Odstřelením jednotlivých kusů mají být ostatní ptáci stejného druhu odehnáni z části vodní plochy. „Městu a hostům na koupališti vadí trus, který opeřenci zanechávají v zátoce Norikus a na písečné pláži,“ uvádí deník. Kolik kusů bude skutečně usmrceno, záleží na propočtu myslivce, který má revír pronajatý, sdělilo město. Při každém lovu, který má začít v časných ranních hodinách, aby nebyli ohroženi lidé, má padnout jeden až tři kusy, které pak nejspíš budou snědeny. Jak často bude třeba lovit, aby se hejna odplašila, se teprve ukáže. Město zatím vychází ze tří až čtyř lovů. Sezóna trvá do 15. ledna. Proti odstřelu se rozjela onlineová petice, kterou do středečního poledne podepsalo kolem 9000 lidí.

Čtvrtina s cizími kořeny

V Bavorsku má 23,8 procenta obyvatel migrační původ, píše PNP. Jejich počet loni poprvé stoupl nad tři miliony. Ze skoro 3,1 milionu přistěhovalců mělo 335 000 turecké kořeny. V celém Německu pocházelo z ciziny 23,8 procenta lidí, kolem 19,3 milionu.

Hýbejme se!

Ve středu 1. srpna začali v Horních Rakousích hledat „pohybu nejnakloněnější“ obec této spolkové země. OÖ-Challenge vyhlásily linecký deník OÖN, zemská vláda a Runtastic. OÖN popisují, jak to funguje. Prostřednictvím Runtastic-appu, který patří k nejúspěšnějším na světě, a adresy ooe-challenge mohou účastníci po deset týdnů sbírat „napohybované“ minuty. Vyhraje obec, která vykáže nejvíc minut pohybu na obyvatele, takže malí i velcí mají stejné šance. Vítězové budou vyhlášeni v kategoriích obcí do 2500 obyvatel, do 5000, do 10 000 a větších. Oceněno věcnými cenami bude také sto nejaktivnějších jednotlivců. K podpoře akce vylosuje hornorakouský Sportland mezi zúčastněné obce pět tréninkových jednotek s profesionálním vytrvalcem Güntherem Weidlingerem. Zástupce zemského hejtmana Michael Strugl doufá, že „challenge“ probudí v občanech země víc nadšení pro sport a spojí je navzájem. Více informací na www.ooe-challenge.at/faq.

Malé Romy vyšetří?!

close Podchod vyklidili, ale… info Zdroj: Deník/repro zoom_in

Jak náš deník informoval 31. července, velkou reakci veřejnosti vzbudila zpráva listu OÖN o tom, že v podjezdu a pod dálničním mostem v linecké čtvrti Spallerhof nocuje asi 30 žebrajících Romů s dětmi. Citovaný vedoucí lineckého sociálního sdružení B27 Ernst Achleitner vyslovil dojem, že romské děti jsou nejspíš omámeny psychofarmaky, aby byly při celodenní žebrání zticha. Pozorovalo to prý více sociálních pracovníků.

Linecká místostarostka Karin Hörzingerová nařídila šetření, ale sociální pracovníci města přes den při opakovaných návštěvách na místě nikoho nezastihli. Na večer byl chystán „zátah“ na děti – měly být dopraveny do nemocnice k odbornému vyšetření. „Pokud se ukáže, že nejsou omámeny a je o ně dobře pečováno, nebude důvod je rodinám odebírat,“ řekla Hörzingerová. Pomoc policie při případném zásahu na místě přislíbil šéf lineckých strážníků Karl Pogutter. Město dále vydalo zákaz kempování v tomto prostoru a noční tábor nechalo „částečně“ vyklidit, tedy odvézt matrace a plastikové pytle se starým šatstvem, popisuje list.

Radní za Zelené Marie-Edwige Hartigová se dala slyšet, že „aby tito lidé nebyli dál honěni po městě z místa na místo, potřebujeme nouzovou ubytovnu speciálně pro žebrající rodiny s dětmi“. Martin Hajart (ÖVP) plánoval na čtvrteční ráno návštěvu podchodu, aby si udělal obrázek o situaci rodin sám, „ale otázka je, kam se po vyklizení svého lágru uhnuli,“ končí list.

Ministranti u papeže

close Bylo horko, ale papež je papež… info Zdroj: Deník/repro zoom_in

Na 2000 ministrantů biskupství Pasov se vydalo do Říma na mezinárodní pouť k papeži Františkovi, napsala PNP. Na rozpáleném Petrském náměstí ochlazovali od odpoledne davy Vigili del Fuoco, římští hasiči. Pak v 18 hodin dorazil "Papa Francesco" a procházel se náměstím, kde přes enormní bezpečnostní opatření cíleně vyhledával kontakt se skupinami ministrantů. Z bezprostřední blízkosti tak hlavu věřících pozdravili i mladí z Wurmannsquicku (okr. Rottal-Inn) na snímku. Audienci se zúčastnilo asi 60 000 ministrantů.

Přibylo malých Bavorů

Loni se v Bavorsku narodilo 126 191 dětí, o 0,4 procenta víc než předloni. Je to nejvíc od roku 1998, dodává PNP a připojuje výpočet – bylo to průměrně 345 novorozenců denně. Pro srovnání, v roce 2011 jich bylo na den 284, tedy o pětinu méně. Nejvíc se „činili“ rodiče v Hofu, kde se narodilo o 23 % víc dětí než předloni. Z vládních okresů dosáhlo největšího přírůstku Horní Francko (+1,7 %), v Dolním Bavorsku to bylo plus jedno procento. Přitom v Pasově přišlo na svět meziročně o 15 procent dětí méně!

V celém Bavorsku dál umírá víc lidí, než kolik se jich narodí – loni v této zemi napočítali o 7711 méně narozených než zesnulých. Těch bylo 133 902, meziročně o 3,4 % víc. Tento trend pokračuje od roku 2001. Na 100 narozených děvčátek připadli loni 104 chlapci (celkově 61 897 ku 64 294). Podle mluvčího statistického úřadu je to zcela normální, rozdíl se brzy vyrovná vyšší úmrtností mladých mužů…