Po 17. hodině zaregistrovali dva kolemjdoucí kouř za budovami ke stržení na Waldeggstraße. Pocházel z hořícího romského tábora. Policie jednoznačně určila, že šlo o žhářský útok. Požár uhasili hasiči, přičemž zachránit stany a věci nešlo. V době útoku na místě nikdo nebyl.
„Souvislost se dvěma požáry romských stanů v polovině února u mühlviertelské dálnice je sice zřejmá, ale není jasné, zda všechny události mají stejného pachatele," pokračuje list. V novém případu se jedná o jinou skupinu Romů. Věci vyšetřuje i úřad pro ochranu ústavy.

Místo nehody českého nákladního auta.Čech boural za humny

Nákladní auto řízené 23letým Čechem narazilo ve středu kolem 15.50 hodiny do středových svodidel dálnice A7 po výjezdu z Gallneukirchenu ve směru na Freistadt. Příčinou mohl být vteřinový spánek, napsaly OÖN. Zraněn nebyl nikdo, vedle jedoucí vozidla se stačila vyhnout. Při kolizi byla ale u českého auta rozříznuta nádrž s naftou, které vyteklo na oba jízdní pruhy asi sto litrů. Vozidlo se zabořilo téměř půl metru do rozměklé půdy. Úsek dálnice mezi Gallneukirchenem a Engerwitzdorfem musel být na půldruhé hodiny kvůli úklidu uzavřen v obou směrech. „Řidič měl obrovské štěstí, že se kamion nepřevrátil, protože by padl do vozovky protisměru," řel velitel hasičů Herbert Fürst.

Vláda chce zkrátit důchody

V Rakousku si mohou dosud senioři po dosažení důchodového věku (ženy 60, muži 65 let) přivydělávat bez omezení. Podle OÖN nyní vláda chystá změnu – kdo vedle důchodu pracuje, má v budoucnu dostávat jen díl penze. Ta by mu mohla být zkrácena až o polovinu. Omezení má platit zatím pro ženy do 63 let a pro muže do 68 let.
Podle kritiků je to prohlubování nerovnosti mezi zaměstnanci a státními úředníky, kterých se zamýšlené zkracování nemá týkat. Ti už tak jako tak mají řadu privilegií – například předčasně penzionovaný zaměstnanec si může k důchodu přivydělávat jen maximálně 416 eur měsíčně, ale úředník neomezeně. „Jejich lepší postavení je odůvodňováno tím, že úředník slouží státu doživotně. Neodchází do penze, ale od 65 let nastupuje ,do klidu´. V případě potřeby může být znovu do státní služby povolán, starší 65 let jen po oboustranné dohodě. Oficiální údaje nejsou, ale spolkové kancléřství odhaduje, že nepracuje víc než 200 úředníků starších 65 let," píše linecký list.
Úředníci veřejné služby narození po roce 1976 spadají pod „normální" důchod pracujících a zaměstnanců, pro starší platí velkorysé přechodné období.

Pět let pašerákovi lidí

K pěti letům vězení byl v Linci odsouzen 41letý Bulhar za převádění lidí. Loni 23. srpna přivezl v chladírenském voze zn. Iveco z Budapešti do Horních Rakous 20 uprchlíků nacpaných na 6,6 metru plochy. Podle policie byl prostor téměř vzduchotěsně uzavřen.
Případ nápadně připomíná drama na A4 u Parndorfu, kde bylo v noci na 27. srpen 2015 nalezeno 71 udušených běženců v podobném chladírenském autě. Nyní obviněný Bulhar vypověděl, že pracoval pro stejnou bandu, od níž měl slíbeno 250 eur za přepravovanou osobu. Uvedl dvě jména mužů v pozadí, ovšem zda patří k „parndorfské" skupině, zůstává nejasné, píší OÖN.
V nynějším případě zastavovala policie Iveco na Západní dálnici. Místo aby řidič zastavil, přidal plyn a bočně policejní autop odrazil. Při tom jeden z hlídky utrpěl zlomeninu obratle. Policisté Bulhara pronásledovali více než dvacet kilometrů. U Puckingu nakonec zastavil, vyskočil z auta a utíkal. Při zadržení se bránil.
V listopadu stanul před samosoudcem. Tehdy se prezentoval jako komplic „bandy z Parndorfu", která prý využila jeho finanční tísně a dokonce mu unesla přítelkyni. Soudce se nato prohlásil za věcně nepříslušného, protože bylo podezření, že sedmnáctkrát trestaný obžalovaný je členem zločinného spolčení.
Před senátem pak šlo především o otázku, zda jím přepravovaní lidé byli v trýznivé nebo život ohrožující situaci. Soud dospěl k závěru, že nikoliv. Obviněný uvedl, že před jízdou navrtal do chladírenského prostoru otvory, aby vylepšil přívod vzduchu. Cestou stavěl k umožnění vykonání potřeby „pasažérů". Policisté potvrdili, že v neuzavřeném bloku to nepáchlo po exkrementech. Žádný z běženců nebyl ve špatném tělesném stavu. Přepravovaní nemohli být jako svědkové vyslechnuti, protože je policie při zásahu neregistrovala.
Rozsudek není pravomocný.

Pod Neumarktem se jezdí za mýto…Uhýbají dálnici

Přes dokončení rychlostní silnice S10 projíždí centrem Neumarktu denně až sto těžkých nákladních aut, píše deník OÖN. Obec nyní tlačí na opatření proti těmto „uprchlíkům před mýtem". Podobně kamiony projíždějí i obcemi Matzelsdorf a Götschka. Dříve projížděly pod Neumarktem tunelem, ale ten byl jako součást S10 zpoplatněn – a „zkratkou" přes centrum obce řidiči šetří.
Starosta Neumarktu Christian Denkmaier (SP) ujišťuje, že v žádném případě nechce S10 hanit, je prý super a důležitá, teď jde ale o to vyřešit detaily, které zdejší obyvatele velmi obtěžují. „Asfinag investoval stovky milionů z daní, aby občanům ulevil. Teď by se ale měl postarat o to, aby silnici využívali všichni," míní.

„Okrádají" ženy

Rozdíl mezi platy mužů a žen je v Rakousku a v Německu tak velký jako sotva jinde v Evropě, uvedl linecký Volsblatt. Rakouské ženy berou průměrně o 22,9 procenta méně než muži, německé o 21,6 procenta. Větší rozdíl je v EU jen v Estonsku (28,3 %). Ve Slovinsku naopak ženy braly v roce 2014 jen o 2,9 % méně než muži. Výrazně menší rozdíly jsou i na Maltě (4,5 %) a v Itálii (6,5 %).
Důvody nižších příjmů žen německá vláda dává do souvislosti s tím, že jsou zaměstnány převážně v oborech, v nichž jsou obecně podprůměrné platy. Ze 14,2 milionu sociálně pojištěných žen v Německu pracovalo v roce 2008 asi 1,8 milionu ve zdravotnictví, 1,6 milionu v maloobchodě a 1,1 milionu ve veřejné správě (vychovatelství, sociální služby). Přitom 4,2 milionu bylo zaměstnáno na zkrácený úvazek do 20 hodin týdně, 1,3 milionu na dobu určitou, 1,8 milionu s omezeními.

Týden bratrství

Společnosti pro křesťansko-židovskou spolupráci budou od 6. do 13. března slavit po celém Německu „Týden bratrství". Také v Bavorsku se uskuteční řada akcí – přednášek, představování knih a prohlídek s doprovodem. Akce se koná už od roku 1952 a má podpořit porozumění a spolupráci křeťanů a Židů. „V Německu je 85 těchto společností vedených katolickými, evangelickými a židovskými náboženskými obcemi," poznamenává PNP.

Rekordní počet obětí drog

Počet mrtvých z předávkování drog v Bavorsku byl loni nejvyšší za posledních patnáct let. Obětmi závislosti se stalo 314 lidí. Naposledy víc jich bylo v roce 2000 – celkem 340, uvádí PNP. V roce 2014 zemřelo po konzumu drog 251 osob, v roce 2013 „jen" 230.

Postaví víc bytů

Rostoucí poptávka po nových bytech táhne bavorské stavebnictví, informuje PNP. Loni bylo uděleno 61 870 stavebních povolení na tyto objekty, o 5,2 procenta víc než předloni. O 7,2 procenta víc bylo povolení na rodinné domy a o téměř 32 procent přibylo povolení ke stavebním úpravám současných obytných budov.