Měl to být dárek pro devítiletého syna Maxe k prvnímu přijímání, uvedla maminka v PNP. Měl sloužit k hrám dětí – neměl izolace, kamna, vybavení, rozhodně neměl být k bydlení. Okresní úřad rozhodl, že „dům" nevyhovuje stavební normě – je v rozporu s územním plánem, s ochranou přírody a krajiny atd. Úřad rodinu varoval, že za nedovolenou stavbu může být uložena pokuta až půl milionu eur. Vedoucí příslušného odboru Florian Kosatschek listu řekl, že v zásadě se v tomto směru stavby nerozlišují na obytné a ostatní. Proti „visuté kůlně" v Pidingu zakročili už teď v začátcích kvůli prevenci.

Katharina Flatscherová v půlce prosince ještě poprosila úřad, aby si stavbu mohli zachovat jako dětské hřiště.

Dítě volalo policii

Protože maminka (26) s přítelem (49) se v sobotu večer v bytě v Eggenfeldenu v opilosti úporně napadali, sedmiletý synek, který tomu s pětiletým bráškou přihlížel, už si s nimi nevěděl jiné rady než zavolat tísňovou linkou policii. „Ta pána zajistila, ale klid nenastal," popisuje deník PNP. „Poté, kdy si kluky odvedl jejich otec, žena znovu začala zuřit, začala policisty bít a urážet. Neuklidnila se ani na inspekci, vyváděla a hrozila, že druha a sebe zabije. Pak ji odvezli do nemocnice." Muž byl obviněn z ublížení na zdraví, žena z více deliktů. O situaci byl vyrozuměn úřad péče o děti, končí PNP.

Přiznávají, co nepřiznali

Německý list Welt am Sonntag obvolal všech ministerstva financí šestnácti spolkových zemí a zjistil, že letos už se ke krácení daně dobrovolně přiznalo více než 24 000 plátců, třikrát víc než loni. Nejvíc pokání bylo složeno v Bádensku – Württembersku (6200). V Bavorsku to bylo 3600. „Při ,sebeoznámení´ je možnost vyjít z problému  bez trestního obvinění. Dlužník ovšem musí své daňové přiznání bezezbytku zkompletovat," uvedla PNP.

Pisa-test i z kotrmelců

Podle prezidenta Německého atletického svazu Clemense Prokopa by v budoucnu populární srovnávací test znalostí a dovedností žáků PISA měl být i ve sportu, nejen ve čtení, matematice a přírodních vědách. „Kdo by chtěl obsáhnout kompetence mladých lidí, měl by to udělat opravdu komplexně, a k tomu patří rovněž motorické schopnosti," řekl prezident v Řeznu a připomněl humanisty s příslovím V zdravém těle zdravý duch. „S pisa-testem by zase stoupla důležitost tohoto předmětu a sport už by nebyl okrajovou záležitostí, jak tomu mnohokrát je," prohlásil.

Honorární konzul rehabilituje

O těžkém zranění českého honorárního konzula v Linci a bývalého generálního ředitele hornorakouské Raiffeisenlandesbanky Ludwiga Scharingera při pádu na schodišti restaurace na privátním zájezdu do Jekatěrinburgu v polovině října jsme informovali. Jak nyní rodina informovala deník OÖN, 71letý senior byl začátkem prosince propuštěn z linecké nemocnice, kam byl z Ruska po nehodě přepraven letecky v bezvědomí. Nyní podstupuje rehabilitaci.

Mladý Porsche mecenáš

Mladý Porsche podporuje školu.Zatím co na severu Čech odstranili od vjezdu do obce desku připomínající rodáka Ferdinanda Porscheho, jeho pravnuk Danielli, waldorfský pedagog a hudební terapeut, se v Rakousku dvacet let angažuje v sociálních projektech. „Jádrem je jistě Paracelsova škola u Salcburku pro duševně postižené děti a mládež. Každým rokem jí věnuji asi čtyři pětiny svého podílu z dědictví na výnosu koncernu. Často je to i 800 000 eur," říká v deníku OÖN.  „Občas byly rendity  nižší. Pak jsem si na tyto příspěvky bral úvěr." V koncernu mu patří asi dvě procenta.

Nyní se chystá převzít agendu svého otce v nadaci zaměstnanců VW, kde se rovněž angažuje. „Paracelsova škola a další sociální projekt, které jsem začal, už jsou zajištěny," říká.

Silvestr postaru

Asi nejneobvyklejší oslavu silvestra v celém Dolním Bavorsku podle deníku PNP chystají v Untergriesbachu. „Na závěr oslav 750. výročí udělení práv trhu, které do obce v létě přilákaly četné hosty, uspořádají vítání nového roku jako ve středověku," uvádí list. „Příslušnou kulisu dodají jezdci s fanfárami, šlechtici, kejklíři, ostrostřelci, bude ohňová show. Hudební rámec vytvoří dudy, bubny, šalmaje, loutny… Samozřejmě ani mlsné jazýčky nepřijdou zkrátka. Na radnici se budou číst a vyprávět ságy a připravena bude i historická procházka k hradu." Začátek bude v 17 hodin na náměstí.