VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů se činí počisťovač důchodce

Linec - Josef Erlinger (65) z Ranshofenu sbírá od roku 1983 dobrovolně odpad odhozený nezodpovědnými spoluobčany – nejprve v akci vyhlášené městem Braunau, později „na vlastní pěst“, protože čistotě přišel na chuť, píší OÖN.

12.5.2018
SDÍLEJ:

Neúnavný strážce pořádku.Foto: Deník/repro

Jeho aktivita se ještě zvýšila, když šel v roce 2004 do důchodu a měl na svou vášeň víc času. Objížďí krajinu na kole a nalezený zlořád ukládá na malá sběrná místa, odkud jeho plastikové pytle později odváží městský sběrný dvůr. Během let byly jeho trasy stále delší a dnes pole jeho působnosti sahá až k hranicím obcí Schwand, Überackern, Burgkirchen a Neukirchen. A taky od Osternbergu podél Innu…

Říká, že mu nejde jen o očistu znesvěcené přírody, ale i o mnoho zvířat, která zabíjí umělohmotný odpad. „Nacházím stále znovu bobry a ptáky, které přitahují zbytky sladkých nápojů v plastových láhvích, kousky obalu pozřou a v bolestech uhynou,“ říká. Požaduje proto zavedení zálohy na tyto nádoby, na sklo i na dózy. Kontroly by měly být přísnější a hříšníci příslušně trestáni. Dohled by se neměl vyhýbat ani nakládání s odpady v supermarketech, firmách a v zemědělství.

„Zejména teď o pěkných jarních dnech je neúnavný sběrač hodně na kole, aby osobním dílem přispěl domácímu životnímu prostředí. Přitom to bohužel vypadá tak, jako by mu práce jen tak rychle nedošla,“ uzavírá list.

Od mámy až po dvacítce

V Rakousku se děti stěhují od rodičů průměrně ve 21,4 roku, zaznamenal Volksblatt. Dcery se osamostatňují ve 20,8 roku, synové ve 22 letech. Kdyby bylo podle rodičů, měli by mladí opouštět hnízda až ve 25,2 roku života (dle matek ve 26,7, dle otců ve 24,1). 53 procent rodičů uvedlo, že děti u nich mohou zůstat tak dlouho, jak chtějí.

Už 117 mrtvých na silnicích

Do 6. května zahynulo v Rakousku při dopravním provozu 117 lidí, o sedm procent víc než loni, uvedl Volksblatt. Nejvíc obětí bylo v Dolních Rakousích – 31, pak v Horních Rakousích (21). Zemřelo 20 motocyklistů, v Horních Rakousích pět.

V Bavorsku zaznamenala policie loni více než 2,65 milionu dopravních přestupků, z toho 1,2 milionu překročením povolené rychlosti. Pod vlivem drog bylo přistiženo 6180 řidičů, meziročně o 650 víc. V zemi došlo ke 8996 nehodám, na kterých se podíleli motorkáři, tedy každých 58 minut k jedné. Zahynulo při nich 123 motocyklistů, z toho 110 mimo obec, zraněno jich bylo 7880. Na pokutách vybrala policie celkově 131 milionů eur.

Opět omezený průjezd

Tyrolská zemská vláda vyhlásila od pátečních pěti hodin ráno tzv. blokové odbavování kamionů na Inntalské dálnici – dál na jih pouštěla maximálně 250 vozidel za hodinu. Na německé straně hranice dirigovala policie osobní automobily do levého pruhu podél čekajících náklaďáků, jejichž kolona měřila víc než 20 kilometrů. Omezení, které má bránit kalamitním situacím v tyrolských údolích, bylo uplatněno v uplynulém týdnu už potřetí.

Divoké husy se šíří

V Bavorsku se každým rokem usazuje víc divokých husí, konstatuje PNP. Stoupají především stavy husí šedých, ale přírůstky jsou i u kanadských a nilských druhů. „Způsobují citelné škody na kulturách,“ říká mluvčí ministerstva zemědělství. Přibývá stížností na silné znečisťování turisticky využívaných zelených ploch v rekreačních oblastech nebo okolí jezer.jejich trusem.

K lepší obraně proti dalšímu rozšiřování divokých husí podporuje ministerstvo od konce roku 2014 projekt zemského úřadu zemědělství a lesnictví každoročně kolem 75 000 eur. Experti hledají smysluplný management divokých husí v Bavorsku, v týmech jsou zemědělci, myslivci, ochránci přírody a úředníci. „První zjištění ukazují, že ať lovení, odhánění, manipulování s vejci či další jednotlivá opatření sama o sobě nestačí. Musí být vždycky kombinace více postupů, vyvinutá speciálně pro každý region,“ uvádí vedoucí projektu Christian Wagner.

Spisovatelé na stážích

Dva bavorští autoři dostali ve stipendijním programu možnost pracovat jeden měsíc v Čechách, píše PNP. Luise Boegeová (33) z Würzburgu a Bernhard Setzwein (58) z Mnichova míří do Brna. Mezi srpnem a lednem se akce zúčastní pět německých spisovatelů, naopak pět českých autorů pojede do Lipska. Na konci pobytů má vzniknout text inspirovaný hostitelskými městy.

Stipendium obnáší tisíc eur, bydlení a volnou jízdu dopravními prostředky. Společné vystoupení německých a českých stipendistů je plánováno na lipský knižní veletrh 2019. Na německé straně se o program ucházelo 56 osob, v Čechách 29.

Když závodí voli…

Voli závodili u Mnichova.

Čtyři velbloudi a osm volů závodilo ve čtvrtek v Taufkirchenu u Mnichova na vzdálenost asi sto metrů v rámci oslav 125. výročí místního mládeneckého spolku. Dráhy jednotlivých druhů zvířat byly oddělené, píše PNP. Zvítězil vůl Maxi s jezdcem Alexem Hintermairem.

Jak řekl druhý předseda spolku Julius Ammereller, závod volů uspořádali už pár let po založení a znovu ke stému výročí, ale teď poprvé šli s nimi na start velbloudi, protože prý nesehnali tolik volů. Napřed uvažovali o psech, ale ti jsou moc malí, koně zase příliš rychlí, a pštrosy žádné nenašli. Nakonec uspěli na statku s velbloudy, kde pořádají túry na těchto zvířatech. Provozovatel byl nápadem nadšen, říká Hintermair.

Protože proti závodům protestovala organizace ochrany zvířat Peta a vyzývala obec a okresní úřad k zákazu akce, konal se tento podnik pod úředním dohledem, pokračuje pasovský list. Podle pořadatelů byl zapojen veterinární úřad, připraven na telefonu byl zvěrolékař. Voli dostali vlastní stan k ochraně před sluncem, dost krmiva a pití, zdůrazňuje předseda spolku.

Na snímku bojuje vlevo vítězný vůl Maxi s jezdcem Hintermairem s volem Bobbym vedeným Michaelem Winterhollerem.

Postaví památník spáleným knihám

Zřídí památník spálených knih.

Ještě letos má Mnichov dostat památník připomínající pálení knih nacisty v roce 1933, informuje PNP. Kulturní výbor města rozhodl realizovat návrh amerického tvůrce Arnolda Dreyblatta s názvem „Černá listina“.

Monument v detailu.

Dílo má stát před státní sbírkou antického umění na Königsplatzu, na pravděpodobném místě, kde nacisté tehdy knihy pálili. Na písčitém podkladě má 359 knižních titulů tehdy hanobených autorů vytvořit spirálu o 9600 písmenech v průměru osm metrů. K realizaci je připraven rozpočet 120 000 eur.

Ortodoxní chrám v Bavorech

Bude sloužit všem věřícím.

Metropolita a arcibiskup rumunsko-ortodoxní církve v Německu, Rakousku, střední a severní Evropě Serafim Joantà z Norimberka předal ve čtvrtek v hornobavorském Traunreutu k užívání kostel z dubového a smrkového dřeva, který financovali takřka výlučně ze sbírek věřící, uvedla PNP.

Podle listu kostel postavili speciálně kvalifikovaní tesaři z Rumunska podle vzoru dřevěných kostelíků z Maramurešského pohoří zařazených do světového kulturního dědictví. V celém Německu jsou dosud dva takové – v Bonnu a v Mnichově. Náklady 170 000 eur složili členové náboženské obce z darů. Pozemek o asi 1800 metrech čtverečních dala k dispozici obec Traunreut. Výstavu organizoval farář Konstantin Bartok, a starosta městečka Klaus Ritter nešetřil jeho chválou – je podle něho pozoruhodné, že farář z vlastní iniciativy a čistě za darované prostředky dokáže zbudovat kostel své víry. Něco zcela zvláštního je i stavba podle staleté tradice. Trámy byly nařezány v Rumunsku, dozdobeny řezbami a přepraveny do Traunreutu. Tam pak pět tesařů, kteří předtím postavili i zmíněné dva obdobné kostely v Německu, v práci pokračovalo za pomoci členů náboženské obce včetně faráře. Kostel je dlouhý 24 metry, široký osm metrů a ve věži vysoký 23 metry. Bartok upozornuje, že je celý stavěný dřevěnými spoji, bez hřebů. Má být vysvěcen 8. října.

Poplují jako Římané

2000 let staré lodi byly vzorem.

Replika římské vojenské lodice z doby asi 100 let našeho letopočtu nalezené v roce 1986 v Manchingu u Ingolstadtu vyrazila po zhruba jednom roce výroby v sobotu 12. května z Erlangenu na svou prvoplavbu, píše PNP. Vědci Univerzity v Erlangenu-Norimberku a historik Boris Dreyer doufají, že člun jim přinese nové poznatky o antické stavbě plavidel a možnostech jejich nasazení v římské flotile. Po pokřtění měla její osádka dorazit v sobotu do Fürthu, v neděli do Norimberka.

„Vědci chtějí kromě jiného zjistit, jakou technikou asi 20 členů římské posádky veslovalo, jakou sílu museli vynaložit, jakou rychlost mohli vyvinout a jaké vzdálenosti urazit,“ pokračuje list. Podle Dreyera chtějí po Dunaji doplout pokud možno až do Černého moře, ale je to prý otázka nákladů. Jen výroba přišla na 97 000 eur, přičemž dřevo daroval a nechal vysušit lesní úřad.

Římské vraky, podle nichž je replika zhorovena, byly hlídkovými a doprovodnými čluny na středofranckých vodách a vyjížděly po Dunaji ke kontrole hranic. Byly dlouhé 15,7 až 16 metrů, široké 2,7 metru, ponor měly 70 centimetrů, 18-20 veslařů sedělo za sebou v odstupech 89 centimetrů. Rychlost byla až šest uzlů. Hřeby pro stavbu kopie byly na základě analýzy těch původních ručně kovány.

Autor: Vladimír Majer

12.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 19 400 Kč

Obsluha strojů na výrobu nápojů OPERÁTOR VÝROBY NA VARNĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dodržování technologických postupů při vaření piva. Odběr vzorků. Měření odpovídajících hodnot. Výdej mláta., Pracovní poměr : na dobu určitou 1 rok + možnost prodloužení, Počet hodin týdně : 38,75 , Kontakt e.mailem : machova@samson.cz. Pracoviště: Pivovar samson a.s. - pracoviště české budějovice, Lidická tř., č.p. 458, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Dana Machová, +420 386 708 120.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Speciální pedagogové 25 000 Kč

Speciální pedagogové SPECIÁLNÍ PEDAGOG SPC. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - magisterské vzdělání v oboru speciální pedagogika, schopnost týmové spolupráce, komunikativnost, ochota pracovat v terénu (řidičský průkaz vítán), bezúhonnost, zájem o práci s dětmi se zdravotním postižením, uvítáme ukončení studia státní závěrečnou zkouškou ze somatopedie nebo psychopedie a logopedie, praxe v oboru výhodou, Více na http://www.arpida.cz/nabidka-zamestnani/411-hledame-noveho-zamestnance-specialni-pedagog-spc , , Multidisciplinární tým, příjemné pracovní prostředí v malém kolektivu SPC, vlastní jídelna, V případě zájmu o tuto pozici zasílejte životopis s motivačním dopisem na uvedený e-mail do 25.5.2018. Pracoviště: Mateřská škola, základní škola a praktická škola při dc arpida - centru pro děti a mládež se zdravotním postižením, o.p.s [253], U Hvízdala, č.p. 1402, 370 11 České Budějovice 11. Informace: Iva Slámová, .

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 40 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti kvality a certifikace systémů řízení (ISO) MANAŽER/KA KVALITY. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: identifikování a řešení problémů v oblasti kvality, správa a řešení reklamací, efektivní komunikace se zákazníky, zavádění a vyhodnocování nápravných opatření, řízení systému kvality dle IATF 16949, řízení auditů, , Požadujeme: SŠ/VŠ vzdělání (technický směr výhodou), prokazatelnou praxi v oddělení kvality v automotive průmyslu, AJ slovem i písmem na velmi dobré úrovni, znalost - 8D report, FMEA, PPAP, APQP…., znalost ISO 9001, ISO/TS 16949; výborné komunikační, prezentační a vyjednávací schopnosti, časovou flexibilitu, ŘP "B", Nabízíme: zázemí nadnárodní společnosti, stabilní zaměstnání v nově vybudovaném kancelářském komplexu s moderním designem, možnost osobního a profesního růstu, samostatná a zodpovědná pozice, příspěvek na stravování a ostatní firemní benefity, mzda od 40.000,- Kč dle zkušeností a praxe , Životopis zasílejte na uvedený e-mail: personalni@bbhcz.com, Místo výkonu práce: Prostřední 2807/7, České Budějovice, Nástup možný ihned.. Pracoviště: Bbh tsuchiya s.r.o., Prostřední, č.p. 2807, 370 04 České Budějovice 4. Informace: Personální odd., .

Vzdělávání a školství - Učitelé na vysokých a vyšších odborných školách 30 000 Kč

Učitelé na vysokých a vyšších odborných školách AKADEMICKÝ PRACOVNÍK - DOCENT, PROFESOR - KATEDRA CESTOVNÍHO RUCHU- spec. MARKETING. Požadované vzdělání: doktorské (vědecká výchova). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: VŠTE - Ústav podnikové strategie, Okružní 517/10, 370 01 České Budějovice, specializace Marketing, Požadavky: min. požadavek docent/profesor v oboru specializace či oboru příbuzném, odpovídající publikační činnost v oboru specializace, znalost AJ výhodou, vyučované předměty a jejich zaměření Marketing, Marketingové řízení, Mezinárodní marketing, Marketingový výzkum, Marketingová komunikace, Public relations, Délka pracovního poměru: na dobu určitou 1 roku s možností prodloužení (se zkušební dobou 3 měsíce), Typ smluvního vztahu: Pracovní smlouva, Mzdový tarif 30000 - 45 000 (dle pracovního zařazení), možný osobní příplatek, výše v závislosti na dosažené akademické hodnosti, praxi a publikační činnosti, Datum nástupu: září - říjen 2018 nebo dohodou, Nabízíme: 8 týdnů dovolené, dotované stravování, mateřská školka, Požadované doklady: přihláška do výběrového řízení včetně souhlasu se zpracováním osobních údajů dle zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, v platném znění, strukturovaný profesní životopis, ověřené kopie dokladů o absolvování vysoké školy, resp. dokladů o dosažených hodnostech a titulech, výpis z rejstříků trestů (ne starší 3 měsíců), přehled dosavadní pedagogické praxe a praxe v oboru, přehled publikační, prezentační a vědecko-výzkumné činnosti., Termín pro podání přihlášky: 10.6.2018, Kontaktní osoba: Valéria Kaiserová, tel. 380 070 202, email: kaiserova@mail.vstecb.cz, Adresa: Okružní 517/10, 37001 České Budějovice, Česká republika. Pracoviště: Vysoká škola technická a ekonomická v českých budějovicích, Okružní, č.p. 517, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Valéria Kaiserová, +420 380 070 202.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Biologické centrum představilo veřejnosti svou práci.
36

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Děti vyráběly hmyzí hotely

Ilustrační foto

Poslední rozloučení v českobudějovickém krematoriu

Chtěli tři body, mají jen jeden

České Budějovice - V posledním domácí utkání se fotbalisté Dynama v neděli se svými nejvěrnějšími fanoušky v zápase s Třincem bezgólovou remízou.

OBRAZEM: V Litvínovicích hledali krále gulášů

Litvínovice - Vůně papriky a dušeného masa se v sobotu rozléhala po Litvínovicích, až se kolemjdoucím sliny sbíhaly.

46. ročník Rallye Český Krumlov ovládl suverénně největší favorit Jan Kopecký

Český Krumlov – Jan Kopecký se stal vítězem již 46. ročníku Rallye Český Krumlov. Na jihu Čech zvítězil už popáté a upevnil si tak svou pozici na čele mezinárodního mistrovství republiky.

Na jihu Čech bude od září waldorfské lyceum

Písek, Č. Budějovice - Jako první v tehdejším Československu zahájila výuku s prvky waldorfské pedagogiky v roce 1990 Základní škola Svobodná, jejímž zřizovatelem je město Písek. Krátce na to se otevřela jako osmá v republice Základní škola waldorfská v Českých Budějovicích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT