Jubileum železničky

19. srpna před 125 lety – ne náhodou v den narozenin císaře - byla uvedena do provozu Steyrtalská dráha, v Rakousku první parní úzkokolejka, s rozchodem 760 mm. To umožňovalo projetí užšími zatáčkami – normální trať by byla potřebovala stavbu čtyř tunelů. Jízda po 125 letech.Zahájení v roce 1889 připomene v úterý 19. srpna nostalgická jízda. Zvláštní vlak pojede zpomaleně ze Steyru do Grünburgu s více fotozastávkami. Harald Süß, aktivista rakouské společnosti pro historii železnice (ÖGEG), který akci koordinuje, je přesvědčen, že příležitosti využijí hlavně velcí přítelé kolejové dopravy a mnozí z nich se zúčastní v historických kostýmech. Vlak podle OÖN potáhne "Sierning", který byl zapřažen i při premiéře před 125 roky!

Dobové velké reportáže uvádějí, že panenská jízda dráhy byla tehdy v údolí velkolepě oslavována. Slavnostní vlak vezl mimo jiné ministra obchodu,  zemského hejtmana, biskupa a další významné hosty, které vítaly salvy ostrostřelců a které „krásné ruce dam zasypávaly růžemi a jinými mile vonícími květinami". Na nádraží ve Steyru zpívaly mužské sbory. V Lettenu přerušilo práci 1500 zaměstnanců zbrojovky, aby mohli vlak uvítat.

Do roku 1909 byla dráha zcela dobudována od Garstenu do Klausu. Dnes je provozován jako muzejní atrakce jen úsek ze Steyru do Grünburgu – díky nadšencům z ÖGEG, kteří trať oživili v roce 1985, tři roky poté, kdy byl provoz spolkovými dráhami zastaven.  Vozí desítky tisíc lidí ročně.

Nostalgická jubilejní jízda v úterý vyrazí ve 14 hodin. V 16 h by měla dorazit do Grünburgu a v 17 hodin zamířit zpátky. „Kdo přijde v historickém úboru, pojede zdarma," píší OÖN. Velká oslava jubilea pak bude až 20. a 21. září v Grünburgu.  (www.steyrtalbahn.at)

Porazil Lady Gaga

Ponikatel z Mühlviertlu Adam Galirow požádal v roce 2011 o zapsání ochranné známky GaGa pro svůj energetický nápoj. Označení tvořila začáteční písmena manželského páru Galirowých. „Lady Gaga sice už zpívala delší dobu, ale v kategorii 32, tedy piv, minerálek, nealkoholických nápojů a jiných preparátů pro přípravu nápojů, si jméno patentovat nenechala," píše deník OÖN. Její právníci se nicméně před dvěma roky obrátili na výrobce s tím, že hrozí nebezpečí záměny. Pojem GaGa měl podle nich z webových stránek Adama Galirowa kompletně zmizet. Rakouský patentový úřad ale nyní ve sporu rozhodl pro něho – neshledal sebemenší podobnost obou produktů.

Smartphony se valí

Počet uživatelů smartphonů v Německu se ve skupině 13letých během roku téměř zdvojnásobil – má jej už každý čtvrtý. V Horních Rakousích zkoumali jinou věkovou skupinu, 8-10letých. Ukázalo se, že smartphone má 14 procent 10letých, o sedm procent víc než v roce 2012. Jejich počet se tedy zvedl obdobně jako v Německu. Nárůst šel na úkor mobilů, které za tu dobu ztratily osm procent uživatelů. Sečtou-li se telefony a smartphony, má je každý druhý desetiletý v Horních Rakousích, píše deník OÖN. Překvapivé jsou územní rozdíly – v Traunviertlu má tyto přístroje 53 procent dětí, v Mühlviertlu „jen" 17 procent. Psycholožka pro děti a mládež Christa Schirlová doporučuje smartphone až tak od 12 let věku. Hudba, internet, navigace a komunikace podle ní nabízejí velké možnosti, přinášejí ale také nebezpečí, míní.

Zlaté diskonty

Zaměstnanecká komora srovnala ceny kvalitních potravin a hygienických prostředků v osmi vídeňských supermarketech a zjistila, že jsou v průměru o jedenáct procent vyšší než v diskontech, napsal deník Volksblatt. V červnovém meziročním srovnání cen nákupní koš podražil o 2,3 procenta – z 50,04 na 51,18 eura.  Podle komory silně zdražily například sýr gouda (+29,3 procenta), zmražené hranolky (+15,7), mléčná čokoláda (+12,7), ovocné jugurty (+12,1), sprchové gely (+10,8), vlasové šampony (+8,9), banány (+8,7), salátové okurky (+8,0), Cola-Cola (+6,5) a meruňková marmeláda (+4,4). Červnová inflace 1,7 procenta byla druhým nejvyšším zdražením v EU.

Jubilantky uprostřed, druhý zleva starosta.Půlmiliontá na výstavě

Vrchní starosta Deggendorfu Christian Moser uvítal ve středu 500 000. návštěvnici zemské zahradnické výstavy. „Až když mu na oslovení odpověděla:  could you speak english please , bylo jasné, že jde o cizince," píše PNP. Anastasia Sokolova-Woortmanová a její tříletá dcera Sandra přicestovaly z Holandska vlastní lodí, na které rozená Moskvanka s rodinou žijí.

Jak řekla, v Deggendorfu byla už třikrát, a když slyšela o zahradnické výstavě, chtěla ji rozhodně vidět. „V Holandsku jsou také zahradnické přehlídky, a tak jsme učtitě chtěly poznat, jak takový velký zážitek uspořádá relativně malé místo," řekla. Na snímku jsou půlmilionté návštěvnice uprostřed, druhý zleva je starosta Moser.

Golmanův voskový dvojník

Fotbalová hvězda brankář Manuel Neuer (28) přijde do berlínského voskového muzea. „Je nejžádanějším z našich fotbalových hrdinů a jako takový tak zastupuje celý národní tým mistrů světa," řekla manažerka kabinetu Sandra Schmalzriedová. „Tzv. sitting, při němž tři experti proměří 226 Neuerových měr a udělají přes 150 snímků,  bude v nadcházejících dnech na neznámém místě," uvádí PNP. „Další čtyři měsíce pak bude v Londýně 20 umělců pracovat na figuře." Pasovský list dodává, že v berlínském muzeu čeká Neuera dobrá společnost – už jsou tam voskoví Oliver Kahn, Mesut Özil a Jürgen Klinsmann.

Panna Maria rozdělila zemi

K pátečnímu Nanebevzetí Panny Marie se Bavorsko opět prezentuje jako rozdělená země. Zatím co v převážně katolíky osídlených městech a obcích budou mít v tento den volno, v místech s evangelickou většinou bude nornální pracovní den, píše PNP. Sčítání lidu v roce 2011 vedlo k tomu, že obyvatelé deseti obcí museli „změnit myšlení". V sedmi bavorských obcích se Nanebevzetí stalo poprvé oficiálním svátkem, ve třech nastal naopak zhruba po 30 letech všední den.

Svátek Nanebevzetí mají ve 1704 z 2056 obcí, také v pěti z osmi bavorských velkoměst.  Pracovní den budou mít v Norimberku, Fürthu a v Erlangenu. Že budou mít volno v Markt Thüngenu v okrese Main-Spessart, to rozhodla v roce 2011 početní „převaha" pouze čtyř katolíků nad evangelíky… Aktualizovaný přehled obcí je na  www.statistik.bayern.de/statistik/bevoelkerungsstand/00141.php.

Zvládl anabázi Vladivostok-Petrohrad!Přejel Rusko

Wolfgang Fasching (47) z Neukirchenu u Lambachu přejel na kole za tři týdny z Vladivostoku do Petrohradu. Do cíle dorazil ve středu, proti plánu o dva dny dřív, za 21 dnů 19 hodin a 31 minut. Urazil 9991 kilometrů, zaznamenal deník OÖN.