V Bavorsku žije podle ministerstva vnitra více než 400 000 muslimů. Ministr Joachim Herrmann řekl, že velmi mnoho mešit a sdružení v zemi je zcela bezproblémových a integrovaných, ale jsou také takové, které už opakovaně hostily kazatele nenávisti, píše PNP.
Zlobu z opačného konce aktuálně zaznamenaly linecké OÖN. 46letého muže ve Štýrském Hradci na upozornění chodců zadržela policie s podezřením, že namontoval na stavební mříže budovaného islámského kulturního centra dvě prasečí hlavy a minaret pomazal krví… Koncem dubna bylo k tomuto středisku povoláno na 60 policistů k odvrácení hrozícího obsazení pravicovýcm uskupením, uvádí list.

Zřítil se u vlastního domu…Spadl na vlastní zahradě

Malý vrtulový letoun spadl ve čtvrtek kolem 14.45 hodiny v Lichtenecku, místní části obce Grafenau v Dolním Bavorsku. 62letý pilot zahynul. Letěl sám a nikdo další nebyl při havárii ohrožen. „Důvody pádu ještě nejsou zjištěny, ale okolnosti naznačují sebevražedný úmysl," píše PNP. „Tuto tezi silně podporuje, že se stroj rozbil o opěrnou zeď domu, v němž pilot s partnerkou žil." Místní lidé nevěří, že by šlo o náhodu. Podle svědků letoun letěl relativně nízko nad místním lázeňským parkem a minul kliniku pro matky s dětmi. Nejprve narazil na násep u silnice B 533 a o několik metrů dál do zmíněného tarasu. Pilot byl při pádu vyhozen z kabiny. V domě toho času nikdo nebyl. Škoda je odhadem 30 000 eur.

Počasí na Velkém Javoru ohlídá automat.Počasí ohlídá automat

Zaměstnanci Německé meteorologické služby (DWD) na vrcholu Velkého Javoru měli nejvýše umístěné pracoviště v celém Bavorském lese, ale od září to skončí – DWD stahuje poslední dva muže služby a nahradí je v budoucnu plnoautomatickým pozorováním počasí, fungujícím zcela bez personálu, píše PNP.
Horská stanice na „Králi Bavorského lesa" zahájila provoz v bývalém zařízení armády 1. listopadu 1982, kdy nahradila pozorovatelnu na Velkém Falkensteinu vzdálenou asi deset kilometrů, fungující od roku 1933. Každou půlhodinu odesílala služba na Javoru zprávu o povětrnostní situaci do celého světa – teplotu, vlhkost, stupeň zatažení, druh mraků, tlak vzduchu, směr větru, množství srážek a výšky sněhu.

Goggomobil dál přitahuje.Goggomobily na srazu

Nejmenší auta z Dolního Bavorska mají i po desetiletích stále mnoho příznivců, píše PNP na okraj jejich čtvrtečního veteránského srazu v Norimberku. Sjelo se k němu 40 těchto strojů, například i z Bremerhavenu, Braunschweigu, Ulmu a Pforzheimu. „Všechna tato vozidla jsou přihlášena a prošla technickou kontrolou," řekl pořadatel setkání Ralf Bössner.
Po projížďce okolím byly kultovní stroje Hans Glas GmbH o výkonu 14 koní a obsahu 250 kubíků vystaveny na parkovišti města. Mnoho obdivovatelů neodolalo příležitosti podívat se jim i pod kapotu. Podle Bössnera si mnozí ještě goggomobil pamatovali z mládí a vlastní praxe, a „zkušební jízdu" organizátoři dopřáli i mladým zvědavcům, kteří tato autíčka viděli poprvé.
Goggomobily byly v letech 1955 až 1969 vyráběny v Dingolfingu. Prodalo se jich přes čtvrt milionu, což z nich dělalo nejprodávanější značku své třídy. Později provoz převzaly BMW, píše PNP.

Naloupili pět májek.Pokradli šest májek

Další kapitolu tradičního kradení májek u sousedů napsali o minulých nocích mladí z hornorakouského Oberfeuchtenbachu. O nočních výpravách sebrali stromy v Kirchbergu, Niederkappelu, Ulrichsbergu, Pfarrkirchenu a Waldingu. Chtějí zůstat anonymní, ale deníku OÖN popsali, že je jich 20-25 ve věku 16-26 let, kluci i děvčata. Zvyk pěstují už léta, takže získali potřebnou zručnost. „Kořist" letos vybírali podle toho, kolik lidí momentálně dali kterou noc dohromady, a samozřejmě pár stromů si obhlédli už ve dne. Čím májky odváželi, je prý jejich tajemství, svůj vozový park ale průběžně vylepšují. O prvních dvou nocích zvládli po dvou stromech, z pondělí na úterý už několik z nich muselo doma střežit pět májek. Zbytek ale ještě „udělal" strom ve Pfarrkirchenu. Uloupené stromy si od nich vlastníci budou muset dle tradice vykoupit občerstvením. Cena za kus je prý rozdílná. Ve Pfarrkirchenu jej už znovu postavili o Dnu otců, Kirchberg přijde na řadu v půlce května, o zbývajících ještě budou vyjednávat.

Linečtí městští včelaři.Městské včelky prospívají

Včelám města Lince se daří výrazně lépe než jejich kolegyním na venkově. K tomuto překvapivému závěru došli městští včelaři Bernhard Riehl a Katja Hintersteinerová (na snímku). Mnohostrannost městské flory podle nich tvoří výživové spektrum, které je pro včely mnohem atraktivnější než monokultury na vsích. „Tam je to tak, jako bychom my měli tři neděle jíst jenom čokoládu," říká Hintersteinerová.
S kolegou v občanském sdružení LinzerBiene čtyři roky uvádějí mladé i starší do světa pracovitého hmyzu a vychovávají další včelaře. I jejich zásluhou je dnes v Linci 72 chovatelů, průměrně ve věku 35-40 let, tedy značně mladších než dřív. Třetina z nich jsou ženy.
Mezi úly je zvláštností ten, který stojí na terase kanceláře městské radní Evy Schobesbergerové v pátém patře Nové radnice. Před třemi roky na magistrátu zahájili projekt ,Medu linecké radnice´, který „zelená" radní zaštiťuje. Pod touto značkou je med také prodáván. Je z pylu nesčetných balkonových květin, ovocných nebo zelinářských zahrádek na terasách Starého Urfahru, z privátních zahrad či mnoha stromů podél Dunaje…

Nechtějí zákaz dieselů

Úvahy o vyhlášení zóny ochrany životního prostředí v Linci, v níž má být zakázán vjezd dieselových aut s příliš vysokými emisemi zplodin, vyvolává první protesty. Městská Hospodářská komora nápad odmítla v dopise vedení města. „Zavedení takové zóny by vedlo k citelnému narušení hornorakouského podnikatelského prostředí se všemi negativními projevy, zejména likvidací řady firem a pracovních míst," píše komora. Poškozeni by byli nejen podnikatelé, ale i občané, pendleři, zákazníci a poskytovatelé veřejných služeb.
„Jaká vozidla konkrétně by byla možným zákazem vjezdu dotčena, zatím není jasné," uvádějí OÖN. Vysvětlují, že jeho myšlenka je vyvolána hladinou oxidu uhličitého ve městě, která je vyšší, než povolují mezinárodní normy, a Linci prý hrozí drahé řízení za porušení s Evropskou unií.
Dopis komory odmítá radní pro životní prostředí za Zelené Eva Schobesbergerová. Město je podle ní špatný adresát, odpovědná je zemská vláda… Její příslušný rada Rudi Anschober vyzval Hospodářskou komoru, aby se na řešení „konstruktivně podílela". Tvrdí, že v německých městech takové zóny v žádném případě nevedly k zániku pracovních míst nebo firem.

V neděli za mláďátky

Linecká zoologická zahrada nabízí na neděli 8. května od 15 do 16 hodin speciální provádění rodin s dětmi ke Dnu matek zaměřené na mláďata. Návštěvníci uvidí například klokaní matky-samoživitelky, které své děti nosí ve vaku devět měsíců, samičky kosmana bělovousého, které přenášení mláďat přenechávají otcům, či matky surikat, které při výchově potomků pilně podporují celé rodiny. U pštrosů se zase na vejcích oba rodiče pravidelně střídají, ale u druhu nandu maminky výchovu nechávají kompletně na otcích…
K prohlídkám je možné se přihlásit ještě v pátek na office@zoo-linz.at.