V civilu na žebráky

Pořádková služba města Lince znovu vyvolala rozruch – tentokrát tím, že dvoučlenné hlídky po devět dnů kontrolovaly v civilu, aby snáze přistihly organizované a dětské žebrání. Strážníci případy zdokumentovali na 56 fotografiích.

„Když se o tom dozvěděl starosta Franz Dobusch, takový postup zakázal," píší OÖN. „Nevěděl jsem o tom a myslím si, že jsme pro pořádkovou službu vydali ústrojový předpis," řekl. Zlobí ho prý, že hlídkování v civilu nebylo projednáno v politickém grémiu ani v dozorčí radě této služby. Její předseda rady Detlef Wimmer poznamenal, že to není jeho nápad, myšlenka se zrodila z praxe.  Při posledním zasedání orgánu v pondělí bylo odhlasováno pokračování těchto kontrol bez uniforem, ale Dobuschovi se doneslo, že pro to napoprvé nebyla většina, a napodruhé v bodě různé návrh prošel prý jen proto, že jeden z odpůrců už byl pryč. Wimmer se brání, že hlasovali jen jednou, na závěr, a odcházející kolega prý mohl svůj hlas předat dalšímu členovi, jenže to neudělal. „Lidovci mají starostův postup za nepochopitelný, pokračuje prý ve své cestě nasadit službě opratě. Zelení se netají odporem k městským strážníkům vůbec i k samotnému zákazu žebrání. Kontrolování v civilu je podle nich vrchol…", píše list.

Pětistý maraton

Ve čtvrtek poběží v Kirchdorfu u Kremsu 54letý Gerhard Wally, pracovník úřadu města Vídně, svůj pětistý maraton.  Na otázku OÖN, zda snad u něho už nejde o závislost, říká, že běhání, ať už na hodinu nebo třeba na těch 42,195 km, je pro něho vyrovnáním „nutností" denního života. Běhat prý nemusí, ale chce, a dělá mu to radost. Proč bych neměl dělat pěkné věci? ptá se.

První maraton absolvoval v roce 1986 ve Vídni. V roce 2001 dovršil stovku a teď doufá, že ve čtvrtek dokončí pětistý. Ńejrychleji zatím běžel 2:52:27 v roce 2000 ve Vídni.  Mnohokrát prý chtěl být rychlejší, ale neběhá do vyčerpání, zdraví je mu přednější. „Musím se zase vrátit domů a chci si moci nést kufr sám," směje se.

Přání do budoucna? – Zůstat zdráv, cestovat ještě k mnoha maratonům a finišovat v nich mezi přáteli, říká v lineckém listě.

Pro srovnání, podle našich informací absolvoval Alexander Simon ze Žiliny do roku 2011 už 605 maratonů, českobudějovický Zdeněk Kopecký podle statistiky Vladimíra Pastrňáka 281, z toho letos dva – nejrychleji za 4:36:07. V 76 letech!