Návštěvníci mohou na 33 stanovištích vyzkoušet celkem 130 přístrojů. Je tady dokonce parkúr pro vozíčkáře. Jeho zařazení do areálu vysoce ocenil i držitel osmi paralympijských medailí Christoph Etzlstorfer. Podle OÖN je park pro veřejnlost zdarma.

Začarované lotto

V neděli půjde v Rakousku o třetí jackpot lotta, obdoby naší sportky, v historii. Vítězná suma by mohla být kolem deseti milionů eur, uvedly OÖN. Ve středečním tahu nebyla na žádné z 8,4 milionu sázenek vylosovaná kombinace 12 – 21 – 23 – 34 – 38 – 44. V posledních dvou hodinách před tahem podávali sázkaři až 220 tipů za sekundu. Pro nedělní hru očekávají rakouské loterie na 11,3 milionu tipů. Tah bude přenášet ORF2 od 19.17 hodiny.

Trio pro Mariánský dóm

Předvánoční matiné uspořádá nadcházející neděli od 12 hodin linecká iniciativa "Pro Mariendom", která shromažďuje dary pro naléhavě potřebnou sanaci chrámu. Sopranistka Gotho Griesmeierová, barytonista Martin Achrainer s Marcem Reibelem u klavíru uvedou díla Roberta Schumanna, Franze Schuberta a Roberta Stolze. V programu dále budou osobnosti církve, hospodářství a politiky – biskup Manfred Scheuer, linecký starosta Klaus Luger, zemská radní Christine Haberlanderová, ředitelé bank či garant akce Pro Mariendom bývalý zemský hejtman Josef Pühringer – uvádět adventní příběhy. Informace na promariendom.at.

Neztratili jste klíče?

V linecké kanceláři ztrát a nálezů v Nové radnici na urfahrenské patě mostu přes Dunaj leží momentálně na 6200 ztracených a nalezených věcí. Kromě toho už 4412 věcí letos převzali majitelé zpátky. Tak z ročně nalezených asi 800 klíčů nebo jejich svazků se „ztracencům“ vrátila asi třetina. Nikdo se ale nepřihlásil o deset zubních protéz, muzeální šicí singrovku, blatník auta, velký buben zapomenutý v tramvaji, žehličku, kufr šatstva, plavky, boty nejdoucí do páru, dětskou vaničku…, líčí OÖN. Nevyzvednuté klíče musejí být po ročním uložení zničeny, další věci buď připadnou nálezcům, nebo je úřad prodává ve své pracovně za „blešákové“ ceny. Jeho úřední hodiny jsou v pondělí a ve čtvrtek 14-18 hodin, v úterý, středu a pátek 7-13.30.

Loni nálezci odevzdali 10 770 věcí, z nichž 3181 se vrátilo majitelům. 99 dostali nálezci.

Kde jak dlouho pracují

Zákonodárci a zvyklosti „nadělili“ občanům různých zemí Evropy různě dlouhý pracovní čas. V Německu třeba průměrnou týdenní dobu 37,7 hodiny a 30 dnů dovolené ročně, napsal Volksblatt. To naše sousedy řadí do evropské špičky. „Slabí“ jsou naopak ve svátečních dnech – mají jich jen sedm, zatím co evropský průměr je 9,2. Nejvíc jich „světí“ v Bulharsku, a to šestnáct. Španělé jich mají čtrnáct. Obě země ale mají zase jen 20, resp. 22 dnů dovolené. Chorvati mají ke 30 dnům dovolené ještě jedenáct svátků, ale zato pracují 40 hodin v týdnu. Rakousko s dovolenou 25 dnů, s jedenácti svátky a 38,8 hodiny práce za týden je na tom o něco lépe než průměr EU (24 dnů dovolené a 38 hodin práce týdně). Nejkratší dovolenou mají v Estonsku a Maďarsku – 20 dnů, k tomu 40 pracovních hodin týdně a jen osm svátků.

Ve Francii se dělá 35,6 hodiny týdně a dovolenou mají lidé průměrně 25 dnů. Také svátků tu není nic moc – osm. S „povinností“ dělat 1616,2 hodiny ročně jsou na tom „Frantíci“ o dobře 120 hodin lépe než Rakušané (1738 hodin). Francii následují v „lenošení“ Dánsko (1635 hodin práce) a Švédsko (1664). Naopak v Maďarsku a v Estonsku mají lidé dělat 1856 hodin ročně, v Polsku 1848. Eurozóna má průměrnou týdenní pracovní dobu 37,7 hodiny (ročně na 17 000 hodin) a 25,4 dne dovolené.

Portrét jednorukého klavíristy

Hrál koncerty pro jednu ruku.Zdroj: Deník/repro

Brucknerova univerzita v Linci uvedla v pondělí koncertní portrét jednorukého pianisty Paula Wittgensteina (1887-1961) koncipovaný Evou Hartlovou, napsal Volksblatt. Tento koncertní pianista přišel v první světové válce při útoku na Polsko o pravou ruku, ale v zajateckém táboře v Omsku se rozhodl v kariéře pokračovat. Po válce pro něho skládali i Benjamin Britten, Paul Hindemith, Sergej Prokofjev, Richard Strauss. Klavírní koncert pro levou ruku mu napsal Maurice Ravel. Wittgenstein si ale pro premiéru tohoto koncertu upravil partituru, čímž autora popudil tak, že se už nikdy neusmířili, uvádí Wikipedie.

Při lineckém koncertu žáků univerzity zahrál například Valentin Steinsiek skladby Bacha, Liszta, Chopina, Skrjabina a dalších.