Málo naděje okradeným

V prvním pololetí bylo v Horních Rakousích odcizeno 1167 jízdních kol, o čtvrtinu víc než loni. Z toho polovina zmizela v Linci, kde je nárůst případů o 76 procent, nejvýraznější v celém Rakousku. Tento druh kriminality je celostátně specifikou zemských hlavních měst, na která připadá sedm z deseti krádeží. Ve Vídni se letos ztratilo 4165 kol, ve Štýrském Hradci 962. Třetí je Linec s 596, dále Salcburk 443 a Innsbruck 336. Mluvčí Dopravního klubu Christian Gratzer k tomu poznamenává, že v Hradci, Salcburku a Innsbrucku je přitom podíl cyklistů na dopravě třikrát až čtyřikrát větší než v Linci. Jen každou 33. krádež bicyklu se policii podaří objasnit.

Nenoste si buchty!

Co je na venkově oblíbeným zvykem, je ve městě Welsu zakázáno: slavit dětské narozeniny ve školkách doma vyrobenými sladkostmi, napsal deník OÖN. Děti nesmějí pečivo přinášet z hygienických důvodů. Rodiče se nad tím pozastavují, také radní Walter Zaunmüller připouští, že jsou v tomto případě velmi, velmi přísní, ale říká, že hygienické směrnice pro kuchyně u nich platí i ve školkách.

„V pozadí je nákaza salmonelly vzniklá v červenci 1992 v kuchyni náležející městu," píše list. Porouchal se tam přístroj na výrobu páry a 41 dětí a sedm dospělých ze školky a jeslí v Pernau muselo být několik dnů ošetřováno v nemocnici. „Když dovolíme, aby si děti přinesly pečivo do školky a došlo by k problémům, nebudeme vědět, kde je příčina – jestli v naší kuchyni, nebo v donesených zákuscích," říká vedoucí odboru školek na magistrátu Elisabeth Weidingerová a Zaunmüller dodává: „Nemůžeme se dívat do výrobků, jestli je náplň nebo šlehačka v pořádku…"

Země Horní Rakousy v tomto směru žádné směrnice nevydala – potravinová inspekce jen doporučila kvůli nebezpečí salmonelly nekonzumovat pečivo, k jehož výrobě bylo užito syrových vajec.

Ale město má ještě jeden argument: Mnoho rodičů se prý cítí vystaveno konkurenčnímu tlaku – kdo do školky přinese větší, hezčí dort?! To je pro zaměstnané rodiče další stresující zátěž. Kromě jiného by byla při 20 až 25 dětech ve skupině nějaká oslava průměrně každý druhý týden, což je prý i pořadatelsko-logistická výzva… O narozeniny prý ovšem není připraven žádný jubilant,  s každým se oslaví a každý dostane malou pozornost.

To je narážeč!

Narazil třináct sudů za minutu!Robert Dullinger (48) z Eichendorfu v okrese Dingolfing, vedoucí prodeje pivovaru Graf Arco,  se v show RTL II zapsal do Guinnessovy knihy rekordů. Za jednu minutu narazil třináct sudů, zaznamenal deník PNP. K překonání rekordu by mu jich stačilo osm. Nacvičovat úkon začali s kolegou z pivovaru asi deset dnů před vystoupením. „To byly sudy ovšem naplněny vodou," poznamenává. Jako kandidáta ho navrhli kolegové: má prý na to nejlepší postavu a nejvíc zkušeností.

Peníze nebudou vracet

„Sedmačtyřicet úřadujících nebo bývalých poslanců bavorského sněmu si může předběžně oddychnout. Podle nového znaleckého posudku nemusejí vracet platy, které poskytli svým příbuzným za spolupráci v kancelářích ve volebních okrscích," napsal deník PNP. Nejvyšší kontrolní úřad dal zapravdu prezidentce sněmu Barbaře Stammové (CSU), která se této sotva etické praxe rodinného přilepšování si ze státních prostředků zastává.

Jak Deník informoval, v roce 2000 zemský sněm zakázal poslancům uzavírání nových pracovních smluv s rodiči, manželkami a dětmi, ale ty běžící ponechal „na přechodnou dobu" v platnosti. V roce 2004 byl zákon novelizován a obsah paragrafu o smluvách přešel do jiného článku. Formálně byl ale příslušný odkaz zpracován s takovými nedostatky, že podle znalce Martina Burgiho „zneplatnil" i původní zákaz z roku 2000…

Podle Burgiho tak ona výjimka pro běžící smlouvy platila až do letošního května, kdy bylo zaměstnávání těchto osob blízkých nadále zakázáno již řádnou formou. Proto požadavek na vrácení dosud vyplacených peněz příbuzným podle znalce nepřichází v úvahu. Burgi odkazuje na obecný právní princip, že zákon je platný tak dlouho, než je zrušen. A to se v tomto případě stalo až letos…

Ubylo vloupání

Oznámení o vloupání do domů a bytů v Horních Rakousích letos v prvním pololetí bylo o 6,2 procenta méně než loni. Zloději vnikli do 482 domů a 227 bytů, píše deník OÖN. Objasněnost těchto případů stoupla ze 7,5 na 7,7 procenta. Kriminalita poklesla také u násilných deliktů (5442 oznámení – objasněnost 90,4 procenta!). O téměř čtvrtinu zato přibylo krádeží pohonných hmot a téměř o 40 procent poškozování cizí věci sprejery (222 případů). „Celkově poklesl počet trestných činů o 4,9 procenta na 30 704, objasněnost byla o 1,5 procenta vyšší (50,4)," uvedl list.

Oktoberfest: Drahé spaní

„Kdo by chtěl při návštěvě slavností piva (21. září až 6. října) v Mnichově přenocovat, zaplatí skoro dvakrát tolik než je to jindy obvyklé," sdělila PNP. Podle hotelového portálu HRS bude stát pokoj v době slavností průměrně 212,62 eura za noc, zatím co v ročním průměru je to 107,30 eura. Všeobecně letos hotely podražily v průměru o dvanáct eur za noc. Obzvlášť drahé budou noclehy o víkendech oktoberfestu: v sobotu 28. září bude pokoj stát průměrně 255,57 eura.