V besedě s Grunwaldem uprchlíci mínili, že si sice mohou jídlo vybírat, ale nabídka je prý velmi úzká a neobvyklé pokrmy jim způsobují žaludeční a zažívací problémy. „Grunwald toho zalitoval, slíbil, že se budou pokoušet nabídku rozšířit, ale také zdůraznil, že všechna zvláštní přání nebudou moci být zohledněna." Vyzval je k neblokování zásobování. „ Když chcete hladovět, je to vaše svobodné rozhodnutí. Myslete ale na vaše děti a na těch ostatních asi sto obyvatel střediska, kteří jsou s jídlem spokojeni!"

Elektroaut je jen hrst

Loni bylo v Horních Rakousích uvedeno do provozu 65 elektroaut. Při celkově  registrovaných 59 960 osobních automobilech je to podíl 0,11 procenta. „Žádný průlom tedy neučinily, což je pro výrobce výzva nabízet víc modelů a lepších," říká expert Dopravního klubu Rakouska Markus Gansterer v deníku OÖN. V roce 2011 bylo uvedeno na trh v zemi 40 e-aut, v roce 2010 jen čtyři.

Dovolených na statku přibývá

V loňské letní sezoně strávili turisté na hornorakouských usedlostech, které jsou zapojeny do  projektu „Dovolená na statku", 219 521 nocí. Je to o 1,8 procenta víc než předloni. Hostitelé z toho měli 15 až 20 milionů eur, píše list Volksblatt. Prezident zemské agrární komory Franz Reisecker hovoří o tom, že tato forma podnikání zajišťuje v zemědělských oblastech asi tisícovku pracovních míst.

Hosty lákají nejvíc zvířata, ale i zážitky v nezvyklém prostředí. „Vysoko v kurzu jsou regionalita, příroda a autenticita – touha po původnosti stoupá a právě tu dovolená na statku nabízí," dodává Reisecker. Přes stoupající ceny – naposledy o 5,5 procenta – si rekreanti cení dobré relace služeb, které jim za ně hostitelé nabízejí.

Mravokárce

Neznámý, který se na facebooku označuje „Manfred Zoels", fotografuje a vystavuje na veřejný pranýř na své elektronické adrese poznávací značky aut údajných hornorakouských klientů českých bordelů. „Vedu boj proti prostituci v Čechách," napsal o sobě. Podle OÖN se obrací přímo také na „zoufalé manželky" těchto prostopášníků. „Která by ráda věděla, zda její manžel či přítel je návštěvníkem  bordelů v Česku, může si prohlédnout tyto stránky nebo mi napsat," uvádí. List poznamenává, že podle Life Radio, které informaci přineslo první, pan Zoels ve skutečnosti neexistuje a kdo se pod jeho adresou z oblasti Freistadtu skrývá, o tom se jen vedou dohady. Může za tím prý být třeba rozhněvaná podvedená žena nebo konkurenční boj…

Adoptují slepci dítě?

Nevidomí manželé Dietmar Janoschek a Elfriede Dallingerová z Traunu podali žalobu na zemi Horní Rakousy, která jim tři roky upírá adopci rovněž nevidomého dítěte z Bulharska. Mít své vlastní nemohli. Orgány péče o mládež adopci nedoporučily s tím, že by dítě v péči těchto rodičů nebylo v bezpečí. Rozhodující prý při tom není zrakový handikep, ale celkové posouzení vhodnosti - řadu hodin by o dítě v této rodině musely pečovat jiné osoby. Pár se cítí být diskriminován a žaluje. Soud řízení odročil ke slyšení dalších svědků.