„Myšlenka se vlastně zrodila z tísně," říká opat Marianus Hauseder (76). Klášterní kostel z 18. století totiž vyžadoval renovaci. Do věže a sklepů investovali přes 700 000 eur, ale zdaleka nebyli u konce, na řadě byla hlavní loď a poté výměna krovů. Na to se podle opata nedaly získat žádné příspěvky, protože tato místa nejsou veřejně přístupná.

Přišli proto na myšlenku obnovit pivovar, který tady před mnoha lety fungoval. Do zařízení od firmy z Würzburgu investovali 400 000 eur a začali vařit  zvláštní „trapistické pivo". Podmínkou je, že pivovar musí vést mnich, pivo musí být vyráběno v klášteře a výnos musí sloužit udržování kláštera. V celé Evropě je trapistických pivovarů jen osm – šest v Belgii, po jednom v Nizozemsku a právě v Engelhartszellu.
Opat Marianus ujišťuje, že ani chuťově nesmí být jejich produkt tuctový. Liší se proto i od „zásady čistoty", jaká platí pár kilometrů dál v Německu. Kromě vody, chmele a sladu používají ještě bio-med z kláštera a vinné kvasinky z Alsaska, odkud jejich řád pochází. Přísady přidávané do sudů dodávají celku svéráznou chuť.

Pod řízením sládka Petera Krammera vyrábějí zatím dvě silná piva. „Trojkozel" Gregorius má obsah alkoholu téměř deset procent, světlé Benno sedm procent. Jméno dostaly po prvních opatech kláštera. Po uvaření dopravují pivo v tancích do kláštera Schlägl, kde je stáčí. Prodávají je v kooperaci s „Pivním regionem Innviertel", na bráně kláštera nebo v on-line shopu na www.stift-engelszell.at. Z kláštera jsou ale láhve zasílány jen po Rakousku. Do Německa už by to znamenalo daňové problémy.

„Ačkoliv je produkt znatelně dražší než jiná piva, jde na odbyt jako příslovečné teplé housky na krámě," píše Am Sonntag. Podle opata byla první šarže z klášterního skladu vyprodána během necelých dvou hodin. A také v zahraničí  jsou jejich Gregorius a Benno žádány, trapistických piv si cení zejména Američané. Zhruba polovina produkce jde do USA, jedna rakouská firma jejich pivo posílá i do Asie a jižní Evropy.
„Že bude pivní myšlenka tak úspěšná, to neočekávali ani mniši samotní," pokračuje list. „Výraz ,prosit´ může být v jejich případě brán doslova, neboť je odvozován z latinského „prodesse", tedy něco jako ,ať slouží´ . A vskutku každý doušek piva z tohoto pivovaru slouží k záchraně kousku zdejšího božího domu… Při jiných problémech ale ani toto silné pivo nepomůže. Aktuálně je v Engelszellu už jen pět mnichů trapistů. Podle opata jich bývalo taky sedmdesát…"

Příliš rychlý Čech

Ve čtvrtek kolem osmé hodiny přijel 33letý Čech do Rakouska a obcí Schöneben, kde je povolená rychlost jen 30 km/h, se prořítil rychlostí 97 km/h (po odečtu tolerance na chybu radaru).  Na místě přišel o řidičský průkaz, musel složit kauci a pro Rakousko má podle deníku OÖN zákaz řízení.