Podle zvěrolékaře Andrease Jerzö, který nyní hmyz opatruje ve své ordinaci, je to první nález v Mühlviertlu.
Veterinář ujišťuje, že tento druh v žádném případě není člověku nebezpečný. „Pokud by jeho bodnutí vůbec prošlo lidskou kůží, byl by účinek srovnatelný se včelím žihadlem," říká. Když mu kus předali, prozkoumali jej experti zemského muzea a a potvrdili, že jde o "Euscorpius Italicus" – druh rozšířený od jihovýchodní Francie po východní pobřeží Černého moře.
Nejasné je, jak se škorpion dostal do horního Mühlviertlu. „Zda jde o spolucestujícího nějakého turisty z jihu, nebo zda jde možná o větší populaci, ukáží teprve případné další nálezy," míní Jerzö. OÖN dodávají, že Euscorpius Italicus je vysloveně kulturní druh a vzhledem k častému výskytu v domácnostech bývá pravidelně „zanášen" do jiných regionů.

Zatočí se sáčky?

Z 50 na 25 kusů má být od července podle směrnice EU do roku 2019 redukována roční spotřeba plastikových nákupních tašek v Rakousku na osobu. Zmizet od pokladen mají i umělohmotné sáčky. Ministerstvo životního prostředí kromě toho iniciuje dobrovolnou dohodu s výhledem do roku 2025, že mají být omezeny i odnosné tašky z jiného materiálu. Podpořilo ji čtrnáct partnerů většinou z potravinářské branže Billa, Adeg, Penny, Spar, Lidl, Hofer, elektrořetěz Media-Saturn, koncern Tchibo či prodejce obuvi Deichmann. Podle ministra Andrä Rupprechtera by mohly brzy následovat textilní řetězce C&A a H&M.

Dědeček sprejer

74letý senior „umazal" od roku 2004 červenou barvou 115 veřejných budov, kostelů, hřbitovních zdí a soukromých domů v hornorakouském okrese Vöcklabruck politickými a xenofobními nápisy, z toho mnohé opakovaně, uvedly OÖN. Zvlášť aktivní byl během odzimních voleb do zemského sněmu a do obcí. Po zadržení se plně doznal. Začal už tak nahrazovat škodu. Je stíhán pro těžké poškození cizí věci.

Dominikánci se odvolali

Čtvrteční rozsudek Zemského soudu v Linci nad pěti obžalovanými ve věci 37letého „bodypackera" převážejícího v prosinci 2014 z Dominikánské republiky do Rakouska v těle 133 spolykaných schránek s 1,3 kilogramu kokainu, který při transportu, resp. při pokusu kumpánů dostat z něj v Linci zásilku ven málem přišel o život, není v právní moci. Odvolali se obvinění odsouzení k odnětím svobody na tři a půl až deset let i státní zástupce, který požaduje vyšší tresty. Podrobnosti k případu včetně toho, že kurýra zachránili budějovičtí lékaři a krajský soud mu pak uložil tři roky odnětí svobody, na webu Deníku z 29. dubna.

Altötting má známku.Frontička na známku

Zvláštní známka Německé pošty, zachycující Svatou kapli v dolnobavorském Altöttingu a obraz Černé Madonny, který je v ní uložen, vyšla 2. května ke 20 letům tzv. "Shrines of Europe", společenství šesti nejdůležitějších evropských poutních míst – kromě Altöttingu dále portugalské Fatimy, italského Loreta, francouzských Lourd, polského Čenstochau a od roku 2004 také rakouského Marienzellu.
Starosta Hofbauer razítkuje.„Pošta tak podle vlastního vyjádření uctívá ,duchovní centrum Bavorska´ po více než 1250 let a po půl tisíciletí ,nejvýznamnější mariánské poutní místo Německa´." napsala PNP. Altötting každoročně přitahuje více než milion návštěvníků. Ve zdejší kapli jsou pohřbena srdce četných bavorských panovníků.
Prodej této známky začal v pondělí na Kapelním náměstí v poštovním stanu před radnicí. Frontu zájemci začali tvořit už půl hodiny před začátkem. Zástupci pošty tam razítkovali zvláštním razítkem až do odpoledne jubilejní maxipohlednice, vydané v omezeném nákladu 2500 kusů. Znovu se do Altöttingu vrátí 13. a 14. května s obálkami prvního dne. Na snímku razítkuje starosta města Hofbauer.

Úlevy učení běžencům?

Německá „akční rada pro vzdělávání", tým expertů kolem prezidenta hamburské univerzity Dietera Lenzena, navrhuje zavedení „teorie zbaveného dvouletého vzdělávání" a „dílčí kvalifikace", která by mladým běžencům usnadnila vstup na německý pracovní trh, zaznamenala PNP. Kromě toho jsou znalci pro prodloužení povinného odborného vzdělávání ze 16 na 21 let.

Ukradli linkový autobus

Linkový autobus odcizený v Neu-Ulmu o předminulém víkendu byl v pátek nalezen odstavený na louce 350 kilometrů odtud, v Chebu, pár kilometrů za bavorskou hranicí. „Česká policie jej přes víkend sledovala v naději, že se k němu zloději vrátí," píše PNP. V pondělí pak bylo vozidlo vyproštěno. Podle pasovského deníku kriminalisté předpokládají, že autobus měl defekt a zloději jej proto opustili.

Změna u registračních pokladen?

Rakouský ministr financí Jörg Schelling (ÖVP) je přístupný diskusi o případných úpravách povinnosti registračních pokladen, zaznamenaly OÖN. V pondělí mu zemský hejtman Salcburku Wilfried Haslauer (ÖVP) předal přání spolkových zemí přijmout novelu příslušného zákona, který je v platnosti pouhý den. Návrh předpokládá výjimky z povinnosti těchto pokladen pro spolky od dobrovolných hasičů po sportovní kluby, ale i zvýšení hranice obratu, od níž jsou elektronické kasy povinné, z 15 000 na 30 000 eur. Volání zemí po změně má přijít na přetřes i na konferenci zemských hejtmanů příští týden. Zavedení pokladen má rakouskému rozpočtu přinést jižletos 900 milionů eur, dodává list.

Privátní televize u sousedů nečekaně končí.Servus řekl servus

Privátní rakouský televizní kanál Servus TV, donedávna do změny přijímacích podmínek satelitního vysílání docela oblíbený i u mnoha jihočeských diváků, podle úterního vyjádření šéfa RedBull Dietricha Mateschitze „zastavuje provoz", který prý byl ekonomicky neúnosný. Detaily jsou zatím nečitelné, protože prohlášení dále uvádí, že „provoz vysílače zatím poběží neomezeně", píší OÖN.
Mateschitz uvedl, že i když od startu v roce 2009 investovali do Servus TV každoročně téměř ke stovce milionů eur, „nedá se při aktuálním trhu a situaci v reklamě očekávat žádný opravdu pozitivní vývoj". „Dbalý povinností řádného podnikatele" se proto rozhodli provoz stanice zastavit. Změny na globálním mediálním trhu Red Bully v rozhodnutí utvrdily, protože „digitální nabídky vytlačují klasické lineární programy".
246 redaktorů a produkčních pracovníků dostalo výpovědi. Jsou přesvědčeni, že proto, že chystali založení rady pracujících, což Mateschitz nechtěl připustit. Vysílání má skončit koncem července.

Drahé zuby

Pacienti v Bavorsku platí za zubní náhrady nejvíc v Německu, píší PNP. Na pojištěnce to bylo naposledy za protézy, korunky nebo můstky průměrně 1132 eur za rok. Následovaly Bádensko - Württembersko 1097 a Hessensko 993. Nejméně platili pojištěnci v Sasku 637 a v Sasku – Anhaltsku 628. Kdo má vyšší příjem, platil ovšem víc, uvádí studie. Za běžné zubní ošetření platily pojišťovny průměrně 162 eur ročně.

Americké vozy míří do Pullman City.Bouráky v Pullman City

Ve westernovém městečku Pullman City v Egingu am See v okrese Pasov bude od středy do soboty každoroční sraz amerických vozů. Očekává se jich přes 1200 včetně harleyů, tříkolek, „boss-hoss-biků" atd. Program doprovodí asi dvacet živých kapel, mezi nimi "Pick Up", "Boppin B", "High Voltage" nebo "Hollywood Rose". Ve středu v 18 h začnou "Second Hand Brothers". Přichystána je neon light show, „horké účesy" připraví divákům na místě kadeřník Marc a jeho asistentky, atd.