Foto: Deník/PNP/

Vlky nevypustí

Noc na středu 11. listopadu bude v Rinchnachu, Gehmannsbergu a v dalších obcích regionu nezvykle tichá. Kvůli pandémii totiž museli zrušit lidový zvyk, který sem přitahoval lidi z širokého okolí – upustili od „vpouštění vlků“ ohlašováním mohutného zvonění. Jak náš list mnohokrát informoval, po skončení letní pastvy a návratu dobytka do vsí procházely městečky skupiny mládeže s XXL-zvonci kolem pasu a upozorňovaly tak „pány lesa a pastvin“, vlky, že už se mohou vrátit do svých lovišť… Slavnost je vždy velice pestrá a hlučná. Koho naprosto nezvyklé skoroticho v Rinchnachu a okolí překvapí, ten prý může doufat, že koronou způsobený výpadek tradice byl jednorázový a příští rok se zvony zase rozbuší, uvádí list.

Nepečlivostí do basy

Policisty na nádraží v Bad Endorfu v pondělí zaujala opuštěná zavazadla a zakrátko jako majitelku kufru a dvou tašek odhalili 57letou Češku. Při domluvě jí také zkontrolovali totožnost a z pátracího počítače zjistili, že ji hledá státní zastupitelství v Norimberku. Podle zatykače jí v srpnu úřední soud za krádež uložil trestním příkazem peněžitý trest 420 eur. Nezaplatila a peníze u sebe neměla ani v Bad Endorfu, popisuje PNP. Když ji pohledávku připomněli, rozzuřila se a pokoušela se hlídku poplivat, uvádí pasovský list. Protože dluh neuhradila, musí si odpykat náhradní trest čtrnáct dnů vězení. „Kdyby nezanechala svá zavazadla stát bez dohledu na peronu, pravděpodobně by vůbec nebyla kontrolována,“ uvedl mluvčí spolkové policejní inspekce v Rosenheimu Rainer Scharf.

Děti mohou s lampiony

close Ilustrační foto. info Zdroj: Deník/PNP zoom_in

Bavorská ministryně sociálních věcí Carolina Trautnerová sdělila, že tradiční průvody s lampiony k poctě sv. Martina 11. listopadu mohou mateřské školy uspořádat i letos, přes koronavirová omezení, píší PNP. Podmínkou je dodržení hygienických zásad a to, že se pochodu mohou zúčastnit vždy jen děti a zaměstnanci příslušného zařízení. Ministryně naléhavě žádá, aby lidé ani privátně neorganizovali žádné podobné větší akce mimo rodinu.

Ve Würzburgu tyto průvody pořádali skauti až s tisíci lidmi. Letos nemohli, a tak jako náhradní řešení postavili v centru města šest stanovišť, na kterých mohou rodiny přece jen individuálně uspořádat svůj malý lampioňák s řehtačkami a muzikou. V Hauzenbergu na Pasovsku zase rozsvítí lampiony v oknech školek, v Egglfingu rozvezou martinské dárky dětem hasiči, apod. List k tradici dodává, že římský voják Martin měl ve čtvrtém století v dnešní Francii rozříznout napůl svůj kabát, aby pomohl mrznoucímu žebrákovi. Ve snu se mu pak zjevil Kristus, zahalený do jeho svršku. Poté Martin odešel z armády a později se stal biskupem.