Na myšlenku připadli při loňských Dnech dřeva řezbář Peter Voglsperger z Kanau u Waldkirchenu a starosta „obce dřeva“ Neuschönau Alfons Schinabeck. Voglsperger pro oslavy zpracoval tři metry dlouhý kmen lípy o průměru 1,4 metru – vyvrtáním většinou čistě ruční prací. Návštěvníkům Dnů dřeva tak ukázal, jak je možné tvůrčím způsobem využít přírodní materiál, uvádí list. 160 let stará lípa ze hřbitova Oberkreuzberg musela být poražena kvůli poškození hnilobou. „Už z ní zbýval jen asi pěticentimetrový plášť,“ vzpomíná Voglsperger. Dřevu tak dopřál druhý život a z toho se zrodila idea vyrobit z něj hudební nástroj. Řezbář jej nazval Tiglione, podle italského tiglio, tedy lípa.

Jakou muziku má ale tiglione hrát? To se našlo rychle, protože jako strunný nástroj slibovalo mohutné rezonující těleso zprostředkovávat nové, duši líbezné tóny, uvádí list. Renomovaný stavitel kytar Matthias Dammann z Rotthofu u Neuhausu (okr. Pasov) připevnil čtyři ocelové struny na zadní stranu tiglione, které rozeznívají basové nebo cellové smyčce. Středověký „fidel“, základní nástroj minnesengrů, byl znovuzrozen!

close Zuzana Šebková. info Zdroj: Deník/archiv zoom_in

Při koncertu v Neuschönau na něj bude hrát cellistka Zuzana Šebková (na dolním snímku), o které jsme v českých vyhledavačích našli, že v roce 2000 absolvovala písecké gymnázium, následně pedagogickou fakultu v Plzni, 7. prosince má vystoupit v Centru kultury města Písku od 19 hodin v pořadu Zimní zastavení. Hraje mj. i v aktuálně reedikované CD Jiřího Smrže Dědičná krev natočené v roce 2002 ve Vyšším Brodě v jistě dobré společnosti (Pavel Barnáš, Roman Dragoun, Tonda Hlaváč, Pavel Zajíc a spol.). Při hře na tiglione ji doprovodí Julian Vater na varhany, Günter Ranzinger na panovu flétnu a avantgardista Jaroslav Kořán na bicí. Vstup je zdarma.

Sudetští zavzpomínají

Ve Vánočním muzeu v zámku Harrachstal ve Weitersfeldenu (okr. Freistadt) zavzpomínají na Vánoce „plné nouze, nebezpečí a obav o budoucnost“ v sobotu 16. prosince Franz Koppenberger z Weitersfeldenu, Josef Schicho z Freistadtu a Friedrich Witzany ze St. Florianu. „Budou vyprávět, jak žili s rodiči v Kaplici a v Pohoří na Šumavě, jak druhá světová válka rozdělila národy a jak po ní museli jako sudetští Němci opustit vlast. Jejich první vánoční svátky ,tam na druhé straně´ pak byly skromné, ale byli ve svobodě a plni naděje v budoucnost,“ píší linecké OÖN. Vzhledem k očekávanému velkému zájmu veřejnosti bude program „První Vánoce tam naproti“ uveden dvakrát, od 13.30 a od 16 hodin. Organizátoři naléhavě požadují přihlášení se předem na tel. 07952/64 06 nebo na weihnachtsmuseum@aon.at.

close Z výstavy keramiky u sousedů. info Zdroj: Deník/repro zoom_in

V muzeu dále běží zvláštní výstava zdobené keramiky 20. století s exponáty renomovaných porcelánek (do 2. února, út, st, čt 10-14, od 11. prosince denně kromě 16. a 24. prosince). Fotografie je z webových stránek muzea.

Co vadí řidičům

„Nalepit se“ na nárazníky, pomalu jet středním pruhem a při odbočení neukázat, to je chování, které nejvíc vadí rakouským řidičům, uvedl linecký Volksblatt z online dotazníku AutoScout24. Celkem 55 % (51 % mužů, 59 % žen) uvedlo, že je obzvlášť rozčílí „drängleři“, nátlakoví jezdci, kteří na dálnicích trvale jedou příliš těsně za nimi. 36 % mužů a 30 % žen má vztek na „šneky“, kteří obcí jezdí pomaleji než povolených 50 km/h, 38 % na odbočující bez ukázání změny směru. Další třetinu extrémně ruší telefonování za volantem (42 % žen, 26 % mužů). Opožděný rozjezd na zelenou kritizuje 20 % mužů a 11 % žen. Naopak pro 91 % je v pořádku „hřmění“ muziky z otevřených oken aut. Jen osm procent je nervováno kolegy, kteří k zaparkování potřebují několik nájezdů a tím zdržují provoz.

Jak se letos rozdají

Rakušané letos darují potřebným 630 milionů eur. Spočítal to svaz fundraisingu (FVA), tedy oboru zabývajícího se tím, jak přesvědčit druhé k dobrým skutkům (či o tom, že právě vy jste prospěšnou osobou, která si to zaslouží). Po letech narůstání této sumy a loňském rekordu 640 milionů je to tedy méně – prý kvůli znejistění dárců novou úpravou odepisovatelných položek a úbytku žádostí o pomoc uprchlíkům, píše Volksblatt. Od letošního roku nemusejí uplatňovat zohlednění svých darů u daňového úřadu dárci, ale ohlašují je obdarované organizace. K tomu potřebují plné jméno donátora a jeho datum narození, což u mnohých obdarovatelů budí nevoli a příjemci si stěžují na enormní správní náklady, uvedl FVA.

Daruje 62 procent Rakušanů (74 % v Dolních Rakousích a Burgenlandsku) – nejraději na děti, zvířata a pomoc při katastrofách ve vlasti. Na čtvrté místo postoupili žebráci a bezdomovci. V průměru darují občané na dobročinné účely 113 eur. Ve srovnání spolkových zemí jsou nejvelkorysejší Hornorakušané s průměrem 126 eur, nejšetrnější Vídeňáci s 99 eury. Nejčastějšími adresáty pomoci jsou Červený kříž, charita a dětské vesničky SOS.

I nekuřáci pro nekouření

V zemích, kde se nesmí kouřit v restauracích, silně stoupl i souhlas kuřáků s tímto opatřením, uvedl Volksblatt s odvoláním na zjištění Německého institutu výzkumu rakoviny. Thomas Dorner z lékařské univerzity ve Vídni řekl, že v Německu, kde zákaz vyhlásili v roce 2007, stoupl souhlas z 59 % do roku 2014 na 81 %, u kuřáků ze 40,2 na 60,2 %. Po sedmi až 24 měsících od zákazu se souhlas kuřáků v Irsku zvýšil ze 45,7 na 80,8 procenta, ve Francii ze 40,2 na 70,7, v Nizozemsku ze 20 na 44,8 %. Trend potvrzují i aktuální čísla – v Anglii během deseti let se počet srozuměných kuřáků zvýšil ze 40 na 55 %, připomněl Florian Stigler, vědecký pracovník lékařské univerzity ve Štýrském Hradci s odvoláním na šetření anglického ASH Smokefree.

Zachrání si občané prodejnu?

close Dost zboží, ale málo klientů… info Zdroj: Deník/repro PNP zoom_in

Nebude možné sehnat v příhraničním místě ani čerstvou housku nebo máslo? Co vypadá nepředstavitelně, by mohlo být brzy hořkou realitou, píše PNP, podle níž je vesnický obchod v akutním nebezpečí. V Bavorské Železné Rudě při generálním shromáždění obchodního družstva apelovali představitelé naléhavě znovu na občany – kdyby už v místní prodejně nenakupovali, musela by být uzavřena.

Když v říjnu 2009 v místě na hranici zavřel poslední obchod s potravinami, bylo s velkou účastí občanů založeno družstvo s cílem otevřít novou prodejnu základních potřeb. Stalo se tak 1. srpna 2010. Vedle produktů denní potřeby nabízí čerstvé uzeniny, sýry, ovoce, zeleninu a pečivo – za ceny, které většinou nepřekračují úroveň těch supermarketových, uvádí pasovský list. K servisu obchodu patří rozvážková služba pro klienty, kteří sami nemohou pro nákup přijít.

„Tučné výnosy nikdy krámek neměl, ale o to družstvu také nešlo, chtělo jen zajistit základní zásobování občanů a turistů,“ píše list. „V poslední době se ale situace zhoršila a loni prodejna skončila s mínusem 914 eur. Poměrně nízká ztráta by ale neměla zkreslit současnou situaci, protože do roční uzávěrky byly zahrnuty i přebytky minulých let. Proti letošnímu lehkému nárůstu obratu stojí výdaje na nutné investice, například klimatizaci a pořízení předepsaného nového pokladního systému.“

Družstevníci se shodují, že o pokračování prodeje, ohroženého jako nikdy, mohou rozhodnout jen občané jako zákazníci. Jak na shromáždění zdůraznil člen dozorčí rady Andreas Jungwirt, pro obyvatele Bavorské Železné Rudy, kteří už nejsou mobilní a nemají možnost dojet si nakoupit jinam, a také pro rekreanty je venkovská prodejna zařízením, které ani nelze docenit.

Na snímku je prodavačka Conny Jäcklová. „Se dvěma kolegyněmi velmi doufají, že se podaří k nakupování u nich získat víc občanů,“ uzavírá list.

Památník, když ne svátek?

K blížícímu se stému výročí založení Svobodného státu Bavorsko v příštím roce sociální demokracie této země marně navrhovala zařazení celoněmeckého svátku ve výroční den proklamace republiky socialistou Kurtem Eisnerem 8. listopadu 1918. Nyní předseda poslaneckého klubu SPD v zemském sněmu Markus Rinderspacher napsal premiérovi Horstu Seehoferovi, že zatím co monarchie „padlá“ rovněž v roce 1918 zanechala v Bavorsku řadu památníků, je jen málo pamětních míst zrodu demokracie. Vyzývá předsedu vlády ke zřízení takového památníku. „Měl by být výrazem hrdosti a radosti nad tím, že monarchii odstranila nekrvavá revoluce, která položila základní kámen bavorské demokracii,“ uvádí PNP.

Doplňuje, že po Eisnerově proklamaci král Ludvík III. uprchl do Rakouska a několik dnů poté zprostil bavorské úředníky, důstojníky a vojáky jejich přísahy věrnosti monarchii.

Přibylo turistů

Rakouská turistika má za sebou nejlepší letní sezonu od roku 1992. Od května do října stoupl počet přenocování o 2,7 procenta na 74,87 milionu. Rekord má rok 1980 se 78,23 milionu, napsal Volksblatt. Nejvíc nárůst přenocování zaznamenaly Dolní Rakousy – 4,1 procenta. Ve Vídni a Korutanech jich přibylo 3,6 procenta, v Horních Rakousích 3,5 procenta atd. 37 procent zahraničních hostů přijelo z Německa.

Ztráceli a nacházeli

V kanceláři ztrát a nálezů na Nové radnici města Lince čeká asi 7500 ztracených a nalezených věcí na vyzvednutí, uvádí list magistrátu. Nejčastěji se tu odevzdávají mobily, peněženky a téměř denně klíče, sezónně třeba čepice či rukavice. Věci jsou rok uloženy a pak se buď vracejí nálezcům, nebo je úřad prodává za „blešákové“ ceny. Letos zatím poctiví lidé odevzdali 9788 věcí. 3649 z nich se vrátilo vlastníkům, sto nevyzvednutých připadlo nálezcům. Loni bylo nálezů 10 936, 4250 dostali majitelé zpátky a 125 se vrátilo nálezcům.

Zpřísní kontroly

Advent a blížící se Vánoce přiměly hornorakouskou policii k ostřejším plošným kontrolám řidičů na požití alkoholu, uvedly OÖN. Mají začít v pátek 1, prosince v 16 hodin a trvat do sobotních 10 hodin. Zvlášť intenzivní prý budou kromě jiných v okresech Linec město a venkov, Wels, Eferding a Grieskirchen.