Začali jej lineční řezníci, kteří posílali až do začátku první světové války o prvním adventu svým stálým zákazníkům klobásy a oni si je rádi ohřívali v polévce. Teprve později přišla varianta s hořčicí a kyselým zelím. Vždy ale hrála velkou roli rukodělná dovednost řezníka. Dnes je v nejlepším případě maso do klobás ručně vyřezáno a připraveno, pak už jen podle zkušenosti dokořeněno a plněno do střívek, popisuje v listě expert Christian Derntl. Ale chutnají pořád… „S každou požitou porcí pak strávníci podporují řemeslo a udržují tradici klobásové neděle, která si zaslouží být slavena,“ končí list.

Šumavský strom září ve Vídni

V sobotu se na Radničním náměstí ve Vídni rozzářil vánoční strom, letos darovaný Horními Rakousy – 33 metry vysoký a 200 let starý smrk z polesí kláštera Schläglu v Klafferu. V 17 hodin stiskli vypínač starosta Vídně Michael Ludwig a hornorakouský hejtman Thomas Stelzer. Předtím strom „doladili“ pomocníci rezervími větvemi, kterých dárci přivezli pro jistotu asi 150. Na stromě je 2000 LED-svítidel. K aktu nebyli připuštěni žádní diváci, nekonají se také tradiční ježíškovské trhy, k nimž rozsvícení patří.

Pasov koronový…

S končící sobotou zaznamenali v Pasově koronavirovou incidenci 537,8, což město dál řadí na druhé nejhorší místo v celém Německu – víc má jen Hildburghausen v Durynsku, 579,1, píše PNP. V sobotu ráno byla v Pasově ještě 440. V sedmidenní incidenci je okres Pasov se 378,9 třetí nejhorší v SRN.

Vytěžené vozidlo

Doufejme, že dojel…Zdroj: Deník/PNP

Takhle naložený tahač pravděpodobně bavorská policie ještě neviděla – vezl transportér aut, na kterém „seděl“ malý náklaďák a na něm se vezlo další auto, popisují PNP. „Kde přesně tento ,sendvič´ jel, se list od policie nedozvěděl, podle mluvčího někde v Dolním Bavorsku, pravděpodobně na A3 mezi Pasovem a Straubingem,“ dovodila PNP a pokračuje: „Přes neobvyklý pohled nebylo transportu přes drobné vady v zajištění nákladu co vytknout, šofér mohl po domluvě jet dál.“ Foto: Deník/PNP/Polizei Niederbayern