Chtěli tak „popíchnout" k diskusi k rovnoprávnosti. „Naše květiny ženám byly vždycky dobře přijímány, ale zmíněnou diskusi nevyprovokovaly," říká v listě předsedkyně městské organizace Viktoria Frühwirthová. Proto prý chtějí o letošním svátku „zabodovat drzostí". Akcí rozdávání kaktusů hodlají téma trvaleji ukotvit v myslích mužů. „Samozřejmě se pro ženy v uplynulých sto letech hodně zlepšilo, ale o rovnoprávnosti nebo rovném zacházení nemůže být řeč," dodává Frühwirthová.

Americký voják hledá hostitele.Hledá hostitele z války

Více než po 70 letech hledá někdejší poručík a později brigádní generál US-Army v. v. Michael P. Cokinos z Texasu po facebooku s pomocí čtyř zežloutlých fotografií rodinu z Lince, u níž koncem války rok byl, píší OÖN.
Popisují, že když se rodina veterána stěhovala před šesti lety z Beaumontu do Houstonu, našla karton starých fotografií. Připomenutí válečného nasazení v Horních Rakousích vyvolalo v 96letém vysloužilci přání znovu najít své tehdejší hostitele. Požádal syna o pomoc. Přes několik mezizastávek se snímky dostaly k lineckému komunikačnímu expertovi Georgu Redlhammerovi a ten na facebooku odstartoval výzvu, kterou už si otevřely stovky lidí.
Poznají se?Přesné místo tehdejšího nasazení už Cokinos neví a také jméno rodiny už pozapomněl – mohlo prý být Trojan, Trohan či Toljan, uvádí list. Dvě děvčátka na snímku vlevo vozil denně do školy… Vzpomíná si na jméno psa, kterého našel v kráteru po bombě v Linci a vzal si ho pak do Ameriky – měl to být Fritz…
Kdo by na obrázcích poznal místo či lidi, má se obrátit na Georga Redlhammera na adrese gr@firstleague.at.

Zámky přitahují

Bavorské zámky, jezera a zahrady se těší rostoucí oblibě, píše PNP. Podle ministra financí (a domova) Markuse Södera (CSU) loni přitáhly přes pět milionů návštěvníků, asi o 10 000 víc než v roce 2014, a správě památek vynesly 64 milionů eur. Listinu nejpopulárnějších míst dál vede zámek Neuschwanstein, kde bylo loni více než 1,52 milionu turistů – denně asi 4000.

Škola je nebaví

Asi pětina Rakušanů ve věku 20-24 let má pouze základní školu, píší OÖN. V Horních Rakousích nedokončí ročně své vzdělávání, nebo v něm nepokračuje, kolem 3000 mladistvých. Podle vedoucího institutu pro výzkum vzdělávání Petera Schlögla k tomu přispívá i způsob klasifikace a systém „drop-out" na vyšších stupních – čím víc žáků „vyřadí", o to lepší je prý jejich pověst. Žáci nejsou učiteli podporováni…

Češi natírali tank, sousedé papeže…Papež na růžovo

Bronzová bysta emeritního papeže Benedikta XVI. před katolickým kostelem v bavorském Traunsteinu byla v noci na neděli znovu postříkána nebo natřena růžovou barvou. Poznatky o pachateli policie zatím nemá. „Růžová barva symbolizuje mimo jiné homosexuální a lesbické hnutí. Možná ale šlo o čin znalce náboženství, neboť v katolické církvi jsou o čtvrté postní neděli, tzv. laetare, nošena mešní roucha v růžové barvě," zmiňuje PNP. Experti v pondělí zkoumali, jak nátěr odstranit.
Pozdější kadinál a papež Joseph Ratzinger chodil v Traunsteinu do školy. Jeho socha v místě byla postříkána barvou, tehdy červenou, už několik dnů před odhalením v létě 2007. Pachatel k tomu tehdy připsal, že vším je vinen Bůh.
„Také papežův rodný dům v hornobavorském Marktlu už byl dvakrát přetřen barvou a urážlivým textem vztahujícím se ke skandálu zneužívání v katolické církvi," dodává PNP.

Boj s horou vzdal

Jak jsme informovali, rakouský vytrvalec Florian Böttcher chtěl absolvovat benefiční 24hodinový běh do vrchu Buchberg ve prospěch iniciativy Kultura lidskosti, která shromažďuje prostředky mimo jiné pro uprchlické rodiny umístěné v Lasbergu. Nakonec běžel „jen" 23 hodiny, během nichž zdolal horu 22krát – uběhl tedy 94,6 kilometru a zdolal 6000 výškových metrů, píší OÖN. Od dvacátého výběhu ho trápily bolesti nohou, s četnými doprovázejícími běžci zvládl ještě dva „vlažnější" okruhy, ale pak musel skončit. Jeho běh byl nicméně finančním úspěchem díky řadě sponzorů.

Co vymýšlejí v příhraničí

Starosta Rainbachu Fritz Stockinger (VP) pozval spoluobčany do „kovárny nápadů", k výměně myšlenek pro zlepšení kvality života v obci. Patnáct obyvatel podalo 26 námětů, od vybudování dráhy pro celoroční metanou, „světa svateb" na nádraží koňské dráhy, muzea spodního prádla, náměstíčka pro kulturní pořady, zařízení pro terapeutické malování po sociální byty v centru, noční, venkovské a školní taxi, dílny domácího vaření pro mladistvé či 24hodinové putování, popisují OÖN.
Po intenzivní diskusi organizátoři „kovárny" v menších tvůrčích skupinách rozpracovali detailněji ono maratonské putování, ustanovení rady občanů k úpravě náměstí, zřízení centra terapeutického malování a postupné dotvoření nádraží koňky na seminární a svatební centrum. Ke spolupráci na realizaci a k další výměně nápadů vyzvali občany starosta Stockinger a vedoucí regionálního uskupení Leader Conny Wernitznigová.