Linecký list připomíná, že koncem března město nechalo vyklidit podobný tábor u Západního mostu, kde ve stanech a dalších pomocných přístřeších pobývalo na 40 Romů (Deník informoval).

Servus bude pokračovat

Jak náš list zaznamenal, šéf rakouské privátní televizní stanice Servus TV Dietrich Mateschitz, majitel koncernu Red Bull, oznámil v úterý ukončení provozu „z hospodářských důvodů" a rozdal všem 264 zaměstnancům výpovědi. Potvrdil dohad, že důvodem bylo chystané založení rady pracujících podporované odbory a Zaměstnaneckou komorou. To podle Mateschitze odporuje principu neovlivnitelnosti a svébytnosti stanice, který by mohl být existencí takové rady zástupců zaměstnanců trvale poškozen.
Přes 200 pracovníků Servusu poté podepsalo otevřený dopis, ve kterém se vyslovili proti založení rady pracujících. „Nechceme a nepotřebujeme ji," stojí v textu. Ve středu odpoledne se Red Bull s organizacemi zastupujícími zájmy pracujících sešel ke „konstruktivnímu rozhovoru". Po něm koncern oznámil: „Není překvapením, že v podniku známém svým vysokým sociálním standardem převážná většina spolupracovníků založení rady pracujících odmítla." Zaměstnanecká komora a odbory postoj zaměstnanců stanice respektovaly. „Pokračování linie nezávislé na stranické politice" uvítaly všechny zúčastněné strany a pokračování ve vysílání nic nestojí v cestě, uvádí stanovisko.
Podle OÖN reagovala na rozhodnutí odborová organizace zaměstnanců privátních společností v GPA-djp s úlevou. „Dalších střetů a trpké ztráty v mediální krajině Salcburska jsme ušetřeni," řekl ředitel organizace Gerald Forcher. Ujistil, že se GPA-djp nikdy nevměšovala do vnitřních záležitostí vysílače. Rozhodnutí, zda si zaměstnanci přejí uplatňovat svůj vliv uvnitř podniku, spočívá výlučně na nich, proto odbory všechna rozhodnutí v Servusu akceptují. Podle nich ve stanici jen někteří jedinci zvažovali, zda by založení rady pracujících mělo či nemělo smysl. Šlo o diskusi, žádná volba takového orgánu nebyla chystána.

Co se slepicí?

Slepice odstrašujícího vzhledu zaujala postavení „vyhazovače" u vchodu do kadeřnického salonu v Kitzingenu v Dolním Francku a žádná ze zákaznic uvnitř ani venku se přes práh neodvažovala, napsala PNP. Nakonec byla alarmována policie, která ji musela od vchodu odlákat kousky chleba. Soused, který sám drží drůbež, se uvolil prozatím se jí ujmout. Jemu nosnice ale neutekla a hledání jejího majitele pokračovalo i druhý den. „Město Kitzingen jako příslušný úřad nyní přezkoumává, co s ní dál," píše PNP. „Protože zvíře bez pána je pokládáno za nalezenou věc, měla by být slepice šest měsíců schraňována a pak vydražena. Na příslušném odboru ale pochybují, že by byl tento postup použitelný i v případě živého zvířete."

Oholte si Hitlera!„Oholte" Hitlera!?

S obrázkem Adolfa Hitlera si kadeřnický salon v Chamu dělal pod sloganem zhruba ve smyslu „sloupněme pravici" reklamu pro depilaci - Hitlerův knír na odlepovacím pásku bylo možné z portrétu stáhnout. Majitelka prý tak chtěla dát znamení proti pravicovému radikalismu. Po čtrnácti dnech s ní ale státní zastupitelství v Řeznu zahájilo řízení za používání znaků protiústavních organizací, napsala PNP. „Když majitelka salonu pochybení uznala a obraz odstranila, vyšetřování jsme zastavili pro malou nebezpečnost činu," řekl vrchní státní zástupce Theo Ziegler. Kromě toho prý kadeřnice není v žádném případě pravicového smýšlení.

Ilustrační foto.Přes milion postižených

Koncem roku 2015 žilo v Bavorsku 1,1 milionu lidí s těžkým zdravotním postižením. Příčinou bylo v asi 90 procentech onemocnění. Nejčastěji šlo o selhávání některého orgánu, dále o ochrnutí, mozkové poruchy a duševní onemocnění. Více než polovina nemocných byla starších 65 let.
„Oholte" Hitlera!?
S obrázkem Adolfa Hitlera si kadeřnický salon v Chamu dělal pod sloganem zhruba ve smyslu „sloupněme pravici" reklamu pro depilaci - Hitlerův knír na odlepovacím pásku bylo možné z portrétu stáhnout. Majitelka prý tak chtěla dát znamení proti pravicovému radikalismu. Po čtrnácti dnech s ní ale státní zastupitelství v Řeznu zahájilo řízení za používání znaků protiústavních organizací, napsala PNP. „Když majitelka salonu pochybení uznala a obraz odstranila, vyšetřování jsme zastavili pro malou nebezpečnost činu," řekl vrchní státní zástupce Theo Ziegler. Kromě toho prý kadeřnice není v žádném případě pravicového smýšlení.

Nechtějí „alternativce"?

Uskupení Alternativa pro Německo (AfD) v Pasově má stále těžší najít restaurace, kde by si mohla zajistit štamtyš, píše PNP. Důvodem má být, že hostinským, kteří by byli ochotni jí stůl poskytnout, je vyhrožováno. „K prostředkům, jak je zastrašit, patří podle AfD telefonická oznámení možného narušování provozu demonstracemi odpůrců této strany, bojkotem nebo špatným hodnocením podniku v internetu," uvádí pasovský list. Podle něj nejčerstvější pokus o zastrašení hospodského v Rathsmannsdorfu v okrese Pasov přiměl okresní předsedkyni AfD Ursulu Bachhuberovou k podání trestního oznámení a informování vedení zemského úřadu na ochranu ústavy. Odůvodnila je „opakováním pokusů levicových uskupení upřít AfD základní právo na svobody shromažďování, názorů a demonstrování". Hospodský v Rathsmannsdorfu měl být vyzýván více zaklíčovanými e-maily ke stornování zadaných shromáždění AfD.

Stadlmayr se letos proběhne a projde!Pěší jakubská pouť

August Stadlmayr z Desselbrunnu (56) absolvuje 8. května Wings for Life Run ve Vídni, akci, k níž potřetí vyrazí tisíce běžců na celém světě s humanitárním posláním „Běžíme pro ty, kteří už nemohou", k podpoře výzkumu léčení ochrnutých. Kuriozitou je, že půl hodiny po startu vyjede za běžci tzv. Catcher Car rychlostí 15 km/h a ti, které dojede, jsou tak v osobním cíli a končí závod. Stadlmayr poběží bos, jak je jeho zvykem. Den po běhu odcestuje do Francie, aby odtud opět bos vyrazil na nejznámější evropskou Jakubskou cestu do španělského Santiago de Compostela dlouhou 800 kilometrů.
Je prý motivován veskrze pozitivními zkušenostmi známých, kteří cestu absolvovali, o nalezení vnitřního klidu, o plném vnoření se do současnosti bez přemítání o minulosti či budoucnosti, o nalezení sebe sama atd. Chce tuto zkušenost udělat sám a později ji uplatnit v poradenství těžce stresovaným vedoucím pracovníkům a podnikatelům. Cestu pěšky a s minimální výstrojí, se čtyřkilovým batohem, zvolil z přesvědčení, že všedními dny s sebou taháme příliš mnoho balastu…
Po zhruba 30 dnech cesty chce od 2. července znovu bos absolvovat horský maraton na 70 km s převýšením 4500 metrů v Traunsee se startem a cílem ve Gmundenu, jehož část si zkusil loni. Podnik pokládá za největší evropský běžecký zážitek, v němž prý nejde o dosažený čas, ale o překonání sebe sama a setkání s přáteli…

Gerhard Geier v expedici.Zachránili pivovar

Před dvěma roky byl osud pivovaru ve Freyungu nejistý – vlastník Wolfgang Königseder, podnikatel dodávající do celého světa plničky pivních lahví, chtěl končit. Několik let předtím jako zachránce v nouzi pivovar převzal od tehdy více než 80leté Eriky Langové. Teď hrozilo, že nějaký velkovýrobce malou firmu pohltí a její provoz v místě ukončí. „Tomu chtělo město zabránit a také Königseder nechtěl prodávat za každou cenu, ale uchovat svou ,Lang Bräu´ jako místo produkce," píše PNP.
Tak se zrodil nápad založení pivovarnického družstva. Zformovala se skupina freyungských obchodníků, i starosta byl u toho – ostatně nyní již 90letá bývalá šéfová bez následovníků pivovar odkázala už před desetiletími městu. „Družstvo vypsalo účastnické podíly ve výši nejméně 5000 eur, a s čím nikdo nepočítal, během půl roku dalo dohromady 1,2 milionu eur, které potřebovalo k zakoupení podniku a jeho provozování," pokračuje pasovský list. Město do družstva vložilo čtvrt milionu. Podíly má celkem 151 osob a zájemců přibývá. Případné „balíkáře" z Mnichova nebo z Landshutu by prý ale odmítali, chtějí zachovat regionalitu… Dva roky teď už jejich Lang Bräu běží a daří se mu prý dobře – s dividendou 38,46 bedýnky piva na podíl jsou družstevníci spokojeni… Výstav pivovaru, který letos slaví 160 let, roste zhruba o deset procent ročně.