Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů zpřístupnili na den nacistické štoly

Linec – Bývalý systém štol „Bergkristall" v St. Georgenu byl ve čtvrtek otevřen pro návštěvníky.

5.5.2017
SDÍLEJ:

|Bernhard Mühleder při provádění štolami.Foto: Deník/repro

Od roku 1944 tady tisíce vězňů koncentračních táborů budovaly za hrozných pracovních podmínek jeden z největších podzemních produkčních komplexů „velkoněmecké říše", píší OÖN. Byly zde montovány stíhačky Messerschmitt.
Během třinácti měsíců vězni zřídili sedm a půl kilometru štol. Linecký list pro srovnání uvádí, že Tauernský tunel je jen o kilometr kratší, rozměrově ne o moc menší, a v sedmdesátých letech trvala jeho výstavba čtyři roky. Bernhard Mühleder při provádění zdůrazňuje: „To ukazuje, s jakou vehemencí se tu pracovalo. Lidské životy při tom neměly nejmenší cenu…"
„Štoly si uchovávaly svá tajemství i dlouho po válce," pokračují OÖN. „Byly skryty pod povrchem a ležely tak stranou vědomí veřejnosti. Po válce se nejprve sovětské jednotky pokoušely komplex vyhodit, ale to se podařilo jen zčásti. Později se tu těžil písek ke komerčním účelům. Teprve když se v sídlišti postaveném nad částí tunelů začala propadat zemina, převzala štoly rakouská společnost pro nemovitosti a téměř celé je zalila betonem, aby terén zajistila. Dodnes zůstalo průchodných jen 1900 metrů."
Přístup veřejnosti je sem striktně limitován. Provádění trvající hodinu je jen čtyřikrát do roka – tento čtvrtek u příležitosti výročí osvobození koncentráku v Mauthausenu před 72 lety. Slavnostní akt vyvrcholí v neděli v 11 hodin v pamětním místě tábora v Mauthausenu, Už v sobotu od 15 hodin bude vzpomínkové setkání u vchodu do štol Bergkristallu a v 17 hodin začnou oslavy u památníku Gusen, na nichž přislíbil účast i prezident Alexander Van der Bellen.

8400 blesků za humny

Ve čtvrtek večer přišlo na Horní Rakousy krupobití a bouřky. V této spolkové zemi při nich zaregistrovali 8422 blesků, v celé republice dokonce 13 551. V Horních Rakousích mířily nejvíc na okres Vöcklabruck, kam jich udeřilo 3189 – 2,94 výboje na kilometr čtvereční, jak řekl meteorolog Manfred Spatzierer. Vydatně také pršelo, ve Wolfseggu 21 litrů na metr čtvereční. V Dolních Rakousích už bouřka doznívala, uhodilo tam kolem 2300 blesků.

Proti „určující kultuře"

Integrační zákon „protlačený" v prosinci CSU bavorským sněmem projedná k žalobě sociálních demokratů a Zelených bavorský ústavní soud.
Podle předsedy poslaneckého klubu SPD Markuse Rinderspachera je zákon dalším krokem k přeměně demokratického Bavorska v autoritativní „poručníkovský" stát. Podle předsedkyně klubu Zelených Margarete Bauseové je očividné, že právně neudržitelný zákon byl přijat výlučně k propagandistickým účelům.
Co je na normě tak sporné? Například, že migranti, kteří se odmítají učit německy, musí počítat se sankcemi, a kdo nedodržuje německý právní a hodnotový pořádek, musí se v budoucnu účastnit základního kursu, který mu je přiblíží. Jinak bude pokutován.
„Obzvlášť sporné je také, že v preambuli zákona je závazek přihlášení se ke zdejší ,vedoucí kultuře´, resp. k křesťansko-demokratickému ražení Bavorska. V odůvodnění je dokonce explicitně řeč o ,bavorské identitě´," píše PNP. SPD má minimálně šest z paragrafů za protiústavní. Konkrétně podle ní už zakotvení povinnosti integrace porušuje právo na svobodu jednání a lidskou důstojnost. Neústavní je prý rovněž předpis, že všechny děti ve školkách se mají seznámit „s centrálními prvky křesťansko-západní kultury".
Podle Zelených je samotný pojem „určující kultury", který CSU do zákona zavedla „čístě z ideologických důvodů", neurčitý, mlhavý, „pórovitý". „Je přece absurdní zavazovat migranty, ale i podnikatele a média k ,určující, tedy vedoucí, kultuře´ , o které ani sama vláda CSU neví, co se za tímto pojmem skrývá," řekla Bauseová. „Svým zákonem sledujícím ,vytěsňování´ se CSU v Bavorsku staví diametrálně proti spolkovým pravidlům mířícím k participaci."

Autor: Vladimír Majer

5.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sčítání volebních výsledků v českobudějovické sportovní hale, kde tradičně sídlí největší sčítací středisko v republice, může začít. Přípravy finišovaly v pátek.
4

Na volební výsledky se před lety čekalo až do neděle

Vlby ve vazební věznici České Budějovice.
11

Parlament má hlasy i z vazební věznice

Přes Dasný jedeme o víkendu bez omezení

Dasný – Uzavřený jízdní pruh na hlavním tahu z Českých Budějovic na Písek v Dasném je do neděle či pondělí volný.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volby v Gymnáziu Česká

České Budějovice - Volební okrsky číslo jedna a dvě jsou v Českých Budějovicích tradičně v Gymnáziu Česká, pár kroků od radnice. Podle ředitele gymnázia Antonína Sekyrky se hlasuje vždy ve zvýšeném přízemí.

Při fotbalu dojde i na zážitek s policií

České Budějovice – Policisté se zúčastní jako hosté sobotního fotbalového utkání na stadionu SK Dynamo České Budějovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení