Konzument se obvykle neptá, jak žili vepři, z nichž pochází jeho řízek, a sahá po anynomním levném balení, pokračuje list. Stavitel a labužník, hobby kuchař Edmund Wall z Pergu to vědět chtěl a nakonec dospěl k přesvědčení, že když chceš nejlepší maso, musíš si je sám vyprodukovat. Rozloučil se se supermarkety a pronajal si hospodářský provoz, aby si v něm zřídil farmu pro vlastní spotřebu. Protože takto kvalitně žít chtěli i jeho přátelé, naplánoval hospodářství šířeji, také s jatkami, aby zvířatům ušetřil stres Sika jménem Gustav.transportu. A začal pěstovat a chovat s dodržením všech bio-směrnic, a také se zohledněním etických základních norem, píše PNP.
K zemědělskému vedení statku přijal Christopha von Hohberg, který dva roky pracoval v bavorském Glonnu u společnosti, která má v oboru takřka kultovní status. "Samozřejmě neřežeme kravám rohy – narodily se s nimi a velmi dovedně jich užívají," říká a rozčiluje se nad otázkou, zda pak nejsou nebezpečné jedna druhé a lidem: „Když tě kráva bude chtít nadhodit, tak to udělá s rohy i bez nich," uvádí a připomíná, že problémem jsou většinou spíše příliš úzké stáje a chybějící únikové cesty. Na Schwarzbergerhofu je dost výběhů pro všechny – prasata, krávy i elegantní jelínky sika (na snímku).
Vzorový statek budoucnosti otevře své brány veřejnosti k prohlídce veškerých zařízení 24. a 25. října vždy od 10 do 17 hodin. K zakousnutí nabídne čerstvé produkty připravené šéfkuchařem Davidem Kriegerem od pečených volů po zvěřinu nebo sekanou na grilu. Místní svaz zemědělců zajistí koblihy, úspěšná firma Farm Goodies pozve k exkluzivní ochutnávce domácích bio-olejů, k zapití budou prémiované jablečné a hruškové mošty či kávové speciality… (www.schwarzbergerhof.at)

Oběti pokusů

Loni bylo při pokusech v Rakousku usmrceno 209.183 zvířat, informuje linecký Volksblatt. Předloni jich bylo 208.559. Po nejvyšších počtech i přes 220.000 v roce 2008 „spotřeba" zvířecích obětí klesala, ale po novele zákona na ochranu zvířat zase stoupá, uvádí list.
Norma pokusy rozděluje do čtyř stupňů. V první jsou zákroky vedeny v plné narkóze, z níž se zvíře už neprobere. Loni byla takovýchto pokusů jen tři procenta, na asi pěti tisících zvířat. 57 procent (asi 120.000) mělo stupeň „malý", tedy s krátkodobými bolestmi nebo strachem, nebo bez významnějšího zásahu do dobrého stavu zvířete. Jako příklad uvedla Regina Binderová z institutu držení a ochrany zvířat veterinární fakulty ve Vídni biopsii ucha nebo ohonu. Třetina pokusů (53 000) měla stupeň „střední", s krátkodobě středně silnými bolestmi či strachem nebo déletrvající mírnými bolestmi. To je podle Binderové například při chirurgických zákrocích nebo středně těžkých pooperačních stavech.
Stupněm „těžký" bylo kvalifikováno asi 10 procent pokusů (21 000 zvířat), které způsobují silné bolesti, těžké utrpení nebo strach atd. Sem patří podle Binderové třeba transplantace tkání jiných druhů nebo úplná izolace družně žijících zvířat po delší čas.
Z 209 000 pokusných zvířat bylo 175 000 myší, z dalších druhů 8200 králíků, 5700 krys, 3600 prasat a 2100 kusů drůbeže.

Karavan z lega pro Guinnesse.Hračičkové

Karavan firmy Knaus Tabbert z dolnobavorského Jandelsbrunnu v okrese Freyung-Grafenau „stál modelem" týmu dvanácti profesionálních a certifikovaných „stavěčů z lega" pro složení nejlepšího lego-karavanu na světě. Skupina při tom potřebovala přes 1000 hodin titěrné práce při skládání 215.158 kamenů – a na Motorhome & Caravan Show 2015 v anglickém Birminghamu si zajistila zapsání do Guinnessovy knihy rekordů.
Model vysoký 220 a široký 360 centimetrů disponuje kompletním vnitřním vybavením s osvětlením, chladničkou, sporákem, sedacím koutem a dřezem s tekoucí vodou, popisuje PNP. Interiér byl navíc dodekorován šachovou hrou, zubními kartáčky, pánvičkou s volským okem a krabicí mléka v chladničce – vše z dílků lega.

Mistr Německa v rychlořezbě.Mistrem motorové pily

V Bad Mergentheimu bojovalo o titul mistrů Německa v rychlořezbě 16 účastníků. Během 45 minut, v dalších kolech o 60, resp. 70 minutách měli z tlustého kmene vyřezat různé figury zvířat. Jako jediný nástroj měli motorovou pilu. K vytyčení hrubých obrysů mohli použít donesené šablony. Všechny konkurenty včetně vítěze dvou posledních ročníků Floriana Lindnera (30) tentokrát porazil Felix Kroiß (20) z Eggenfeldenu v okrese Rottal-Inn, píše PNP. Nový mistr vyřezal první dřevěnou sochu ve dvanácti letech, v patnácti vyměnil dláto za motorovou pilu. Při šampionátu vyřezané figury byly vydraženy mezi diváky a z tvůrců vyhrál ten, jehož díla vynesla největší sumu.

Mona se učí na zednici.První učenka na zedníka

17letá Mona Schneebergerová z dolnobavorského Tögingu se v září začala v altöttingském učilišti učit zedničině, píše PNP. Jako první učenka po dvaceti letech, dodal list. „Snad je to neobvyklé, ale jsme snad v dnešní společnosti už tak daleko, že i neobvyklé se smí," řekla listu. Podobně pohotově a sebevědomě prý odráží i méně vkusné komentáře kolegů na stavbě.
Ve volbě povolání prý měla dávno jasno - po otcově vzoru. „Na její četné žádosti o přijetí do učebního poměru k různým firmám branže v regionu ale dostávala zamítavé odpovědi. Neví prý, zda kvůli jejím průměrným výsledkům na reálce v Altöttingu, nebo kvůli tomu, že k maltě a lžíci chtěla dívka. Nakonec její řemeslný potenciál rozpoznala firma ve Winhöringu, a její pověřenec pro vzdělávání Holger Reimer je z první učenky podniku nadšen. Praktické práce zvládá bez potíží," uvádí PNP.
________________________________________