Ochránci přírody a životního prostředí v Sierningu se už přes dvacet let snaží o zachování a rozšíření této vzácné rostliny, která kvete jen od března do dubna. „To je ale možné, jen když se její semena mohou dostat do holé země," pokračuje list a cituje předsedu spolku Floriana Auera, podle něhož se pro to musí louka „zazimovat", posekat a tráva a mech odklidit, aby se koniklec mohl množit. Spolek je proto vděčný za pomoc školáků a obce, která velkou část těchto ploch zakoupila a zajistila pro ochranu přírody.

Země Horní Rakousy tuto terénní hranu a svah ke Steyru prohlásila za přírodní památku. „Další ochranu aktivisté ze Sierningu vůbec nechtějí, v podstatě ani přijetí území do katalogu Natura 2000 Evropské unie. Důvod je překvapivý – podmínky ochrany jsou prý tam příliš přísné. Mimo jiné by musely být oploceny sousední lesy, aby zelená plocha nezarůstala. Auer zdůrazňuje, že pro jejich práci je důležité nemuset žádat o povolení při každém opatření."

Lovili méně

V loveckém roce 2013/14 v Horních Rakousích ulovili myslivci oproti loňsku výrazně méně zvěře, zejména nízké. Počet mláďat poklesl v důsledku vlhkého a chladného jara, stavy poškodila povodeň, a proto prý myslivci dobrovolně rezignovali na odstřel zajíců a bažantů. Srnčí bylo uloveno 80 000 kusů (loni 78 403), vysoké 4177 (3875), kamzíků 1550 (1604), černé 1245 (2251), zajíců 17 630 (34 313), bažantů 7571 (28 451) a divokých kachen 19 000 (22 673).  V zemi je 18 500 majitelů loveckých lístků, necelých deset procent z toho jsou ženy. Lovecké zkoušky loni udělalo 600 nových zájemců.

Proti buršákům

Společenství rakouského studentstva na vídeňské univerzitě chce zakázat nošení buršáckých barevných symbolů, čepic a šerp, tedy tzv. coleurs, v areálu školy a při školních akcích, napsaly OÖN. Kromě toho nemají být povolovány týdenní sešlosti spolků buršáků v zařízeních univerzity a před nimi. Společenství požaduje, aby se univerzita veřejně vyhradila proti údajně pravicově extremistické a německo-nacionalisté ideologii těchto spolků označovaných za neonacistické.

Barevné doplňky ale nosí kromě buršáků třeba také katolické spolky, uvádí list. Prohlášení společenstva proto kritizoval Rakouský kartelový svaz (ÖCV), kooperační sdružení katolických spolků. Míní, že návrh sice primárně míří na buršáky, ale současně bere na vědomí, že postiženy by byly i katolické spolky. Byl by to závažný zásah do osobnostních práv mnoha studentů,  uvádí ÖCV.

Nejsou obecně propěšní?

„Má dobrovolné angažování se vůbec smysl? – Tak se ptá většina ze 120 členů volnočasového spolku FC Stoned v hornorakouském Waldhausenu," píší OÖN. Klub, který je známý především z pořádání zdejšího Oktoberfestu, má finančnímu úřadu doplatit 3863 eur. „Důvodem je, že berňák neshledává tento spolek obecně prospěšným. Při jeho registraci na okresním úřadě před pěti lety totiž tehdy jeho 19letý předseda Alexander Steinkellner uvedl jako účel klubu ,smysluplné organizování volného času mládeže její účastí na sportovních akcích´ . Výslovný odkaz na obecně prospěšné a sociální angažmá se ve stanovách neobjevil. Právě to založilo problém, protože podle aktuálního právního posouzení ,smysluplné organizování volného času´ neslouží obecnému blahu," líčí list.

Přitom ve Waldhausenu oceňují FC Stoned kromě jiného i pro jeho sociální angažmá. „Podpořili jsme děti v podpůrném centru pro postižené, pomohli sportovním klubům nakoupit vybavení, vypomáháme starším občanům při pracích na zahradách a umožňujeme postiženým dětem prázdniny ve Waldhausenu. Když tohle není obecně prospěšné, tak už nevím," říká Alexander Steinkellner.

Po rozhovorech s předsedou finančního úřadu Walterem Littringerem bylo domluveno alespoň to, že při okamžité změně stanov přinejmenším pro kalendářní rok 2014 bude obecná prospěšnost spolku přiznána. Změnu také mimořádné členské schromáždění v pátek schválilo, ale vyhlášená sankce nad klubem dál visí jako Damoklův meč.  Zda se ji podaří odvrátit, není jisté. „Ve Waldhausenu by se setkala se širokou nevolí. To zdůraznila i nejstarší členka spolku, 90letá Herta Spornbergerová, když na schůzi prohlásila, že za to, co spolek pro veřejnost dělá, by si zasloužil cenu, ne pokutu," uzavírají OÖN.

Přibylo nehod

Za první pololetí došlo v Rakousku ke 17 808 dopravním nehodám (meziročně plus 8,3 procenta), při nichž bylo zraněno 22 302 lidí, o 7,5 procenta víc než loni. 238 lidí zahynulo (plus 25,9 procenta). Počet mrtvých stoupl zejména v prvním čtvrtletí (ze 78 na 113), což je přičítáno mírné zimě se zvýšeným silničním provozem, píše deník Volksblatt. Navazující měsíce bilanci vylepšily – do 26. října zemřelo na silnicích předběžně 369 osob, loni 384.

Za první pololetí přibylo zejména tragických havárií jednostopých vozidel. Při 1042 nehodách s rolí alkoholu bylo usmrceno 21 lidí. O život přišly také tři děti.

Mobbované děti

Poradenským centrům pro děti a mládež v Horních Rakousích je ročně hlášeno kolem tisícovky případů šikany. Pomoc postiženým je složitá a vyžaduje většinou čtyři až pět setkání, uvádí ve Volksblattu ombudsmanka Christine Winkler-Kirchbergerová.  Podle ní násilí mezi mládeží obecně přibývá, ale narůstající sociální rozdíly a vliv nových médií přinášejí jednotlivé zvlášť zostřené situace. „18 procent 14-16letých uvedlo, že především ve škole nebo cestou byli konfrontováni s násilím. Podle Světové zdravotnické organizace se 35 procent 13-15letých alespoň jednou podílelo na mobbingu," rozebírá Volksblatt.

Solární vesnička nebude?

Plánovaná bio-solární vesnička se 40 domy s vlastní  energetickou a odpadovou koncepcí na pětihektarové ploše v místní části Sonnberg v obci Rainbach má sotva šanci na realizaci, zaznamenal Volksblatt. Příslušný odbor hornorakouské vlády totiž má částečně masivní výhrady k navrhované změně územního plánu obce. Kromě toho četní občané při srpnovém představování projektu silně kritizovali takřka zdvojnásobení počtu obyvatel během tříleté výstavby. Praktickou nerealizovatelnost záměru vidí také starosta Friedrich Stockinger, ale domluvil s investory, že v rozhovorech s experty zemské vlády se budou ještě snažit eventuální nedorozumění odstranit. Věc znovu zváží i stavební odbor obce a definitivní rozhodnutí o změně územního plánu má padnout na jaře. „Podle starosty prý není vyloučeno, že zajímavý projekt by mohl být realizován na jiném místě Rainbachu."

Branka zabila dítě

Sedmiletého chlapce zabil loni v květnu pád fotbalové branky těžké 200 kilogramů, když ji 13-14letí hráči chtěli po tréninku uklidit.  Jejich 26letého trenéra nyní soud v Hamburku uznal vinným usmrcením z nedbalosti a uložil mu peněžitý trest 420 eur. Uzavřel, že tragédii bylo možné předejít, píše PNP. Podle soudkyně obžalovaný své svěřence dostatečně neinstruoval, že na něho mají s odklízením branky počkat. Kromě toho sám branku ihned nezačal demontovat, ale napřed odnášel míče. Rozsudek není pravomocný. Podle obhájkyně trenéra šlo o nehodu. Zpochybnila signální vliv rozhodnutí na ostatní dobrovolné sportovní činovníky.