Tím loni v září firma hledala „hostessku“ servisu ve Frankfurtu. O místo se ucházel i 31letý student psychologie. Firma se rozhodla pro ženu.

„Co následovalo, zní jako špatný vtip,“ píše PNP. „V říjnu odmítnutý adept požadoval po firmě odškodnění 1000 eur s odůvodněním, že se cítí být diskriminován kvůli svému pohlaví – inzerát podle něho hledal hostesku, ale ne její mužský adekvát, ,hosta´. Podnik dopis ignoroval, takže mladý pán zažaloval u pracovního soudu ve Weidenu, teď už o 1500 eur.

Jak zpráva PNP naznačuje, nakonec „uhrál“ těch 1250…

Mrtví na hranici

Jak náš web informoval, bavorské orgány činné v trestním řízení vedou řízení proti českým politickým funkcionářům a vojákům za střelbu po uprchlících na čs.-německé hranici. Deník PNP nyní popsal zmiňované čtyři případy podrobněji.

V neděli 27. srpna 1967 se pokusili čtyři muži z NDR ve věku 18-28 let utéct z ČSSR do Rakouska. Autem dojeli podle policie k hraničním drátům, přelezli ze střechy vozidla přes oplocení, doběhli k Malši a plavali k Rakousku. Když byli na kamenitém říčním nánosu, čs. pohraničníci po nich zahájili palbu. 28letý uprchlík byl smrtelně zasažen 20letým vojákem, ostatní tři dosáhli rakouského břehu.

Ve druhém případě 6. srpna 1977 se pokusil o útěk z ČSSR do Bavorska 38letý s manželkou a třemi dětmi. Prostříhal hraniční oplocení poblíž Mariánských Lázní a rodina se snažila dosáhnout bavorské hranice. Muž byl zastřelen, ostatní zatčeni a předáni úřadům tehdejší NDR.

Krátce poté, 21. srpna, se pod plotem podhrabal s další osobou 22letý východoněmecký uprchlík. Poplašné zařízení spustilo alarm, varovné výstřely hlídky dvojici nezastavily a na dalším pohybu k hranici zasáhl 19letý pohraničník 22letého muže. Ten na následky zranění zemřel, druhý byl zadržen a předán do NDR.

Posléze je šetřen případ 18letého chlapce, který se 8. srpna 1986 poblíž Bratislavy pokusil přejít do Rakouska. První oplocení překonal, při prostříhávání druhého se spustil alarm a dva pohraničníci se psy se uprchlíka vydali hledat. Když ho objevili, pustili psy, podle PNP „samostatně útočící“, a ti ho zastavili 22 metrů od hranice. Byl tak pokousán na krku a těle, že později zemřel ve vojenské nemocnici v Bratislavě.

Jak už náš list uvedl, k objasnění těchto a podobných případů byla založena společná vyšetřovací skupina orgánů České republiky a Německa. Poprvé se sešla 25. července ve Weidenu, dodává PNP.

Uzavřená silnice u Hohenau

Místo doličné…Zdroj: Deník/repro PNP

Spolková silnice B533 je v oblasti Hohenau (okr. Freyung) silně poškozena. Od pondělka 29. července bude proto mezi Kapfhamem a Reschmühle pravděpodobně na šest týdnů uzavřena pro dopravu, sděluje PNP. V délce asi 7,3 kilometru budou poškozená místa sanována nosnou vrstvou asfaltu a povrch dostane nový asfaltový potěr. Mimo provoz bude také odvodnění silnice, kde budou upraveny škarpy a vyměněny poškozené roury.

Nechce prý tituly

Martin Kusej (58), který se rozloučil po osmi letech s ředitelováním Bavorskému státnímu divadlu, si jako nový intendant vídeňského Burgtheatru prý nezakládá na titulech. Ve svém novém působišti rozhlásil, že si v žádném případě nepřeje, aby byl oslovován pane řediteli, napsala PNP. „Jako rodák z Korutan se slovinskými kořeny ale také ví, že je to v Rakousku při tamní ,závislosti´ váhy titulů těžké,“ doplňuje pasovský list. Při rozloučení v Mnichově vysekl Kusej domácím divákům kompliment: „Na jihu Německa je jiné povědomí pro rituály, obrazy, opulenci, pro inscenace, pro příběhy, které jsou vyprávěny. Pravděpodobně to nějak souvisí s katolicismem,“ míní.

Pro PNP Kusej řekl, že po nástupu ve Vídni na podzim počítá s politicky motivovaným protivětrem. „Jako osoba jsem sám o sobě politickým vykřičníkem. Že povedu Burgtheater, je jistě pro určité kruhy ve Vídni rudý hadr. Nebude dlouho trvat, než se reakční ,všechnolépevědoucí´ v blogech nebo v novinách odváží vylézt z úkrytů. Až se v září pustím do práce a samozřejmě si nebudu brát servítky, jistě ještě přituhne…“

Legendu budou vozit

To je on, delikvent!Zdroj: Deník/repro

Tenisová legenda Boris Becker (51) musí na šest měsíců odevzdat svůj britský řidičský průkaz, napsala PNP. Agentuře DPA to v pátek potvrdil příslušný soud. Podle něj byl trojnásobný vítěz Wimbledonu opakovaně přistižen při příliš rychlé jízdě v Londýně. Podle listu Daily Mail ho nachytali loni 24. března v třicítkové zóně jihozápadu Londýna a tři měsíce poté, 1. července, tamtéž při porušení stejného předpisu. V kartě řidiče má dále zapsáno telefonování za jízdy.

Býk zabil zemědělce

Tady zabíjel býk…Zdroj: Deník/repro PNP

V sobotu před polednem napadl na louce v Gleißenbergu v okrese Cham býk dva lidi a smrtelně je zranil, napsala PNP. Zaútočil na 60letého zemědělce, a když napadenému spěchal pomoci otec, atakoval i jeho. Zvíře musel zastřelit policista, jinak by napadl i přivolané záchranáře. Proč býk zdivočel, zatím není známo, věc šetří policie.

Stačí kapesné 114 eur?

Staří lidé, kteří potřebují sociální pomoc k financování pobytu v domově, dostávají v celém Německu zpravidla kolem 114 eur kapesného k osobnímu užití. Podle zákona je to 27 procent pevně stanovené finanční podpory dospělého k zajištění nákladů života. Částku mohou okresy zvyšovat při zvláštních okolnostech, například potřebě léků, které pojišťovny nehradí. Samoplátci tuto podporu nedostávají. Podle expertů senioři využívají kapesné například k opatření cigaret, návštěv u holiče a na pedikuře, lidé trpící inkontinencí také na pořízení více oděvů. Ti využívající sociální pomoci na ně ale mohou dostat další částky. V Bavorsku navíc dostávají osoby odkázané na pečovatelskou pomoc II. stupně ještě 1000 eur ročně: peníze si mohou ponechat, nebo je poskytnout rodinným příslušníkům, kteří se o ně starají.