VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů našli srnce v bazénu

Pasov - Velikonoční víkend strávil srnec v prázdném bazénu koupaliště v Bad Griesbachu (okr. Pasov).

4.4.2018
SDÍLEJ:

Z bazénu nakonec vyskočil sám...Foto: Deník/repro

Zpozoroval ho tam fotograf PNP Georg Gerleigner při náhodné procházce. Než si doběhl pro fotoaparát, organizoval pro zvíře pomoc. S přivolanými myslivcem Florianem Doblerem a plavčíkem Fritzem Hausruckingerem chtěli srnce vytáhnout rukama, ale ten nakonec mrštně, ze stoje, z nádrže vyskočil a utekl, píše pasovský deník.

Otazníky nad Zeleným pásem

Green Belt Center (GBC) ve Windhaagu se ocitl ve velkých finančních potížích (podrobnosti na webu Deníku 3. dubna). Ve středisku vzniklém přestavbou myslivny byly pořádány výstavy o přírodě, dějinách a budoucnosti regionu, sloužilo jako informační centrum, cestovní kancelář, půjčovna jízdních kol a turistického vybavení, prodejna regionálních produktů atd. Protože provozovatelská firma nezvládla splácení bankovního úvěru, dluží obec jako ručitel 410 000 eur. Odmítla návrh referátu místního rozvoje zemské vlády, aby si vzala sama úvěr k vyřízení závazku, a hledá řešení přistoupením investora, napsaly OÖN. Zájemce už prý je. Hrozící konkurs by znamenal povinnost obce splatit dotace v celkové výši 1,6 milionu eur.

Ve středu list dodal, že běžný provoz zařízení bude v mezích možného udržován i po skončení zimní přestávky 28. dubna. Připravuje se zvláštní výstava na téma spotřeby energie, dům má být nadále otevřen od pátku do neděle (10-17 hodin). K zajištění chodu hledá obec dobrovolníky. GBC se má podílet i na hornorakouském Svátku lidové kultury 14.-16. září ve Windhaagu.

Servis pro domácnosti

Starší nebo nemocní lidé, kteří potřebují pomoc třeba s úklidem nebo při praní, se rádi obracejí na organizace Lidové pomoci, píší OÖN. Také v příhraničním Rohrbachu roste obliba této služby, ze které podle lineckého deníku profitují obě strany – pro poskytovatelky, během práce sociálně pojištěné, je to často forma návratu k pravidelnému zaměstnání.

Tento „domácí servis“ sahá od jednoduchého úklidu po generální, od praní po žehlení, „poslíčkování“, doprovod, opečování domácích zvířat, přípravu svačin, zajištění nákupu či drobné zahradní práce. Za hodinu pomoci platí klienti 16,50 plus malý paušál za dopravu, sociální tarif je 13,50 eura. Projekt podporují zemská vláda a úřad práce.

Jak dál s referendy?

Ve středu 4. dubna v deset hodin skončilo sbírání podpisů pro vyvolání referenda proti zmírnění zákazu kouření v rakouské gastronomii. 48 hodin před tímto termínem měla iniciativa 571 763 podporovatelů, 106 000 z Horních Rakous, ve středu už 591 146, napsal Volksblatt. O hodinu a půl dřív vypršel termín podepisování požadavku na vyvolání referenda za rovnoprávnost žen, který stvrdilo do velikonočních svátků 238 000 občanů. „Tím bylo už před vypršením časového limitu jasné, že oběma otázkami se musí zabývat parlament – k vynucení tohoto projednání stačí 100 000 podpisů,“ vysvětluje linecký deník.

Zaznamenává rozdíly v ohlasu akcí – tu „ženskou“ podpořilo v zemských hlavních městech 40 procent občanů, „nekuřáckou“ 32 procent. Na venkově se zastávalo žen 2,6 procenta voličů, nekuřáků 7,6 procenta.

Uzavřené podpisové archy budou 4. dubna předány ministerstvu vnitra, které musí během tří týdnů vyhlásit vlastní, oficiální, podpisový týden referenda. Musí začít nejdříve za osm týdnů a skončit do půl roku. Dosud nasbírané podpisy se do jeho výsledku započítají.

Ošklivý březen

Březen byl letos v Rakousku jedním z nejstudenějších a nejzamračenějších za poslední roky, píše Volksblatt. Podle předběžné bilance Centrálního úřadu pro meteorologii a geodynamiku byla teplota o 1,4 stupně pod průměrem. Mnohem méně, o 19 procent, se ukázalo Slunce. „Podobně chladný byl tento měsíc v letech 2004 a 2005, ještě o něco chladnější v letech 2006 a 2013,“ říká klimatolog Alexander Orlik. Největší zima do 1000 metrů byla 1. března v Klausen-Leopoldsdorfu v Dolních Rakousích, a to -23,4 stupně, nejtepleji měli11. března v hornorakouském Weyeru (+19,2 stupně). V Dolních Rakousích a v Burgenlandsku bylo třikrát až pětkrát víc „ledových dnů“ než obvykle. Nerovnoměrně byly rozděleny srážky – v severní polovině Rakouska napršelo o 25 až 50 procent méně než v průměru, jižně od Alp o 25 až 70 procent víc, v Korutanech dokonce o 150 procent.

Děti na dávkách

Z dětí do 18 let bylo v Bavorsku v polovině minulého roku odkázáno na státní sociální podporu poskytovanou prostřednictvím úřadů práce (tzv. Hartz-IV) „jen“ 155 200, tedy 6,8 procenta, zatím co v průměru spolkové republiky to bylo 14,8 procenta, napsala PNP. Jejich počet ale vzrostl i v této zemi, meziročně o 6,9 procenta. Podle úřadů byla největším důvodem zvýšení silná přistěhovalecká vlna let 2015-16. V SRN pobíralo podporu 583 600 dětí a mladistvých běženců, jejichž rodiče nebyli zaměstnáni, nebo jejich příjmy nestačily k uživení rodiny.

Neuspěli v autoškolách

V Bavorsku předloni neuspěl napoprvé v autoškole více každý třetí žák, napsala PNP. Při teoretické zkoušce propadlo 34 procent, při jízdách téměř 25 procent. „To je nejhorší výsledek za posledních deset let,“ uvedl pasovský list. V roce 2006 neobstálo v teorii 26 %, v praxi 24 %. Dva roky nato to bylo 27,8 a 24,4 procenta frekventantů. V celém Německu neuspělo předloni při testech skoro 35 % žáků, v jízdách 27 %. Vysvětlení nezdaru prý není, zkušební úřad TÜV jeho důvody nezjišťuje.

Zapomněl dcery u pumpy

Chtěl natankovat na cestě se dvěma dcerami k dovolené do Gardasee, ale málem tam dojel sám, zaznamenala PNP. Při zastávce na motorestu Holzkirchen-jih v Horním Bavorsku vystoupily děti ve věku 10 a 14 let z auta a šly na toaletu. „Když se vrátily, byl jejich ,papi´ už za horami,“ popsal pasovský list.

Sdělily to dálniční policii, a ta spustila horečnaté pátrání. Holčičky jí mohly sdělit jen telefonní číslo maminky do hessenského Braunatalu, protože otcův mobil neznaly. Když konečně matku sehnali, volali policisté 47letého taťku 48krát marně, až se nakonec ozval v sobotu brzy ráno centrále v Rosenheimu. „Nacházel se v tu dobu na Brenneru a pořád ještě nezpozoroval, že děti v autě nemá,“ pokračuje deník. Ještě nějakou dobu trvalo, než se s děvčaty v Holzkirchenu znovu sešel. „Jaké důsledky může nyní čekat v rodině, nevíme,“ uzavřela zpráva policie.

Policie na twitteru? Problém…

Všechna policejní prezídia v Bavorsku jsou už dlouho na sociálních sítích, ale experti a politici varují před tím, že by v provozu svých stanic mohla tato složka zajít příliš daleko a vstoupit do konkurence s médii, napsala PNP.

Zmínila ukázku z nasazení hlídky publikované na facebooku hornofalcké správy – dva policisté zachraňují ježka spadlého do díry a zákrok dokumentují videozáběry. Podle Judith Kleinhanßové z týmu sociálních médií prezídia je to jeden z milých příběhů představujících policejní den.

Praxi rozporuje například mnichovský profesor komunikace Christoph Neuberger. V zásadě shledává práci policie s veřejností dobrou a důležitou, ae velkou výzvou pro ni musí být pracovat rychle a přesto s velkou pečlivostí. „Policie se nemá zapojovat do soutěže o pozornost,“ míní. V kritických případech je na místě zdrženlivost.

Zkušenost s tím mají i v Horní Falci. Když začátkem roku došlo v Řeznu ke čtyřem útokům na policisty během jediné noci, tým pro sociální média zveřejnil případ na své facebookové stránce, popřál zraněným kolegům brzké uzdravení, vylíčil, co se stalo a uvedl národnost pachatelů. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat, kromě projevů dobrých přání přišlo mnoho nenávistných a xenofobních. Poštu komentovalo více neř 4000 uživatelů, stovky příspěvků byly trestněprávně relevantní. S tak širokým ohlasem se nepočítalo, řekl Dominic Faulhammer z prezídia.

Napadáno bylo i zveřejnění národnosti pachatelů. Poslankyně zemského sněmu bez politické příslušnosti Claudia Stammová požaduje, aby směrnice Německé tiskové rady (DPR) platily i pro policejní práci s veřejností. Ta mimo jiné předepisuje, že národnost pachatele smí být uvedena jen při relevantní závažnosti způsobu provedení činu nebo jeho motivech. Mluvčí DPR Manfred Protze připomíná, že dříve plnila tisková střediska policie roli dodavatele zpráv klasickým médiím, ale dnes dosahuje uživatelů facebooku a twitteru přímo. Podle něho jde o objektvní soutěž.

Méně nezaměstnaných

Nezaměstnanost v Rakousku v březnu „spadla“ pod 400 000 – práci nemělo 398 503 lidí, o 32 255 méně než před rokem (-7,5 %). Z nich 76 800 procházelo přeškolováním.

Z domácích „neškolících se“ občanů nemělo práci 224 093 (-10,5 %), z toho 101 579 starších 50 let. Z cizinců bylo nezaměstnaných 97 810 (-5,7 %). Počet zaměstnaných se zvýšil o 2,7 % na 3,712 milionu osob.

Autor: Vladimír Majer

4.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 21 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků VŘ - SKLADNÍK/CE. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VŘ dne 12.11.2018 v 9:00 hod. - zasedací místnost č. 101 (Úřad práce v Českých Budějovicích) , Požadavky: nižší střední odborné vzdělání, praxe s vysokozdvižným vozíkem (průkaz není podmínkou), samostatnost, pečlivost, spolehlivost, ochota učit se novým věcem, základní znalost práce na PC, zkušenosti se systémem SAP výhodou (zaškolíme), Náplň práce: nakládka a vykládka kamionů, manipulace ve skladu, práce na PC a se čtečkou čárových kódů, příjem a výdej skladových položek., Nabízíme: perspektivní zaměstnání u stabilní společnosti, odpovídající mzdové ohodnocení, možnost karierního růstu, stravenky. Pracoviště: Lašek spol. s r.o., U Sirkárny, č.p. 658, 370 04 České Budějovice 4. Informace: Rudolf Prášek, +420 776 641 043. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Pracovník zákaznické podpory. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce: komunikace se zákazníky po e-mailu(chatu) a telefonu, zodpovídání dotazů ohledně služeb, řešení základních technických problémů, pomoc zákazníkům se zřizováním hostingových služeb. , , Směnný provoz - denní a noční směny včetně víkendů a svátků (12-ti hodinové směny 6:00-18:00 a 18:00-6:00). , , Spolupráce s techniky a programátory. , http://datacentrum.wedos.com/a/341/zkuste-karieru-u-wedos.html, , Osobní údaje budou zpracovány pouze za účelem dosazení vhodného kandidáta a to po takovou dobu, než bude vhodný kandidát nalezen a pracovní místo bdue obsazeno.. Pracoviště: Wedos internet, a.s., Masarykova, č.p. 1230, 373 41 Hluboká nad Vltavou. Informace: Josef GRILL, . Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 13 850 Kč Úředníci jinde neuvedení ZAMĚSTNANEC TELEFONNÍ ÚSTŘEDNY KRAJSKÉHO SOUDU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13850 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: ukončené střední vzdělání, trestní bezúhonnost, samostatnost, pečlivost, komunikační schopnosti, Další informace: odměňování podle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., pl. tř. 3., Kč 13.850, pracovní poměr na dobu určitou v délce jednoho roku s možností prodloužení na dobu neurčitou, výběr uchazečů bude proveden na základě zaslaných podkladů a osobního pohovoru, vhodné pro osoby se zdravotním postižením, Uchazeč podá písemnou přihlášku, v níž uvede: jméno, příjmení a titul, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu, kontaktní telefon, mail, adresa datum a podpis uchazeče., K žádosti uchazeč připojí: životopis s údaji o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech, doklad o dosaženém vzdělání - ověřená kopie, Lhůta pro podání přihlášky: do 17. 11. 2018 , Místo a způsob podání přihlášky:, Oosobně na podatelně Krajského soudu v Českých Budějovicích, Zátkovo nábřeží 2, České Budějovice, č. dv. 11 (přízemí), Písemně na adresu: Krajský soud v Českých Budějovicích, personální oddělení, Zátkovo ná-břeží 2, České Budějovice, PSČ 370 84. Pracoviště: Krajský soud v českých budějovicích, Zátkovo nábř., č.p. 10, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Personální odd., . Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 110 Kč Pomocní dělníci ve výrobě OPERÁTOR/KA VÝROBY - OBSLUHA STROJE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Do nové výroby hledáme obsluhu strojů. Jedná se o jednoduchou, fyzicky nenáročnou práci vhodnou pro ženy, muže, i osoby se zdravotním postižením. 37,5 hodin týdně, nástup ihned.. Pracoviště: Pco - montážní dílna, s.r.o., Vrbenská, č.p. 197, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Eva Hajná, +420 387 201 152,773 742 379.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dynamo České Budějovice - Hradec Králové 3:1
6

David Ledecký hattrickem rozhodl

Ilustrační foto. Českobudějovická radnice.
4

K nové vládě města vedou dvě cesty

Muž si ustlal vedle kočárku a vyvolal pozdvižení

České Budějovice - Podezřelý pohled se naskytl ve čtvrtek brzy ráno muži, který procházel Jeremiášovou ulicí v Českých Budějovicích.

Soud bude řešit 15 návrhů na neplatnost voleb

Jižní Čechy – Hlasy voličů pro kandidující strany nebyly sečteny správně. S takovým odůvodněním sepsali Jihočeši návrhy na neplatnost říjnových komunálních voleb, které adresovaly Krajskému soudu v Českých Budějovic.

Na pódiu se neobejde bez sklenky vína

České Budějovice - Adam Balažovič je stand-up komik, kterého na pódiu málokdy uvidíte bez sklenky vína.

Sáhněte si na zbraně z filmů

Tábor – Chcete vidět, s jakými zbraněmi se natáčely filmy Letopisy Narnie: Princ Kaspian, Van Helsing nebo Mlhy Avalonu, a dokonce si na ně sáhnout?

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT