VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů zakázali zahalování

Linec - Kdo po 1. říjnu vyjde na ulici s ochrannou rouškou proti prachu nebo s kuklou, riskuje pokutu až 150 eur, napsaly OÖN.

22.9.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/repro

„Tedy s výjimkou, že by byl vyhlášen skutečně smogový poplach, nebo byl velký mráz,“ dodaly a vysvětlují: „V účinnost vstupující zákon totiž zakazuje nejen nošení burky jako konzervativně-islámského závoje, ale také každou neodůvodněnou formu zahalování na veřejnosti. Upravuje, že rysy tváře od brady po kořeny vlasů musí být na veřejnosti rozpoznatelné.“

Policie v pátek slíbila, že normu bude vykonávat s „jemnou citlivostí“ - opatrně, ale přesto důsledně, jak řekla generální ředitelka pro veřejnou bezpečnost Michaela Kardeisová. Výjimkou ze zákazu zahalování je „plnění zákonem předpokládané povinnosti“, jako například nošení helmy při motocyklových závodech. Zahalování obličeje je dovoleno také v rámci uměleckých, kulturních, tradičních akcí nebo při sportování – tedy při masopustních průvodech, závodech percht atd. Totéž platí pro vykonávání určitých povolání, u řemesel nebo lékařů. Beztrestné bude i zahalení obličeje „z důvodu povětrnostních okolností“, třeba na ochranu před mrazem. „Nosit ale kuklu v létě by bylo ovšem trestné, a také fotbaloví fandové se šálami přes obličej v letním teple by měli být napomenuti. Jako ochrana před chladem by podle policie nebyla akceptovatelná konzervativně-islámská burka či hidžáb. „Rouška, jak ji dosud nosí východoasijští turisté, je přípustná jen při vyhlášení smogového poplachu spolkovým úřadem životního prostředí, nebo na doporučení ministerstva zdravotnictví, například kvůli nebezpečí nákazy,“ pokračuje list.

Jak má policie postupovat, říká v OÖN Michael Hubmann z městského policejního ředitelství. „Narušitele“ nejprve osloví a vyzvou ho k odložení zahalení. V případě uposlechnutí může být upuštěno od potrestání dotyčného. Pokud odmítne, musí být osoba zadržena ke zjištění identity. Dále pak s ní bude zahájeno správní řízení. „K čemu policie není zmocněna, to je násilné odebrání závoje. To je přípustné jen na policejní služebně ke zjištění osoby a za asistence policistky.“

Obyvatelstvo a turisty má o novém zákonu informovat brožura ve čtyřech jazycích – němčině, angličtně, turečtině a arabštině. V jednotlivých zemích budou informováni organizátoři turistiky.

Olej do ohně aktuálně přilil alžírsko-francouzský obchodník Rachid Nekkaz, který tresty uložené v důsledku zákazů nošení burky nechává zaplatit svou organizací „Nedotýkej se mého smýšlení“ ve Francii, Belgii, Nizozemsku a Švýcarsku. Podle televize Servus to chce rozšířit i na Rakousko. „Nekkaz, který prohlašuje, že sám není zastáncem plného zahalování, vidí akci jako příspěvek ke svobodě víry – kdo ji akceptuje, musí podle něho akceptovat i její viditelné symboly. Na pokutách a za právní zastupování už v těchto věcech zaplatil 300 000 eur,“ pokračují OÖN.

K jeho záměru praktikovat tato „zastoupení“ i v Rakousku řekl ministr zahraničí a integrace Sebastian Kurz: „Jistě si to nenecháme líbit. Kdo u nás nosí nikáb nebo burku, musí počítat s následky,“ řekl. K Nekkazovi uvedl, že bude třeba zkoumat, zda nevyzývá ke správnímu přestupku, protože pak by i on se vystavil možnosti stíhání. „Nebudeme tolerovat žádné symboly, které míří na to vytvořit u nás nějakou ,protispolečnost´,“ dodal.

Domov velkých dcer

Také v Rakousku otevřou v neděli 24. září čtyři desítky majitelů významných objektů svá zařízení veřejnosti. Letos má ale tento mezinárodní den památek u sousedů jiné hlavní motto - „Vlast velkých dcer“, píše deník OÖN. Důvodem je výroční rok 300 let habsburské panovnice Marie Terezie. Její odkaz z ní dělá ideální patronku nějakého pro ženy významného dne, a tím bylo u sousedů vybráno právě 24. září.

Ulrike Knall-Brskovská, jako zemská konzervátorka Horních Rakous „nejvyšší ochránkyně památek“, ale v listě připomíná, že nebylo jednoduché nějaký den věnovat ženám: Dějiny psali většinou muži, a to o činech mužů, kteří vedli řemesla, obsazovali panské dvory a budovy nebo byli ceněni jako umělci. To podle Brskovské vytvářelo „paměť národa“. „Když například vezmeme klášter Schlierbach, lidé pomyslí na mnichy. Ve skutečnosti to byl na začátku klášter jeptišek,“ říká historička. Byly to cisterciánky, které obydlely hrad Schlierbach v roce 1355 a přeměnily jej na klášter. Na toto téma bude v neděli v klášteře prohlídka s průvodcem (10.30 a 14 hodin).

Pohled na ženy zkreslovaly i dámy jako Salome Alt ze Salcburku, která zemřela v roce 1633 ve Welsu. „Udržovala delikátní vztah se salcburským arcibiskupem Wolfem Dietrichem von Raitenau, se kterým měla patnáct dětí. Při procházce na Den památek ve městě ale průvodkyně Sigrid Leebová nebude ukazovat jen Altové dům na náměstí č. 24, ale také hasičky a pradleny na Mühlbachu (10 a 14 h),“ pokračuje linecký deník a přináší další tipy ke dnu „velkých dcer vlasti“.

Tak v Meggenhofenu se věnují děvečkám a venkovským porodním bábám, v Scharnsteinu tvrdé práci kovářek. Ve starém kostele v Marchtrenku představí od 10 do 17 h osudy deseti místních žen, „které třeba 40 let pečují o ležícího manžela, nebo které po válce vychovaly čtyři sirotky – ty všechny by si zasloužily pomník, jak řekl předseda muzejního spolku Reinhard Gantner“, píší OÖN

Na hřbitově sv. Barbory v Linci povedou speciální prohlídky ke hrobům významných žen (10 a 14), ve Steyru vzpomenou na židovském hřbitově se 141 náhrobky, z toho 66 žen, na osud svých sousedů (výklad 14.15 a 15.15), atd. (www.tagdesdenkmals.at)

Nejvíc zácp bylo v Bavorsku

Čtvrtina všech zácp delších deseti kilometrů na německých silnicích byla letos v létě v Bavorsku, uvedla PNP. Loni to bylo ještě horší, na tuto zemi připadla celá třetina těchto zdržení, jak spočítal automotoklub. Bavorsko letos následovaly Dolní Sasko se 22 procenty a Bádensko-Württembersko se 17 procenty.

Nejucpanějšími dny dvanácti prázdninových víkendů byly pátky se 495 více než desetikilometrovými kolonami. O nedělích jich bylo „jen“ 185, o sobotách 153. Podíl pátků na zácpách meziročně stoupl ze 46 na 59 procent. Celkově ale byly letní víkendy zhruba obdobně přeplněné auty jako loni – letošních 870 případů proti loňským 858. „,Hadi´ aut byli letos dlouzí celkem 10 764 kilometrů, loni 10 334,“ vypočetl automotoklub.

Začne Brucknerův maraton

„Mnichovská filharmonie pod vedením Valerije Georgijeva zahájí v pondělí 25. září v basilice kláštera St. Florian u Lince velký Brucknerův projekt,“ napsala PNP. „Během tří let má být uvedeno všech devět monumentálních symfonií rakouského skladatele Antona Brucknera (1824-1896). Úvodní1. a 3. symfonii bude přenášet živě placená televize Mezzo TV. Kromě těchto méně známých skladeb bude letos na programu ještě Brucknerova populární 3. symfonie Romantická. Příští rok rovněž na podzim přijdou na řadu dva symfonické ,uragány´- 8. a 9. symfonie. V roce 2019 zakončí cyklus Brucknerův ,kontrapuntický mistrovský kousek´, Pátá, dále Šestá a melodická Sedmá, která už více než 60letého autora proslavila na celém světě. Projekt vznikl ve spolupráci s Brucknerovým festivalem v Linci,“ uzavírá PNP.

„Pinkaly“ 92 minut

Nezdolná Lucemburčanka…

Při tabletennisovém Austrian Open v Linci se ve čtvrtek hrálo utkání, které vstoupilo do dějin. Lucemburčanka Ni Xialian (na snímku, 63. ve světovém žebříčku, od roku 1989 v Lucembursku) a Japonka Honoka Hashimoto (13. hráčka světa, výsledek 4:3 pro Lucemburčanku - 9:11, 5:11, 11:6, 11:6, 5:11, 16:14, 18:16) bojovaly 1:32:44 hodiny, napsaly OÖN. „Delší partie v moderních dějinách tohoto sportu ještě nebyla,“ tvrdí list a zmiňuje letošní utkání při Katar Open, které trvalo 1:30 hodiny. S tužkovým držením pálky útočně hrající 54letá Ni ještě tak dlouhé utkání jako tentokrát proti obranářce Hašimoto nikdy nehrála.

List doplňuje, že v tabletennisu bylo v roce 1936 zavedeno pravidlo o času hry, ale bylo užíváno jen tehdy, když set nebyl ještě po deseti minutách ukončen a oba hráči neměli alespoň devět bodů. Při navazujícím hraní na čas se soupeři střídali v podávání po každém bodě, a nepodávající hráč získal bod, jestliže míček 13krát soupeřovi vrátil. „Časové pravidlo bylo přijato po mistrovství světa 1936, kde první výměna mezi Polákem Alexem Ehrlichem a Rumunem Farkasem Panethem trvala více než dvě hodiny,“ uvádí deník. „Během ní musel být rozhodčí pro únavu vícekrát vyměněn a o délce utkání se radila jury. Paneth výměnu prohrál a druhou vzdal po sedmi minutách…“

Ministr na hranici

Rakouský vicekancléř a ministr spravedlnosti Wolfgang Brandstetter zavítal při návštěvě Horních Rakous také do Green Belt Centra (GBC) ve Windhaagu, kde ho starosta Erich Traxler a ředitel Christoph Lettner provedli výstavou o floře, fauně a historii přihraničí. „Jako rodákovi z Eggenburgu ve Waldviertlu mu téma bylo blízké,“ poznamenaly OÖN.

Politik si při návštěvě také zavzpomínal: „Jako desetiletý jsem často chytal ryby na Dyji. Jednou jsem hodil třpytku do koruny stromů na druhém břehu. Pro malého kluka měla samozřejmě velkou cenu, přebrodil jsem tedy řeku, abych ji sundal. Když jsem ale hleděl do ústí samopalu českého pohraničníka, rychle jsem se otočil zpátky,“ vyprávěl.

V cestě pokračoval do Rainbachu k otevření nového sídla firmy Kreisel. „Předal tam Arnoldu Schwarzeneggerovi formu k vyřezávání řízků ve tvaru obrysů Rakouska se slovy: Slyšel jsem, milý Arnie, že sis přál letos k sedmdesátinám v Los Angeles vídeňský řízek. S pomocí této formy dostaneš příště na talíř starý domov,“ uzavřel list.

Připomněl ještě, že v GBC bude v nadcházející sobotu a neděli trh uměleckých řemesel, na němž se bude s tradičními výrobky prezentovat více než 80 tvůrců z jižních Čech a z Mühlviertlu.

Autor: Vladimír Majer

22.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Ruční balič 18 000 Kč

Ruční baliči PRACOVNÍK/ICE POTRAVINÁŘSKÉHO PROVOZU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hrubá mzda uvedena pro plný úvazek, možnost zkráceného úvazku nebo brigády, Kontrola kvality potravin (brambory a kořenová zelenina), příprava na balení, volat 10-15 hod. v prac. dny. Pracoviště: Mtm - zas spol. s r.o. - sídlo, 373 41 Hluboká nad Vltavou. Informace: Mikulík, +420 602 117 860-861.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 20 000 Kč

Elektrotechnici a technici energetici přístrojů, strojů a zařízení Elektrikář/Technik elektro. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok (poté doba neurčitá), počet hodin týdně 37.5, Náplň práce: údržba zařízení elektro, po zapracování v podmínkách JETE příprava prací NN, Požadavky: vzdělání: obor elektro, platné osvědčení z vyhl. 50/78 Sb., § 6, do 1000V, prostředí A i B, praxe min. 3 roky na zařízení NN, ŘP skupiny B, základní znalost PC a IT, výpis z rejstříku trestů slučitelný s pozicí, spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost, dobré komunikační schopnosti, schopnost pracovat v týmu, zaměstnanecké výhody: penzijní připojištění, týden dovolené navíc, pololetní odměny nad rámec hrubé mzdy, V případě zájmu kontaktujte na uvedený e-mail. Pracoviště: I&c energo a.s. - je temelín, 373 01 Temelín. Informace: Zdeňka Dědičová, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč

Prodavači v prodejnách PRODAVAČ/KA SPOJOVACÍHO MATERIÁLU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro nově vznikající pobočku v Českých Budějovicích hledáme zaměstnance na pozici prodavač/prodavačka spojovacího materiálu., Požadujeme:komunikativnost, pracovitost, zodpovědnost, ochotu učit se novým věcem, dobrý zdravotní stav. Výhodou je znalost spojovacího materiálu a programu MRP., Náplň práce: prodej spojovacího materiálu, obstarávání hotovostních a bezhotovostních plateb, objednávky, fakturace, skladování zboží., Zam. výhody: stravenky, poukázky na volnočasové aktivity, příspěvek na penzijní připojištění/životní pojištění, zaměstnanecké slevy, aj.. Pracoviště: Handy corp. s.r.o. - čb, Novohradská, č.p. 736, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Jiří Vaněk, +420 383 134 251.

Zákaznický servis - Zákaznický servis Pracovníci v zákaznických 15 000 Kč

Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech TELEFONNÍ OPERÁTOR/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadavky: komunikativnost, tah na branku, schopnost rychle se orientovat, týmová spolupráce, Benefity: volno navíc, víkendy volné, stravenky, prémie. Pracoviště: Brandmont, s.r.o. - čb, Žižkova tř., č.p. 309, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Tomáš Ďuriš, +420 777 701 460.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
1

Na dálnici se řítil rychlostí 222 km/h

Balet Petra Zusky Klíče odnikud na scéně Jihočeského divadla.
21

OBRAZEM: Nový balet připravil Petr Zuska

Sobotka o ústavním puči, výbuchy v Kladně a Keinkauf Land: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 22. března 2018.

OBRAZEM: Jako stavebnice. Opravují historický krov

České Budějovice – Téměř dva měsíce už pracuje skupinka tesařů v čele s Davidem Farrellem na rekonstrukci půdního prostoru Solnice na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích.

OBRAZEM: Festival Jeden svět začal. Nenechte si ho ujít, program je bohatý

Český Krumlov/VIDEO/ - Nizozemským filmem Rádio Kobaní začal ve čtvrtek večer Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 2018 v českokrumlovském Městském divadle, který pořádá organizace Člověk v tísni.

Dobové snímky ukáží členy T. J. Sokol České Budějovice

V letošním roce si připomínáme sté výročí vzniku Československé republiky. K oslavám v takzvaném osmičkovém roce se připojuje i Českobudějovický deník, a to unikátním projektem Jak jsme žili v Československu. Každý pátek v tištěném vydání Deníku představujeme život v obcích regionu v uplynulých sto letech. V pátek 23. března si připomeneme momentky z historie T. J. Sokol České Budějovice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT