K jejich útěku došlo, když někdo přestřihl kovové závory výběhu a otevřel bránu. Ředitele na událost upozornilo vytí čtyř cirkusových psů. Okamžitě ve výběhu rozsvítili, běželi za zvířaty, zastavili provoz na silnici a zabránili tak nejhoršímu, píše list. Do půl hodiny byli velbloudi a spol. zpátky nezranění. Policie se domnívá, že „vysvoboditeli“ byly stejné osoby, které v noci na čtvrtek rozřezaly reklamní tabule cirkusu.

Steyr bude jazzový

Zvou na dobrou muziku.Zdroj: Deník/repro

Od 14. do 17. března bude ve Starém divadle ve Steyru jazzový festival, informují OÖN. Ve čtvrtek zahrají od 19.30 klavírista Florian Weber a trumpetista Markus Stockhausen, od 21 NY Blue Note 5tet feat trumpetisty Joea Magnarelliho mj. s americkým klavíristou ruského původu Dmitryjem Bajevským. V pátek vystoupí americko-rusko-rakouské trio Dave Kikoskiho (19.30) a od 21 hodin Karolina Strassmayerová (A, altsax), Anil Bilgen (TR, klavír), Morten Ramsbol (DK, bas), Drori Mondlak (USA, bicí). V sobotu při zmíněném „italském večeru“ budou od 19.30 hrát Antonio Flinta 4tet, od 21 Gianfranco Menzella 5tet, v neděli od 10 Innfinity 4tet ft. Andy Middletona.

Svátek St. Patrika

oslaví v sobotu 16. března od 19.30 hodin ve Vöcklabrucku vystoupení hornorakouské cross-over kapely Medley Folk Band, která hraje skotskou lidovou muziku, americký rhythm`n`blues a bluegrass.

Český řidič ve vazbě

Z prověrky na místě.Zdroj: Deník/repro

Také pasovský tisk informoval o tom, že česká policie zatkla ve středu odpoledne 52letého českého řidiče nákladního auta, který v lednu riskantním předjížděním ohrozil na B12 u Freyungu protijedoucí autobus. Deníku řekl vrchní státní zástupce Josef Scheichenzuber, že obviněný byl zadržen ve svém bydlišti. Byl na něho vydán evropský zatykač pro podezření z „pokusu vraždy prostředkem obecného ohrožení“.

Ohně vyženou zimu

V Allgäu se rozloučí se zimou symbolickými vatrami. Zahoří o nadcházející neděli po setmění na asi 300 místech reagionu. Hranice budou připraveny v sobotu z vánočních stromků, dřevěných palet, větví a keřů. Na jejich špicích budou umístěny „ohnivé čarodějnice“ v bílém oblečení. Jakmile loutka spadne do hranice, nastává prý konec zimy. Tento zvyk odvozovaný od švábsko-starogermánské tradice prohlásilo UNESCO v roce 2010 nemateriálním kulturním dědictvím ve Vorarlbersku, napsala PNP.

200. vydání časopisu bezdomovců

Je u toho od začátku.Zdroj: Deník/repro

Hornorakouští bezdomovci píší a distribuují dalším lidem bez přístřeší časopis „Kupfermuckn“ spolku Arge a trochu si tak přivydělávají, informují OÖN. V současnosti v průměru 25 redaktorů popisuje každý měsíc svůj život v chudobě a v sociálním vytěsnění. Od začátku projektu bylo prodáno pět milionů výtisků a stejně tolik eur připadlo kamelotům. V březnu teď vychází 200. vydání, se zakládajícím členem Kupfermucknu Bertlem Weißengruberem na obálce. „68letý je původem z Vídně. Má za sebou kus života čtyřnásobného otce, námořníka i vězně za potulku,“ uvádí deník a cituje tohoto doyena projektu: „Po mrtvičce to šlo s mým manželstvím s kopce. Před 22 lety jsem po rozvodu stál najednou na ulici…“ První den ve službě prodal jediný výtisk časopisu, ale pořád to postupně bylo lepší a lepší.

Časopis nyní prodává 250 potřebných v prostoru velkého Lince, Welsu, Steyru a Vöcklabrucku, a šéfredaktor Heinz Zauner říká, že lidé je většinou akceptují. Mnohé prodejce prý klienti postrádají, když se neobjevují na obvyklých místech – Weißengruber například na náměstích v Puchenau a v Ottensheimu. „Tam už patřím k inventáři,“ říká v OÖN.

Nová dálnice sváděla…

Dopravní policie z Řezna kontrolovala s podporou kolegů z Ambergu a Weidenu dva týdny – od 7. do 20. ledna – mobilními radary a videokamerami úsek dálnice č. 3 u města, který je nově šestiproudový, píše PNP. Zaměřila se hlavně na rychlost. Podle hornofalckého policejního prezídia dopadla 1500 příliš rychlých řidičů, z nichž 81 dostalo zákaz řízení. Jeden z přistižených jel na úseku s maximálně povolenými 80 km/h rychlostí 158 km/h, což ho stálo 600 eur, odebrání řidičáku na tři měsíce a dva body do registru. Stejné tresty dostal řidič, který jel v protisměru s povolenými 120 km/h rychlostí 194 km/h.