Majitel Franz Kandlbinder (45) se prý nerozhodoval lehce. „Uvažoval jsem o tom dva, tři roky, ale měl jsem samozřejmě i určité obavy – vím, že jde o horké téma," říká v listě. Zkušební vlaštovkou bylo vybudování sektoru wellness s omezením přístupu teprve od 14 let. „Hosté to totálně ignorovali a pořád jsme s nimi o tom museli diskutovat," uvádí Kandlbinder. „Bohužel jsme udělali zkušenost, že mnohé děti si užívají neomezené volnosti. Na ně se nezlobím, ale rodičovský dohled zkrátka nefungoval."

Proto hoteliér udělal „tlustou čáru". Pro děti by prý potřebovali minimálně druhý bazén, také jedno hřiště před hotelem by nestačilo. Stavebně by všechno pod jednu střechu nedostali. „Proto se chce koncentrovat na klid hledající hosty," uzavírá PNP a cituje majitele: „Ležíme trochu stranou a můžeme proto nabízet jen klid." Je si prý vědom, že se mu zmenší obrat, ale 95 procent hostů rozhodnutí kvituje a jsou prý i tací, kteří přihlašují pobyt právě kvůli "Adults only"…

Přeshraničně proti vodě

Červnové záplavy vyplašily také obec Leopoldschlag na české hranici. Pět centimetrů chybělo k zaplavení Vodní uličky v centru, pod vodou se ocitlo hřiště a voda vnikla do tělocvičny, pro jistotu bylo evakuováno truhlářství. „Kdyby pršelo ještě víc, byla by zasažena i další obytná území," vzpomíná starosta Hubert Koller. Deník OÖN dodává, že dva dny poté dostala obec příslib zafinancování protipovodňové ochrany toužené už od roku 2008.

Podle lineckého listu bude hraniční řeka rozšířena v délce jednoho kilometru až na 35 metrů, a to na české straně v ochranném území "Natura 2000" v Dolnim Dvořišti. „Čtyři hektary půdy budou o dva metry sníženy, takže se velká voda bude moci rozlít. 80 000 kubíků vytěženého materiálu bude použito v Rakousku," píše deník. Kromě orgánu ochrany přírody museli s řešením souhlasit i tři vlastníci, z toho dva státní. „To při jazykové rozdílnosti a tlaku času nebylo jednoduché," říká Koller. O to větší byla jeho radost, když ve čtvrtek byla stavba slavnostně zahájena. Má být dokončena do podzimu. Náklady činí 1,5 milionu eur plus 60 000 eur za projekt. Ze 75 procent bude opatření financováno z prostředků Interreg Evropské unie, zbytek převezmou rakouský stát, země Horní Rakousy a Leopoldschlag.

„Zvláštní ohledy platí pro perlorodku říční," pokračují OÖN. „Během období jejího chránění  v létě se nesmí bagrovat. Zabahnění toku by mělo zničující dopady na množení. Ke sledování stavu budou zřízena dvě měřicí místa. Podle starosty Kollera při překročení hraničních hodnot může být stavba zastavena."

Pokuta za hákový kříž

Akční umělec Günter Wangerin (68) se v listopadu 2012 zúčastnil demonstrace Strany levice, odborů a dalších složek v Mnichově proti vynucovaným protidluhovým opatřením v jihoevropských zemích v době krize eura. Nesl plakát, na němž byla kancléřka Angela Merkelová v nacistické uniformě s páskou na rukávu s hákovým křížem. Chtěl tak snad srovnat současný postup zemí EU se zločiny wehrmachtu v okupovaném Řecku. Citoval k tomu řeckého skladatele Mikise Theodorakise, podle něhož Merkelová vnucuje Řekům nového „gauleitera". Před soudem vysvětloval, že to má znamenat vzkaz: „Podívejte se, tak nás vidí ostatní."

Soud ho však odsoudil pro užití nacistických symbolů k peněžitému trestu 3000 eur. Rozhodnutí potvrdil okresní soud v Mnichově. Konstatoval, že trestní zákon povoluje užívání symbolů nacistického režimu, pokud to slouží umění nebo zpravodajství o době nacionálního socialismu. „O tuto výjimku ale v tomto případě nejde," řekla předsedkyně senátu. Podle ní nad svobodou umění převažuje význam hodnot, které mají být zmíněným zákonem chráněny. Wangerin chce podat dovolání.