Čísla připomněl linecký deník OÖN po události z pondělka, kdy někdo rozlil v linecké pobočce AMS neznámou chemikálii, která ohrozila dýchání. Budova musela být evakuována. Vedoucí úřadu  Elisabeth Wolfseggerová k tomu poznamenala, že v roce 2011 na tomto místě zaznamenali 41 incidentů, ale fyzické útoky byly absolutní výjimkou.  Nyní chce s experty diskutovat například o videomonitorování celého prostoru úřadu.

Případ šetří policie. Tekutinu zkoumá laboratoř ve Vídni.

Lékaři se nesnesli

Společná „dvojpraxe" dvou praktických lékařů ve Stadl-Paura bude koncem března ukončena. Umožnilo to až rozhodnutí Okresního soud ve Welsu. Praxe bude k 1. dubnu nově obsazena.

Skončily tak dlouholeté, až nenávistné tahanice praktických lékařů Andrease Anzengrubera a Jörga Breslmaira. Ti se nyní rozcházejí.  Anzengruber se chce znovu o ordinaci v nabdíkovém řízení ucházet, Breslmair má zájem o volné místo v jiném okrese. „Kontrahenti spolu v poslední době nepromluvili slovo a zaměstnávali justici a exekutivu střídavými žalobami na údajné neposkytnutí lékařské pomoci, ublížení na zdraví a křivé obvinění," píše deník OÖN.  Několik spolupracovnic kvůli této atmosféře ordinaci opustilo, jiné dostaly výpověď.

Nové obsazení praxe způsobí, že Stadl-Paura bude mít už jen jednoho lékaře se smlouvou se zdravotní pojišťovnou – dosavadní úvazek 1,7 místa na tuto ordinaci bude redukován. Pojišťovna prý chápe, že občané to vnímají negativně, ale čísla údajně potvrzují, že jeden lékař v místě stačí.

Pracovití „křižáci"

Členové Červeného kříže příhraničního okresu Rohrbachu loni vyjížděli ke 24 220 zásahům. Odvedli při nich téměř 180 000 hodin dobrovolné práce. 34 profesionálům a 33 mladíkům v civilní službě  pomáhalo více než 800 dobrovolníků. Centrála organizovala skoro 30 000 výjezdů, lékařskou záchrannou službu volali občané více než pěttisíckrát.

Šestnáct speciálně proškolených spolupracovníků opatrovalo 257 osob ve výjimečném psychickém stavu po ranách osudu. Jejich služby využívá například policie při předávání zpráv pozůstalým. 25 specialistů je příslušných k pomoci kolegům z Červeného kříže po zátěžových nasazeních.

Skupina připravila a vedla 971 kursů první pomoci. Z nich také získala 73 nových členů. 39 spolupracovnic mobilní pečovatelské služby absolvovalo na 40 000 návštěv pacientů.

Padal ještě rychleji

Vyhodnocení dat pořízených při seskoku rakouského parašutisty Felixe Baumgartnera (43) loni 14. října ze stratosféry upřesnilo rekordní čísla. Vykročení z kapsle heliem plněného balonu do prázdna učinil Baumgartner ve výšce 38.969,4 metru nad zemí. Při volném pádu dosáhl maximální rychlosti 1,25 Macha, tedy 1357,6 km/h. Dosud výsledky vycházely na „jenom" 1342,8 km/h. Maximální puls měl dobrodruh v okamžiku výskoku – 185 tepů za minutu. Ve volném pádu to bylo 155 až 175 tepů. Celkově bylo o pokusu shromážděno kolem sto milionů dat.

Vytížený servis

Třicet „žlutých andělů", servisní služby automotoklubu, činných v regionech Landshut, Pasov, Řezno, bylo loni povoláno k 83 376 poruchám nebo nehodám. Je to o 4,2 procenta víc než předloni. Nárůst způsobily především trvalé mrazy v únoru. V Bavorsku byla služba volána v 569 215 případech. Denně vyjížděla průměrně 1560krát. V celém Německu byla servisní služba  kontaktována každých osm sekund. Aktuálně ADAC hledá sto nových „žlutých andělů".

Šidí starostku?

Mühlviertel diskutuje o gáži starostky obce Schwertbergu Marianne Gusenbauer-Jägerové. „Ta se brání proti ustanovení o platech v zákoně o obcích. Označuje je za diskriminační," píše deník OÖN.

Věc je podle listu komplikovaná. Protože Gusenbauer-Jägerová pobírá vdovskou penzi, měla by podle jednoho výkladu zákona nárok na „vedlejší" plat starostky ve výši jenom 2660 eur. Jägerová ale argumentuje, že je na plný úvazek starostkou, a ne vdovou.  „Nejde mi o peníze, ale o to, že bych neměla moci být starostkou na plný úvazek," říká.

Od svého nástupu do funkce v roce 2009 pobírá plat za plný úvazek 3692 eur. „Pokoušela jsem se vdovskou penzi uvést do klidu nebo zkrátit odměnu starosty o 500 eur, ale to prý nebylo možné," říká. Proto chce podle listu problém „dohnat" až k ústavnímu soudu, nebo prosadit změnu zákona.

Vyhozené taxikářce nepomohou

O případu deggendorfské 27leté taxikářky Manuely Klierové, kterou za jízdy sexuálně obtěžoval opilý zákazník, ona ho napodruhé odmítla naložit a majitelka firmy ji za to na hodinu vyhodila, jsme psali. Za ni nyní intervenoval její kolega Rico Horn, který na její podporu shromáždil 110 podpisů, u starosty města Christiana Mosera. Žádal o to, aby ji město finančně podpořilo k zaplacení advokáta a soudních výdajů. Ten ale odpověděl, že nic udělat nemůže, město se do věci nemůže vkládat. Mladé ženě prý cestu k právu v její těžké situaci umožňuje nastavený sociálněprávní systém a vztahuje se na ni i podpora v nezaměstnanosti. „Jedná se o výpověď podle čistě privátního práva," řekl starosta.

Pošta mění schránky

Rakouská pošta musí vyměnit ještě kolem 200 000 domovních schránek na 16 000 adresách, které proti plánu nestihla nahradit do konce minulého roku. Podle mluvčího zpoždění způsobily objednávky došlé teprve koncem prosince, zatím co německý výrobce má dodací lhůty dvanáct týdnů.

„Někdejší monopolista je vzhledem k liberalizaci trhu služeb povinen staré schránky v bytových domech s otvorem pro vhazování zásilek vyměnit, aby do nich mohli dodávat i další poskytovatelé služby," píše deník OÖN. Zákon předpokládá sankci až 30 000 eur za každou nevyměněnou schránku. V pěti případech stížností už také v poštou bylo zahájeno sankční řízení. Regulátor trhu je zatím v klidu a očekává prodloužení lhůty výměny do konce března. Pošta chce znovu obeslat 3100 adres s 38 000 schránkami, a pokud prý majitelé budou reagovat do tří týdnů, dostanou nové schránky zdarma. Pak si je prý budou muset zajistt sami. Podle Salzburger Nachrichten zatím 44 000 majitelů domů výměnu striktně odmítlo.