Místo obvyklých plastikových jsou tu jutové sáčky, olej, ocet apod. jsou k dispozici v sudech přímo od výrobce, ovoce a zeleninu si zákazník vybírá z košů, mléko a jogurty jsou nabízeny jen ve skle a vážené zboží jako rýže, nudle atd. si z velkých zásobníků nabírá zákazník sám podle potřeby do sklenic. Ty jsou ve dvou velikostech k dispozici v obchodě za vratnou zálohu jedno euro. V sortimentu nemají mražené a hotové potraviny ani maso a uzeniny – ty ve fóliích nechtějí vzhledem ke své „antiobalové" filozofii.
„Osmdesát procent našich dodavatelů je z Horních Rakousích a 90 procent potravin je bio," tvrdí v OÖN vedoucí prodejny Franz Seher. Protože ale úsporu na obalech přenášejí na zákazníky, jejich zboží stojí méně než na klasických bio-trzích. Nabídku doplňuje svačinový úsek, který po prodejní době nabízí kuchyňské workshopy. Poradkyně na výživu je připravena informovat zájemce o zdravé stravování.
Zřízení Holisu přišlo na 400 000 eur, z nichž 40 000 poskytli privátní sponzoři.

Magistrát má své učně

Starosta Lince Klaus Luger přivítal 1. září 60 nováčků učebních poměrů, které bude připravovat magistrát ve vlastním učilišti v jedenácti oborech. 27 mladistvých je přijato v odvětví „kancelářský učeň – asistent(ka) správy", osm pro zahradnictví a údržbu zeleně, osm pro obor kuchař(ka) a sedm do zakládání zahrad.
S nováčky má magistrát celkem 189 učňů, které vychovává více než 120 vzdělavatelů ve 25 povoláních. 124 učňů má vyšší potřebu podpory, 55 z nich absolvuje speciální vzdělávání. Aktuálně je deset ve čtvrtém ročníku, 57 ve třetím. 32 je v povinné zaměstnanecké lhůtě. V uplynulých deseti letech linecký magistrát vzdělal 670 mladistvých a je tak jedním z největších učňovských zařízení v zemi. Dívky a chlapce zdaleka nevychovává pro vlastní potřeby úřadu.

Stále víc novorozeňat

Loni se v Horních Rakousích narodilo 14 441 dětí, o 4,2 procenta víc než v roce 2013. Je to nejvyšší počet od roku 1998. Porodnost se zvýšila z 1,55 na 1,61, tedy na úroveň roku 1992.