Jako „výkupné" za její vrácení požadovala připravit na pátek „Májnoce", tedy Vánoce v květnu, včetně ježíškovského trhu a výzdoby. Kromě májky za to stanice slíbila na neděli uspořádání velké party ve Zwieselu.
Městečko podmínkám vyhovělo. Za pomoci nadšených obyvatel postavilo tržnici, pověsilo ozdoby na strom, navezlo dokonce pravý sníh z Javoru a z něj vyrobilo i sněhuláka, cukrárny napekly „májnoční" pečivo, prodavačky vyzdobily výlohy, a v pátek Antenne od rána z místa živě vysílala. Podával se punč a pečivo. Starosta Franz Xaver Steininger poděkoval v interview s akčními moderátory Indrou Gerdesovou a Stefanem Meixnerem spoluobčanům za to, že tuto „bláznivou" akci podpořili. „Udělali jste ze mne nejšťastnějšího starostu na světě," řekl. Na tržnici zazpívaly děti z místních mateřinek koledy…

200 let jarmarku

„Pestrý jako nikdy" bude podle lineckých médií 200. ročník veletrhu na Urfahru, který začne v sobotu a potrvá do 7. května. V areálu výstaviště o 60 000 metrech čtverečních bude 128 stánků, v halách stovka vystavovatelů, atd.
Připravena je řada akcí. V pondělí bude spisovatelka Sophie Scheerová podepisovat svůj román „Mrtvý na urfahrském jarmarku", v úterý od 14 h bude ve stanu „Da Wirt 4s Fest" den seniorů, při němž nejlepší taneční pár dostane prémii, ve středu bude jako vždy Den rodin s nižšími cenami, soutěží dětí v malování, start balonu od AEC a od 18 h country večer. Ve čtvrtek se bude prezentovat Mühlviertel a večer bude velký ohňostroj, v neděli se uskuteční den dechovek s vrcholem při „znějícím kole", kdy ve 12.30 nasedne do 26 gondol obřího kola 80 muzikantů ke společnému zahrání Pochodu lineckých mladíků pod taktovkou starosty Klause Lugera.
Ceny zůstávají stejné jako loni – pivo bude za 5,20 eura, grilované kuře za 8,90, porce hranolků za tři eura, klobása za 4,20 až 5,90 eura.
Město Linec očekává kolem půl milionu návštěvníků.

Vyklízejí rumunské stany

Po stanařích zbyl nepořádek.Zdroj: Deník/repro
Linecká pořádková služba spolu s policií vyklidily další dva nelegální stanové tábory žebráků převážně z Rumunska. Na privátním pozemku blízko minigolfového hřiště žilo ve čtyřech stanech sedm osob, další tábor byl likvidován v pátek v oblasti Aigengutstrasse.

Duben – kde že ještě budem´?!

Předběžná bilance rakouského meteorologického úřadu potvrzuje, že letošní duben patřil k nejstudenějším v posledních letech – byl nejchladnějším z posledních devíti roků. Mimo jiné spadlo o 45 procent víc srážek než v dlouhodobém průměru, slunečního svitu bylo o desetinu méně.
Apríl přitom začal dobře, 10. dubna bylo v Hermagoru v Korutanech +25,9 stupně. Ve druhé půlce se to zlomilo a například na letištích ve Štýrském Hradci a v Innsbrucku naměřili nové rekordní mínusy -5,5, resp. -4,4 stupně. Největší mráz do tisíce metrů nadmořské výšky byl 21. dubna v tyrolském Ehrwaldu: -11,0 stupně.
Také Bavorsko se moc neohřálo. S průměrnou teplotou sedm stupňů bylo vedle Durynska nejstudenější spolkovou zemí. Nejméně naměřili 20 dubna v Oberstdorfu, -10,1 stupně. Naopak deset dnů předtím měli v Řeznu +25,9. Bavorsko také moklo nejvíc ze zemí SRN – spadlo skoro 80 litrů na metr čtvereční, na některých méstech Horního Bavorska dokonce 200 litrů. Slunce svítilo 140 hodin, tedy pod dlouholetým dubnovým průměrem.

Při fotbalu o dárcovství

Jak už jsme informovali, o tomto víkendu zorganizují Bavorský fotbalový svaz a Červený kříž při mistrovských zápasech všech tříd informační kampaň na téma dárcovství orgánů. Chtějí „odbourat obavy" a přesvědčovat návštěvníky utkání k vědomému rozhodnutí vyplnit dárcovské průkazy a třeba tak někomu zachránit život. Na akci se podílí přes 500 amatérských klubů. Vyvrcholí při pondělním duelu regionální ligy Burghausen-Unterhaching, který bude přenášet od 20.15 televizní stanice Sport 1, a dárcovství bude mottem i všech 24 finále okresních pohárů.

Akční umělec vs. nacista Jodl

Wolfram Kastner se svým dílem.Zdroj: Deník/repro PNP

V úterý 2. května stane před soudem v Rosenheimu mnichovský „akční" umělec Wolfram Kastner (69, na snímku). Je obžalován z krádeže, útisku a poškozování cizí věci. „Může mu to přijít draho, ale je to vlastně zcela k jeho chuti – proces znovu vzbudí mnoho veřejného zájmu o ,jeho´ skandál," píše PNP a připomíná, že Kastner opakovaně pomazal červenou barvou, polámal písmena a opatřil nápisy o válečném zločinci Alfredu Jodlovi hrob na klášterním hřbitově v Chiemsee, který tuto osobu připomíná.
Už v únoru soud vyhověl potomkům Jodla a vynesl předběžné opatření, kterým Kastnerovi zakázal pokračovat v takové činnosti. Po civilním procesu se teď obviněný bude zodpovídat ještě před trestním soudcem. Podle obžaloby poškodil „zdánlivý hrob" generála wehrmachtu: zdánlivý proto, že Jodl v něm není pochován, jeho popel byl v roce 1946 vysypán do Isaru. Proti trestnímu příkazu k pokutě 10 500 eur podal obviněný odpor, a tak dojde k veřejnému projednání věci. Kastner v tiskovém prohlášení vyzval veřejnost, aby se k hlavnímu líčení dostavila. „Projednávána bude svoboda umění ve střetu s protiprávním veřejným uctíváním nacistického generála, masového vraha, odsouzeného a popraveného válečného zločince Alfreda Jodla," uvedl.
O případu náš list opakovaně informoval na svých webových stránkách.