Historickou obrátku vzpomněl bavorský sněm v pátek slavnostním zasedáním v Pasově. Jeho prezidentka Barbara Stammová zdůraznila, že Německo bylo tehdy železnou oponou a postřelovacím hraničním pásmem ostře rozděleno, a najednou se v roce 1989 otevřela první skulinka. „Kousek po kousku ji lidé rozšiřovali a zcela rozhodujícím impulsem pak bylo otevření hranice mezi Maďarskem a Rakouskem,"  řekla Stammová. Tehdy byla státní sekretářkou v Pasově, který se stal „bránou ke svobodě". Poděkovala především Maďarsku. „My Němci nikdy maďarskému lidu nezapomeneme, co tehdy umožnil. Díky jeho a rakouské ochotě pomoci se začala zeď v hlavách bortit. V železné oponě se objevila trhlina a vedla nakonec k jejímu pádu. Evropa začala srůstat…"

Před pasovským zasedáním Stammová otevřela ve Vilshofenu výstavu „25 let brány ke svobodě". „Na parkovišti města se tehdy nacházelo největší stanové městečko v Dolním  Bavorsku se 1600 polními lůžky," uvádí PNP. Výstava přináší fotografie, dokumenty, vzpomínkové předměty atd.

Pokuty za záškoláctví

V Horních Rakousích chodilo loni do základních škol 105 000 dětí. „Z nich 399 přišlo k vyučování ale tak málokdy, že jejich rodiče museli zaplatit pokuty mezi sedmi a 425 eury, 52 dalších bylo napomenuto," píše deník OÖN. Pokud rodiče trest nezaplatí, může  jim být nařízeno náhradní odnětí svobody. Domácí vězení v tomto případě uplatnit nelze.

Možnost pokutování rodičů záškoláků je od školního roku 2013/14. Sankci musejí předcházet rozhovory mezi rodiči, ředitelem a školním dohledem, a opatření prý fungují. Ředitel školy v Traunu  Andreas Hotea-Mayrhofer říká, že pohovory až na dva, tři případy nic nepřinesly, takže museli rodiče oznámit okresnímu úřadu. Peněžní tresty pak zaúčinkovaly. „Děti sice nemají lepší známky, ale alespoň jsou přítomny," uvedl. Do rodin, jejichž děti nepřišly do školy, volají hned druhý den. Když telefon neberou, jde se za nimi podívat školní sociální pracovnice. V polytechnické škole na Urfahru měli loni osm záškoláků, z inchž polovina do Vánoc školu opustila. Možnost oznámení rodin k sankcím nevyužili, prý také proto, že řešení si rodiče vzali za své.

Prezident zemské školní rady Fritz Enzenhofer míní, že 399 trestů za záškoláctví je při 200 000 žáků zanedbatelně málo. Takové sankce má ale za důležité.

Projel se

Jako slepý pasažér chtěl 54letý nezaměstnaný z Greinu cestovat nákladním vlakem z Lince do Hamburku. „V úterý v 19 hodin vylezl se zavazadlem na plošinku mezi nárazníky dvou vagonů na nádraží v Linci. Po sedmi hodinách byla jeho riskantní jízda v deseti stupních chladu u konce. Strojvedoucí protijedoucí lokomotivy ho zpozoroval  a alarmoval služebnu v Mnichově. Ve dvě hodiny byl vlak odmanévrován na volné seřaďovací nádraží Veitshöchheim u Würzburgu a zastaven. Policejní hlídka prokřehlého muže dopravila na služebnu,  kde se mohl zahřát a dopřát si kávu. Policisté mu také vysvětlili, jak riskantní jeho jízda byla, a k ránu ho pustili. Jeho nynější pobyt není znám," píše linecký deník OÖN. Hrozí mu správní řízení rakouských i německých drah, protože kvůli neplánovanému zastavení nabraly zpoždění tři nákladní vlaky. Pokuta, která mu hrozí, by mohla být vyšší než cena jízdenky do Hamburku, dodává list.

Fandové se nepolijí

Kapitán Bayernu a německé fotbalové reprezentace Bastian Schweinsteiger (30) podstoupil facebookovou akci "Ice Bucket Challenge", polití se studenou vodou a poskytnutí příspěvku  k podpoře nemocných amyotrofickou laterální sklerózou, a jako následníky vyzval skalní fandy Bayernu z jižního oblouku stadionu. Fanklub "Club Nr. 12" nyní před sobotním utkáním s VFB Stuttgart (15.30 h) oznámil, že nominaci s díky přijímá a nebude kazit hru.

Ve vyjádření na své stránce rozvádí úvahy, jak by měli „challenge" realizovat tak, aby to odpovídalo charakteru vlastně vážně míněné kampaně. 6000 kelímků vody na tribuně zavehli a rozhodli se pro challenge jinak. „Odpustí si" první pivo na zápase a peníze, které by za ně zaplatili, vloží do dárcovských boxů umístěných při vstupech na jižní tribunu. Vyhlásili k tomu heslo: Většina dá „bůra"… Příspěvky bude možné odevzdat i na jiných místech stadionu.

Dirndl se nesluší?

V německém parlamentu vznikl kulturní konflikt. Silné reakce vyvolal běžně nošený dirndl státní sekretářky ministerstva dopravy Dorothee Bärové (CSU). „Tento outfit je nevhodný k politické debatě, shledala poslankyně Zelených Sylvia Kotting-Uhlová a na twitteru označila tento kroj za zaostalý," píše PNP.  „Plánují snad Zelení zákaz nošení dirndlu?" opáčila Bärová, a Kotting-Uhlová jí „natwittovala" zpátky, že ne – jen že pro Bavory je prý vhodný, pro zbytek světa ale zaostalý. Kritizovaná sekretářka nato zveřejnila fotografie dvou političek Svazu 90/Zelených, Claudie Rothové a Margarete Bauseové,  taky v dirndlu…