Definitivně jisto bude ale až možná po třech týdnech. Pak by potomstvo mohlo poprvé začít zkoumat svět mimo doupě.
S radostí odpovědných v parku se ale mísí i obavy, pokračuje list. Jsou to téměř na měsíc přesně dva roky, kdy se park dostal do titulků s „medvědími trojčaty v Bavorském lese". Snímky tehdy 11leté Luny s medvíďaty před doupětem šly kolem světa, tisíce návštěvníků přijely o Velikonocích k výběhu, aby zahlédly mláďata, ale žádné z nich nakonec nepřežilo. Přitom že Luna je dobrou matkou, už jednou potvrdila, z jejího prvního vrhu přežili oba „kluci".
Podle Leibla nebyl letošní vrh stejně jako loňský plánován – medvědy není lehké udat v jiných zoo. Proto podstoupila Luna stejně jako v roce 2014 chemickou antikoncepci. „Malé riziko ale zůstává vždycky, a jak se zdá, u naší medvědice to zase neklaplo," řekl ředitel parku. Správa teď řeší, kam by mohl být přechodně umístěn otec mláďat Benny, aby se Luna mohla beze stresu koncentrovat na mladé. Jednou z cest by mohlo být rozšíření výběhu tak, aby Benny mohl být v případě potřeby od rodiny oddělen, uzavírá PNP.

V pivovarech až druzí

Koncem minulého roku měly Dolní Rakousy poprvé víc pivovarů než Horní – 47, o jeden víc než sousedi. V počtu pivovarských podniků ale „Horní" pořád vedou se 30 firmami, uvádějí OÖN. Celkové počty stále víc ovlivňují mini- a mikropivovary, zařízení například při jednotlivých hospodách.
Rakousko celkově má aktuálně 214 pivovarů, o 16 víc než před dvěma a půl rokem. Víc než polovina z nich jsou při pohostinstvích. Malých zařízení přibývá i v Německu, přestože tam na rozdíl od Rakouska „pivní žízeň" dále klesá – loni o 0,7 procenta, zatím co rakouské firmy zvýšily domácí prodej o 0,8 procenta. Nejvíc ze 1388 pivovarů SRN je stále v Bavorsku, kde sídlí skoro každý druhý.
V Evropské unii bylo od roku 2013 založeno kolem 900 nových pivovarů. Každý občan EU vydává ročně za pivo v průměru 200 eur. V Rakousku se konzum dál drží mezi absolutní špičkou se stabilními 105 litry za rok na hlavu, a to přesto, že pivní daň je tu vyšší než v mnoha jiných zemích.

1550 zneužití v církvi

Rakouská katolická církev uznala během posledních šesti let za prokázané 1550 případů sexuálního zneužití a fyzického násilí na mladistvých. Za to poskytla poškozeným 20 milionů eur – buď přímými platbami, nebo hrazením psychoterapií.
S těmito čísly přišla advokátka obětí Waltraud Klasnicová (70) na Biskupskou konferenci, která zahájila práci v Linci. Klasnicová, bývalá zemská hejtmanka Štýrska, vede šest let komisi, která rozhoduje o uznání příkoří a výši odškodnění. Zatím odmítla 95 případů, které má za nevěrohodné. Podle trvání a závažnosti deliktů dostávají oběti od 5000 do 25 000 eur, v několika případech i víc.
Obdobné komise nebo funkce ombudsmanů jsou nyní při všech diecézích. Komunikují s poškozenými a jejich případy zpracovávají. Definitivní rozhodnutí má ale Klasnicové expertní komise.

Kamarádi Noah a Jonas brigádničí pro běžence.Školáci pro běžence

Devítiletí Noah Neubacher a Jonas Schmid z Lungitzu v Riedu jsou sousedi, znají se od mateřské školy a chodí spolu do školy. Baví je fotbal, trampolína, čtení, ale nedávno potvrdili, že nemyslí jen na své koníčky, napsaly OÖN. „Aby pomohli uprchlíkům, hrabou sousedům spadané listí, odklízejí sníh z vjezdů do domů a tak dál," uvádí list. Oba školáci ujišťují, že je to moc baví. Jedno nedělní odpoledne nashromáždili na odměnách za takové činnosti 67 eur, které poukázali diakonii své domovské obce. Ta pečuje v kontejnerových domcích a staré hasičské zbrojnici o skoro 60 migrantů. Za pomoc pilným klukům srdečně poděkovala, píší OÖN.
Rodiče pomocníků jsou na jejich akci hrdí. „Je super, že se sami chopili iniciativy a pomohli lidem, kterým se nedaří dobře," říká v OÖN Petra Schmidová. Nadšen je i Gerhard Neubacher, Noahův otec. „Těší mne vesměs pozitivní ohlasy sousedů. To si naši chlapci zaslouží," uvedl.

„Best Off 2015"

Kolik kreativity v nich vězí, ukazují studenti a absolventi linecké umělecké univerzity na výstavě v tzv. Brückenkopfgebäude West v Linci. Pod vedením kurátorky Genovevy Rückertové je tu 37 prací, které vybrala porota z 250 soutěžních návrhů. Podle deníku OÖN dokladují bezbřehou fantazii, která jim dala vzniknout. Jako příklad uvádějí ukázku, co vznikne, když žárovka klesne na kostku másla, jak demonstruje Marie Bichlerová… „Každá práce svým způsobem překvapuje – ať společenskokriticky, nutnáním k přimhouření oka či tajemností," uvedl list. Výstava je otevřena od úterý do pátku od 11 do 18 h, v sobotu a v neděli od 14 do 18, a potrvá do 20. března. (www.bestoff16.ufg.at)

Okroužkovaný penis

Čtyři dny vydržel 52letý muž se třinácti ocelovými kroužky na penisu, než musel do mnichovské nemocnice, protože už je nemohl sundat a měl stále větší bolest. Na ambulanci mu ale nemohli pomoci a zavolali hasiče. Ti „mimořádně opatrnou prací", jak řekli, dvěma malými rozbruskami odstraňovali hodinu prstýnek po prstýnku. „Tyto kroužky mají prodlužovat erekci tím, že omezují zpětný odtok krve," vysvětluje PNP.

Bilance Oktoberfestu

Při pivních slavnostech Oktoberfest v Mnichově vypili návštěvníci víc piva, než se v prvních údajích uvádělo. Zhruba 5,9 milionu hostů zkonzumovalo přes 7,5 milionu tupláků, o 200 000 víc, než uváděla první čísla. Vína se vypilo výrazně méně než v minulosti a konzum sektu nebyl ani poloviční oproti roku 2014, uvedla PNP. Slavnosti 2016 začnou 17. září a potrvají do 3. října.

Opět drogy v těle

V pondělí jsme informovali o skupině Dominikánců, která pomocí kurýrů převážejících drogy v těle provozovala obchody s omamnými látkami. Jednoho dovozce to málem stálo život, zachránili ho chirurgové budějovické nemocnice.
Aktuální další případy popsala PNP. Na parkovišti dálnice A8 u Ulmu byla celníkům při kontrole autobusu z Amsterdamu do Mnichova nápadná nervozita a únava jednoho z cestujících. Rychlý test na drogy měl pozitivní, byl tedy dopraven na rentgen a ten ukázal 100 malých balíčků heroinu v celkové váze 1,2 kg v jeho žaludku. „Náklad" mu byl operativně odstraněn. Na rekonvalescenta byl vydán zatykač. „Před týdnem našli celníci ve stejném autobuse u jiného cestujícího 5600 pilulek ecstasy," dodávají PNP.
Na letišti ve Frankfurtu byla zase zadržena žena převážející celkem jeden kilogram kokainu v prsních implantátech. Přicestovala z Bogoty, droga byla určena pro španělský trh. I jí schránky lékaři odstranili při vícehodinové operaci, uvedl list.

Úředník, ten se má…

Rakouský Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil, že úředníci mohou mít placenou polední přestávku během pracovní doby, uvedly OÖN a upozornily, že pro zaměstnance privátních firem je naopak zákonem předepsaná přestávka neplaceným volnem. Tím se jejich pracovní den prodlužuje zpravidla o půl hodiny.
NSS rozhodoval o žalobě listonoše Post AG se statutem úředníka, kterému se nelíbilo, že má svou půlhodinovou přestávku trávit stejně jako smluvní zaměstnanci takříkajíc v rámci volna. NSS už v září rozhodl, že pauza, kterou je podle služebního řádu úředníkům třeba „zajistit", je zásadně placená. Stejný soud zamítl návrh personálního úřadu pošty o revizi tohoto ustanovení.
Rozhodnutí platí pro všechny rakouské úředníky. Nejde o nové opatření, ale o potvrzení dlouholeté praxe, která byla uznána jako přiměřená, píší OÖN.
Pošta výrok přijala nevzrušeně – týká se prý jen 80 zaměstnanců se statutem úředníka v oddělení doručování, kteří v roce 2012 nepřešli do nového modelu pracovní doby. Pro ostatních 8000 doručovatelů platí podniková dohoda o klouzavé pracovní době, ve které jsou neplacené přestávky měsíčně hrazeny paušálem 231,80 eura. Stěžující si prý mají být přeřazeni do jiných oddělení pošty, končí OÖN.