Deník PNP si na okraj těchto slavností popovídal s Michaelem Fuchsem, který už pět let při těchto slavnostech roznáší pivo. Po jarmarku se začne připravovat na studium politických věd na pasovské univerzitě.
Brigádničí s tupláky.Bez problémů nosí 14 tupláků. Když je stres, bere jich taky šestnáct – do každé ruky po sedmi a dva si těmito „soupravami" přimáčkne na prsa. Při návalech o víkendu nosí sklenice na ramenou, aby mu do piva nevběhli hosté. To si ale nakládá „jen" dvanáct litrů. Do svých boxů nosí také jídla na platu. Naskládá na ně až 40 grilovaných kuřat. Na Oktoberfestu si zvážili, že „zásilka" váží celkem 60 kilogramů.
Slouží taky na dalších lidových slavnostech. Podle krokoměru zjistil, že na podzimím jarmarku naběhá za večer průměrně patnáct kilometrů. „To je za sezonu 915 kilometrů, jako z Pasova do Kielu," spočítal si. Během sezony shodí asi osm kilogramů, někdy i deset.
Kolik vydělá, to prý poctivý číšník neříká. Není placen hodinově. Za prodaný tuplák prý ale dostane kolem deseti procent ceny, tedy asi 80 centů. Víc má ze zpropitného. Proto má cenu piva za důležitou – když je za 8,80, zaokrouhlí to host o 20 centů. U 8,60 je to 40 centů „trinkgeldu" pro číšníka. Většina návštěvníků prý zaokrouhluje. Na Oktoberfestu, kde byla cena 9,95, ale mnozí dávali 11 eur. Z příjmu musí platit daně, ubytování, vlastní stravování, za jednotný úbor obsluhy a denně poplatek servisní službě, která myje příbory a balí je do ubrousků, ale nestěžuje si, uzavírá PNP.

Společně sebrali dealery

Hornorakouští kriminalisté spolu s českými kolegy zlikvidovali 12člennou skupinu drogových dealetů. Čtyři Rakušané a jeden Čech byli zatčeni. „Už v březnu vypátrali 46letého muže, který prodával pervitin mimo jiné ve fitnesstudiu v Linci. U něho byly zajištěny drogy v hodnotě 6000 eur, střelná zbraň v podobě přívěšku na klíče a další věci (foto). Jedním z jeho hlavních odběratelů byl muž z Ansfeldenu, který ale zmizel a je v pátrání. V jeho bytě našla policie 41letého muže s 28letou přítelkyní. Měli u sebe kokain v prodejní ceně 6000 eur. Byli zatčeni," popisuje deník OÖN.
Pokračuje, že jako dovozce drogy byl vypátrán 26letý Čech. Od června 2013 do letošního května měl do Horních Rakous při nejméně jedenácti cestách maskovaných jako rodinné výlety s 27letou ženou a jejím malým dítětem propašovat více než kilogram pervitinu a prodat jej zmíněnému dealerovi. „Nakonec se podařilo zadržet ještě Zajištěné drogy a zbraně.jednoho z mužů v pozadí. Po náročném vyšetřování policie zatkla 26. srpna v Praze 51letého Čecha. Měl vyrábět obzvlášť čistou drogu a prodávat ji zmíněnému 26letému pašerákovi," uzavírají OÖN. Podle dalšího lineckého listu Volksblatt byly u tohoto podezřelého zajištěny peníze, vozidlo v hodnotě 30 000 eur a více zbraní.

Cyklistické „dálnice"

Na cyklisty připadá v současné době v Horních Rakousích v průměrném všedním dnu kolem 5,2 procenta podílu na dopravě. To chce tato spolková země do roku 2021 zvýšit na deset procent, uvedly OÖN. Proto mají být v nadcházejících letech v prostoru Velkého Lince vybudovány atraktivní trasy pro kolaře, tzv. cyklistické dálnice. První z devíti plánovaných je už v provozu. Vede paralelně se státní silnicí z Traunu přes Pasching a Leonding do Lince. „Cílem je, aby cyklisté dojeli od křižovatky v Traunu k hlavnímu nádraží v Linci do zhruba 30 minut," uvádějí OÖN. Zbývající „cyklodálnice" povedou do Lince z Gallneukirchenu, St. Georgenu, Ennsu, St. Florianu, Marchtrenku, Wilheringu, Ottensheimu a od údolí Haselgraben. „Země chce poskytnout 60 procent nákladů, zbytek mají zaplatit dotčené obce," uzavírá list.

Senior po 777. na Traunsteinu.777krát na Traunsteinu

Friedrich Hofko (73) ze St. Konradu je celoživotně fanatikem pohybu. V minulých dnech například po 777. vystoupal na vrchol Traunsteinu (1691 m)! Ve čtvrtek odjel na kole do 260 km vzdáleného Wildonu jižně od Štýrského Hradce, aby se s dalšími snad 6000 jezdci zúčastnil nedělního cyklomaratonu, pro který si ze tří tras vybral tu nejdelší, na 136 km. Pro ty kratší by se mu prý nevyplatilo jet tak daleko, uvádějí OÖN.

O krále letních hitů

Kluci od sousedů to rozparádí.V nedělním finále soutěže televize ARD o titul „Král letních hitů 2015" se v živém vysílání od 10 do 12 hodin moderovaném Stefanem Mrossem utkají dva mladíci z Dolního Bavorska – 16letý Johannes Niggl (vpravo) z Büchlbergu v okrese Pasov a 23letý Florian Binder z Haundorfu u Thurmansbangu v okrese Freyung-Grafenau.

Setkání po 65 letech

Sestry, které se neviděly 65 let.V roce 1945 utekla paní Erika z Polska s tříletou dcerkou Inge. Její otec za války zmizel. Utíkaly pěšky a v dobytčáku, až se jich ujala venkovská rodina v Kößlarnu. Pak k nim přibyla Brigittka, dcerka amerického vojáka, který se do maminky zamiloval. Když Američané odešli, zůstaly samy a matka po dlouhém váhání a v tísni souhlasila s nabídkou bohaté selky, která nemohla mít děti, že si Brigittku ponechá.
Když Brigitte bylo dvanáct let, dozvěděla se, že je adoptovaná. Tehdy se s vlastní matkou sešla, ta jí ukázala fotografii otce a svěřila se jí, že má špatné svědomí, píší PNP. Dcerka ji uklidňovala, že nemusí, ušetřila jí tak přece těžké poválečné časy… Sestra Inge se o setkání nedozvěděla.
20 let mezi sestrami leželo jen 40 kilometrů – jedna bydlela v Mühldorfu, druhá v Simbachu. Po matčině smrti se Inge Wolfová obrátila v roce 2011 na vyhledávací službu Červeného kříže. Brigitte Teuberová po roce dostala dopis, který napřed pokládala za reklamu, ale pak jej přece otevřela. Dozvěděla se, že ji sestra hledá, a na konci bylo její telefonní číslo. Ozval se na něm automatický záznamník a Brigitte do něj nadiktovala: „Haló, Inge, tady je tvoje sestřička. Pořád jsem tě hledala…"
Inge zavolala zpátky a zakrátko se poprvé setkaly na mnichovském Východním nádraží. „Ty jsi sestřička?" zeptala se Brigitte, a Inge odpověděla: Ano, jsem… „Okamžitě jsem to věděla. Má stejně modré oči jako maminka," říká Wolfová. Od té doby jsou v pravidelném kontaktu. V minulém týdnu se o nich rozepsala snad všechna německá média, když na jejich příběh upozornil Červený kříž při prezentaci 70 let svého trvání (informoval i náš list).
Na snímku ze setkání na nádraží je Brigitte vlevo. Stejný outfit měly na sobě čistě náhodou…