotelu, ale jeho vedení se zdráhalo jí příjmení svých hostů prozradit: v kritické době ubytovávali čtyři Michaely… Maminka toho svého nedokázala přesně popsat.
O podání informace o hostech přicházejících v úvahu žena hotel zažalovala, ale soudkyně mnichovského úředního soudu žalobu odmítla. Nárok na to žalobkyně podle ní nemá. Především právo v úvahu připadajících čtyř mužů na svébytné rozhodování o informacích o sobě a ochrana jejich manželství a rodin stojí výš než právo žalující ženy na výživné pro své dítě. Muži dále mají právo na ochranu své privátní a intimní sféry – jen na nich záleží, v jaké formě a komu vhled po jejich intimního života přísluší. Toto právo by bylo zasaženo vydáním požadovaných dat, řekl soud. Navíc podle něj není jisté ani to, že Michael je opravdovým křestním jménem hledaného muže.