Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů otevřeli centrum na zeleném pásu

DEVADESÁTINY. Už 65 let objíždí rakouské poutě se svou střelnicí paní Elsa Schladerová z Welsu. Letos 20. března oslavila devadesátiny! Starosta Lince Klaus Luger jí k tomu v sobotu při zahájení jarního jarmarku na Urfahru udělil v uznání za její vytrvalost čestný diplom. „Proč bych měla sedět doma? Jsem radši mezi lidmi," říká paní Elsa. Kromě Urfahru mají stálou štaci například na lidových slavnostech v Riedu a ve Welsu a na jarmarku v Kitzbühelu.

4.5.2015
SDÍLEJ:

Paní Schladerová se starostou Lince.Foto: Deník/repro

Dům, který spojuje llidi u hranice

Linec - Bývalý tzv. mühlviertelský lesní dům ve Windhaagu u Freistadtu byl v neděli slavnostně otevřen po velkolepé rekonstrukci jako "Green Belt Center". „Kde kdysi Anton Bruckner našel svou první práci jako pomocný učitel, jsou dnes na celkem tisíci metrech plochy moderně prezentovány výstavy a informace o přírodě, dějinách a budoucnosti ,zeleného pásu´ kolem někdejší železné opony," píše linecký deník OÖN. Expozice po ní zavede návštěvníky až do tundry evropského severu a k Černému moři. Doprovodné výukové programy učí třeba sbírat a vařit „divoké delikatesy", zájemci tu budou moci strávit čtyři dny a tři noci v nedotčené přírodě, atd. Provozovatelé počítají s návštěvami z celé Evropy, ale dům má také spojovat lidi z příhraničí, jak řekl starosta Windhaagu Erich Traxler. Podle Milana Nebesáře z jihočeského krajského úřadu centrum otevírá četné možnosti rozvoje našeho regionu Dunaj – Vltava, zaznamenal linecký list.
Iniciátor „zeleného pásu Evropy" Kai Frobel z Norimberka při zahájení uvedl: „Zatím co v mnoha zemích ještě diskutujeme o tom, jak by šlo o tento přírodní poklad pečovat, tady v Rakousku už jste konali. K tomu mohu jen gratulovat…" Zástupce zemského hejtmana Franz Hiesl zdůraznil aspekt porozumění mezi národy, k němuž Green Belt Center přispívá. „Kde kdysi byla Evropa rozdělena na západ a východ, nyní objevujeme společně poklady přírody," řekl.

Je starostou bez občanů.Starosta bez občanů

Nezvyklé volby starosty se konaly jako každoročně v Schönstheimu v okrese Würzburg – v místě, které nemá žádné obyvatele, píše pasovský deník PNP. „Obcí" je jen 301 hektar velký les. Přesto je tu už víc než 500 let každého 2. května volen nový starosta. Kuriózní zvyk má původ ve středověku a udržuje se dodnes. Novým starostou je od soboty Reinhold Kreußer. „Z právního hlediska to nemá žádný význam, nejde o politickou obci s vlastním daňovým právem," říká starosta Röttingenu Martin Umscheid. Právo hlasovat a v zastupitelstvu Röttingenu jeho „kolega z lesa" nemá. „Má tady ale vlastní úřední skříň, od které my nemáme ani klíč," směje se. Místu však oficiálně náleží onen les. K výnosům mu Röttingen připlácí 38 eur a pár centů za to, že se spravuje sám… Schönstheim byl kdysi malou vsí se šestnácti dvory, kolem roku 1500 ji ale obyvatelé opustili. Usedlosti dnes tvoří lesní družstvo a patří 170 různým majitelům nemovitostí žijících v okolí. Ti si volí 16členné představenstvo a starostu.

Autor: Vladimír Majer

4.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Poslední rozloučení v českobudějovickém krematoriu

V úterý 17. října cvičili hasiči slaňování na Husinecké přehradě.
63

Hasiči viseli na lanech, cvičili evakuaci

Borek zůstal i po otevření dálnice v dopravní pasti

České Budějovice – Nově otevřená část dálnice D3 odvedla většinu automobilového provozu z Borku. Na druhou stranu ale má stále na dopravní dění v obci vliv. Ukazuje se to i při projektu průmyslového parku u Hrdějovic.

Napadl dva muže, jednoho zranil

České Budějovice - Potíže bude mít 23letý mladík kvůli agresivnímu chování.

Loď neuplavala. Ukradli ji

Neznašov - Že jsou lidé velmi nenechaví, dokládá i případ zmizelé lodě.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Jižní Čechy - Úterý na Hedviku (Svatá Hedvika pole zamyká a medu do řepy zamíchá) opět přepisovalo teplotní rekordy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení