Po dvanácti letech koalice lidovců a Zelených vytvořila ÖVP koalici s FPÖ, „pravicově populistickou stranou, které uprchlická krize vynesla zvýšení podílu hlasů voličů z 15 na více než 30 procent", jak napsala pasovská PNP. Protože v Horních Rakousích platí při obsazování postů poměrný systém jako ve Švýcarsku, dostali Zelení a sociální demokraté ve vládě po jednom křesle.
Pühringerovými zástupci jsou Thomas Stelzer (48, ÖVP), který převzal od jediné dosavadní ženy ve vládě Doris Hummerové (o jejím pádu rozhodla stranická špička) personální otázky, záležitosti žen, výzkum a školství s výjimkou škol zemědělských, které zůstaly zemskému radovi Maxi Hiegelsbergerovi (ÖVP) s celým agrárním resortem, a Manfred Haimbuchner (37, FPÖ), odpovědný za výstavbu, ochranu přírody a otázky rodiny. Ten podle PNP veřejnost „méně polarizuje" a je více prezentován jako občanský politik. S Pühringerem „upekl" koalici na příštích šest let.
Zemskými rady byli zvoleni dále lidovec Michael Strugl (převzal otázky energie a surovin od Rudiho Anschobera, dále pod něho spadají hospodářství a živnosti, územní plány, sport a integrace), Svobodní (FPÖ) Elmar Podgorschek (krizový management, hasiči, civilní služba, vodní hospodářství, správní policie) a Günther Steinkellner (silniční výstavba, veřejná doprava), sociální demokrat Reinhold Entholzer (sociální záležitosti, péče o děti a mládež, ochrana zvířat) a Zelený Rudi Anschober (otázky migrace, azylu, integrace, ochrany přírody, cen a kvality potravin).

Volby bez druhého kola?

V Linci pokračují rozhovory o podobě vedení města po volbách do zastupitelstva z 27. září mezi SPÖ, která letos spadla ze 41 na 32 procent, a FP, VP a Zelenými. Svobodní by si přáli koalici se sociálními demokraty, ale chtěli by od nich převzít resort financí, který SPÖ nechce pustit.
Deník OÖN připomíná, že starosta Klaus Luger (SPÖ), který křeslo tentokrát získal až ve druhém kole přímých voleb 7. října přesvědčivě v souboji s městským šéfem lidovců Bernhardem Baierem ziskem 61 procent (v prvním kole, kdy měl ještě šest protikandidátů, 43,8 %), se už po svém volebním vítězství vyjádřil, že by se starostou měl stát ten, kdo získá nejvíc hlasů už v prvním kole, třeba aniž by měl více než padesátiprocentní, absolutní většínu. „Baráž" ve druhém kole by pak nebyla nutná. Tak je tomu i v Německu, ale jen ve městech do 15 000 obyvatel.
Zemský rada Strugl k tomu zmiňuje jako nevýhodu, že by pak starosta nemusel být zvolen z vůle většiny občanů města nebo obce.

Nejlépe hraje Leonding

„Nálada připomínala mezistátní utkání," komentovaly OÖN vyhlašování výsledků hornorakouské soutěže "Best of Blasmusik". Jak jsme informovali, do finále ve zcela zaplněném velkém sále Brucknerhausu postoupily tři nejlepší kapely v hlasování čtenářů deníku OÖN a tři vybrané odbornou porotou. „Po čtyřhodinovém boji vyhrála Městská kapela Leonding a získala prémii 5000 eur," píše list. V hlasování poroty i čtenářů byla druhá. Podle expertů byla nejlepší Selská kapela Eberschwang, která ale u veřejnosti skončila až pátá, a naopak vítěz hlasování čtenářů Bad Leonfelden byl u jury až pátý. Jak náš list už uvedl, Bad Leonfelden získal od čtenářů OÖN 59 877 hlasů, Leonding 52 917, Pilsbach 47 219, atd.

Státní svátek u sousedů

Rakousko oslaví v pondělí svůj státní svátek – výročí dne, kdy Národní rada přijala zákon o neutralitě země. Stalo se tak 26. října 1955. K „věčné neutralitě" se země zavázala moskevským memorandem 15. dubna toho roku, ale státní smlouva z 15. května deklarující obnovení suverénní a demokratické republiky Rakousko, spolupodepsaná zástupci okupačních mocností USA, SSSR, Francie a Velké Británie, se o této podmínce vůbec nezmiňovala. Přijetí zákona z 26. října 1955 je vnímáno jako cena za odsun sovětských jednotek ze země.

Hřbitov ve Zwieselu je desátý nejhezčí v SRN.Mají krásný hřbitov

Hřbitov v příhraničním městečku Zwiesel v Bavorském lese obsadil desáté místo v celoněmeckém žebříčku Top Ten 2015. „Prominentní porota jej ocenila nejen jako důstojné místo posledního odpočinku, ale i jako místo setkávání živých s mrtvými," píše PNP. Soutěže v kategoriích o nejhezčí hřbitov, hroby, pomníky, rakve a urny se zúčastnilo 200 měst a obcí. Zwiesel byl v Top Ten už v roce 2012. Strůjcem úspěchu je prý v první řadě Karl Stangl z městského pořádkového úřadu, do jehož resortu patří i hřbitovní správa. Před časem „svému" hřbitovu osobně věnoval nádhernou skleněnou skulpturu, která zdobí vstupní bránu, píše PNP.