Ubytování v malých pokojích a tísnivé společné prostory vedly k řadě konfliktů mezi uživateli, a tak se spolek pro bezdomovce Mosaik rozhodl zřídit novou, v objektu nadace pro lidi bez domova linecké diecéze. Poskytne patnáct míst, píší OÖN. Hornorakouský rozpočet nekryje všechny náklady, část musí nést podpůrný spolek.

Odstartoval proto dárcovskou akci. K její podpoře symbolickým zakoupením „cihly“ za 50 eur vyzvali četní prominenti duchovního, kulturního a veřejného života. „Velkodárci budou uvedeni na čestné tabuli v novém zařízení,“ uvádějí OÖN. Na snímku jsou abatyše františkánek Angelika Garstenauerová, předseda sociálního centra Hans Übleis, bývalý ředitel Sparkassen Günter Czerny a dětská lékařka v důchodu Waltraud Schobermayrová. Foto: Deník/OÖN/Sozialzentrum

Další rozbitý jackpot

Druhý letošní pětinásobný jackpot rakouského lotta, obdoby naší sportky, „trefili“ dva tipující ze Štýrska a Burgenlandska, kteří vsadili 10, 21, 26, 35, 40 a 45. Každý vyhrál 3 420 048,10 eura. Pro nedělní tah bylo podáno více než 7,7 milionu tipů.

Odcvrnkával „bubáka“?

Příhoda z hraničních kontrol v Německu spíše pro zasmání. Po 22. hodině přejížděl přechod ze Salcburku do Freilassingu 62letý pojišťovací makléř, který se prý vracel s léky pro otce, vyzvednuté z jeho salcburského bytu. Při odjezdu ukázal policistům z okénka vystrčený prostředník. U soudu tvrdil, že chtěl pouze „odcvrnknout bubáka“ vytaženého z nosu. Se smrkáním je prý padesát let v ošetřování.

Mladí policisté to viděli jinak. Muž byl podle nich při kontrole vznětlivý, reagoval jedovatě, agresívně. Popřál jim přesto hezký den, po odjezdu ale stáhl okénko a vystrčil na ně jednoznačně „smradlavý prst“. Jeli za ním a zastavili ho. Reagoval „blahosklonně“, s ignorancí, doklady nechtěl předložit a místo toho telefonoval a filmoval. Svědek v uniformě připustil, že byl při konfliktu „hlasitý“.

Soudce měl urážku za prokázanou, stresující situace ji neospravedlňuje. Uložil „vzteklounovi“ 1200 eur peněžitého trestu. Obviněný rezignoval, žije prý na existenčním minimu a takovou sankci nemůže zaplatit. „Byl ale poučen, že může požádat o splátkový kalendář,“ končí zpráva PNP.

Zajezdil si dosyta

close Vytrvalec se sponzory. info Zdroj: Deník/OÖN zoom_in Vytrvalec se sponzory.

Lukas Kaufmann (26) z Kronsdorfu absolvoval o víkendu za 24 hodin 131krát stometrovou sjezdovku ve Freistadtu. Nahoru stoupal na lyžích se stoupacími pásy, které nahoře odepnul a jel dolů. Čtyři pásy při tom oddělal… Zdolal 13 200 výškových metrů a nasbíral 2832 eur pro organizaci pomoci dětem v Africe Karibu World. Nejtěžší to bylo mezi druhou a šestou v noci, řekl OÖN. Až na pár puchýřů na chodidlech prý ale akci přestál dobře. Více na www.facebook.com/LukasKaufmann94. Na snímku je Kaufmann (vpravo) se sponzory Melittou a Walterem Kreiselovými. Foto: Deník/OÖN/Erwin Pramhofer

Sousedé dluží

Rakouský státní dluh loni za koronakrize prudce stoupl na 317,4 miliardy eur, píší OÖN. Na občana činí „sekera“ 35 700 eur a je o 4168 eur vyšší než před rokem, pátá nejvyšší v Evropské unii. Statistický soused dluží téměř dvakrát víc než Švéd (18 078 eur) a o třetinu víc než Dán (23 408). Největší dluhy mají Belgičan (v průměru 45 312 eur), Ir (44 476) a Ital (43 708).