Mezi účastníky by neměl chybět ani Franz Hofer (67) z Gunskirchenu, který si v červenci splnil jeden z životních snů – vyjel na svém Oldsmobile 6 c z roku 1904 na Grossglockner (Deník informoval). Letos poprvé je vyhlášena zvláštní cena „Period Dress", v níž budou soutěžit účastníci oblečení ve stylu roku výroby svého stroje. Organizátoři očekávají opět na 5000 návštěvníků. Výtěžek půjde jako vždy ve prospěch zdejší farnosti. Součástí akce je sraz fandů značky Jaguar k 30 letům Jaguar Drivers Clubu v pátek od 15 hodin při „anglické zahradní slavnosti" ve farní zahradě.

V sobotu v 9.30 hodiny odstartuje Landl-rallye Innviertlem. Zastávky bude mít v Obernbergu na Innu na historickém náměstí se starými měšťanskými domy a ve skanzenu Brunnbauerhof v Andorfu. Vyhlášení vítězů bude v 18 hodin. V neděli program zakončí setkání veteránů s požehnáním jejich strojům.

Kam s bahnem?

Co s dunajským bahnem?Více než dva měsíce po povodni „hýbá" Podunajím víc než jindy otázka, co se statisíci kubíky bahna vyneseného řekou. „Pořád není jasné, kdo je k jeho likvidaci příslušný a ponese náklady," píší OÖN. Svaz povodňové ochrany oblasti Machland, jehož předsedou je starosta Baumgartenbergu Erwin Kastner (na snímku u hory bahna na cyklistické stezce podél Dunaje), rozhodně nevidí řešení v nabagrování bahna zpátky do řeky – tím by bylo zase jen přepravováno od přehrady k přehradě. Daleko větší část hmoty jej tak jako tak zůstane v zátočinách Dunaje, místy v mocnosti až tři metry, což drasticky zmenší průchodnost toku a retenční prostory při případné další velké vodě, upozorňuje Kastner.

Společně s předsedou svazu zemědělců navrhuje přepravit bahno na okolní pahorkatý terén a zaorat je. Humus Dunaje by dokonce mohl zlepšit bonitu půdy, míní. Do okruhu deseti až patnácti kilometrů by to podle něho bylo při podpoře z rozpočtů spolkové a zemské vlády a svazu Hydro Power finančně únosné.

Trest za smrt pod lešením

Jedenáct let po smrtelném pracovním úrazu 33letého zedníka, který zahynul při dvanáctimetrovém pádu do stavební jámy při zřícení lešení v Linci, byl za usmrcení z nedbalosti odsouzen tehdejší bosenský polír stavby. Za tento skutek a sbíhající se násilí proti manželce a dceři dostal sedm měsíců podmíněně a 7200 eur peněžitý trest.

Obžalovaný se více než deset let vyhýbal trestnímu stíhání s tvrzením, že jako následek události se u něho vyvinul tzv. Ganserův syndrom – psychická porucha, při níž se nemocní intelektuálně propadají na úroveň dítěte národní školy. Znalci ho ale posléze uznali schopným absolvovat trestní řízení – mimo jiné na základě svědectví jeho sousedů, podle nichž se chová zcela normálně, chodí nakupovat a cestuje do Bosny. Jeho chování před soudem, kde vystupuje zmateně, je podle znalce účelové.

Podle znalce z oboru stavebnictví má obžalovaný na nehodě vinu. Lešení bylo jen zabezpečovací a nemělo sloužit k provádění stavebních prací. Polír přesto připustil, aby na ně pracovníci umístili truhlíky s maltou a zásobník se 750 litry vody. Příčinou zřízení bylo přetížení lešení, řekl expert.