Tzv. aktivních případů ale za 24 hodin ubylo 7,4 procenta na 7021, píší OÖN. Zemřelo 319 lidí, za poslední den 24, uzdravených je 6064. V Horních Rakousích bylo 2094 nemocných a 29 obětí, v Dolních Rakousích 2203 (54).

Krejčovská dílna lineckého Zemského divadla nevyrábí v současnosti kostýmy, ale už čtyři dny ochranné pláště pro zdravotníky a roušky pro vlastní potřeby, píše Volksblatt. K dodržení bezpečného odstupu je zapojena jen polovina personálu. Zatím krejčové ušily z už nastříhaného materiálu linecké tkalcovny Goldhauben asi 200 plášťů. Samy pracují v rouškách a pravidelně si dezinfikují ruce. Foto: Deník/Volksblatt/Philip Brunnader

„Covid-19 se nezdá být žádným nezvladatelým bujícím problémem rakouských domovů seniorů,“ napsal páteční Volksblatt. Do čtvrtečního odpoledne bylo v těchto stacionárních zařízeních 569 pozitivně testovaných, z toho přes 200 v Tyrolsku. Celkově šlo o 278 obyvatel a 291 zaměstnanců. V celém Rakousku je asi 80 000 klientů pečovatelských a seniorských domovů. Stará se o ně celoročně na 45 000 zaměstnanců, z toho 35 000 na plný úvazek. „To znamená, že podíl nakažených je v obou skupinách necelé jedno procento,“ uvádí list. Ve 28 zařízeních v Horních Rakousích byl virus nalezen dosud u 40 obyvatel a 64 zaměstnanců.

Po národních restriktivních opatřeních v pohybu lidí se v Rakousku pokusili řešit nedostatek personálu v zařízeních s nepřetržitou péčí dovozem ošetřovatelek z Rumunska. Jak i náš web informoval, první skupiny procházejí po příletu karanténou, a dalších 306 pečovatelek mělo do Dolních Rakous přiletět 15. dubna. Rumunsko ale rozhodlo, že zdravotnický a sociální odborný personál nesmí zemi opustit. V současné těžké situaci jej potřebujeme v první řadě doma, řekl rumunský velvyslanec. Podle Volksblattu se strany snaží vyjednat pro pečovatelky výjimku.

Od 15. dubna bude každou středu dopoledne v Braunau trh regionálních produktů, od 17, dubna se opět otevře i zdejší zemědělský trh. Mezi návštěvníky musí být dodržen minimálně jednometrový odstup a doporučuje se nosit roušky i jednorázové rukavice, uvádí PNP.

Velikonoce v Ebensee.Zdroj: Deník/OÖN

Také v Ebensee nesměli v pátek tradiční „hrkači“ s řehtačkami do ulic, ale skupina Bartlberg vedená Gabrielem Steinkoglerem vymyslela „koncert“ ze zvonice kostela Sv. Josefa. Při dodržení bezpečnostních odstupů jeden od druhého pět minut dlouho řehtala a současně se přidávalo celé městečko s dřevěnými „rachotinami“ z balkonů a teras, píší OÖN.

V Německu bylo do pátečního poledne 116 304 nakažených a 2459 mrtvých, v Bavorsku 30 862, tedy 236 na 100 000 obyvatel (celoněmecký průměr je 140), a 721 zemřelých.

V pasovských domovech seniorů zemřelo v uplynulých dvou dnech pět lidí na koronavirus, informuje PNP. Ve čtvrtek 76letá žena v maltézském klášteře St. Nikolaus, v pátek ženy ve věku 98, 93 a 91 roků a 90letý muž z Rosenia na Grubwegu. Celkem tak v Pasově zemřelo na infekci už deset lidí.

Nemusíte být k Bohu vždycky přátelští

Sestra Rohrmoserová.Zdroj: Deník/repro OÖN

- s touto tezí, o Velikonocích až „Boha urážející“, přišla v deníku OÖN 72letá mariánská řádová sestra Huberta Rohrmoserová, nyní žijící v Erla u St. Valentinu. Linecký list popisuje, že prodělala dvě onemocnění rakovinou – dvanáct let po vyléčení rakoviny prsu se nemoc vrátila. Lékaři jí prý dávali desetiprocentní šanci, ale vyhrála i podruhé, tentokrát nad rakovinou plic. To byla její křížová cesta a zmrtvýchvstání, charakterizují její příběh OÖN.

Na otázku, zda osud změnil její vztah k Bohu, říká: „Mnozí pokládají rakovinu za trest Boží, ale tak to není. Není ani žádným znamením, že máme život změnit. Bohu při nejlepší vůli nerozumíme. Jisté je jen, že dělá všechno dobře. Od mé nemoci se často v otčenáši modlím místo Buď vůle Tvá svou verzi Děj se láska Tvá…“

Přiznává, že o Bohu někdy zapochybovala, ale o tom, že je, nikdy. „Objevila jsem pro sebe, že Bohu smím taky vynadat,“ dodává. „Nepotřebuji mu rozumět. Mohu mu říci všechno, třeba to i vykřičet. K Bohu nemusíme být vždycky jen přátelští. Také po černých časech následují hezké momenty. Věřit v to je něco zcela důležitého…“ Foto: Deník/OÖN/Volker Weihbold