Chraňte uprchlice!

Pasov - Napadání, zneužívání a verbální násilí na ženách ve sběrných centrech pro uprchlíky je podle přesvědčení více bavorských humanitárních iniciativ na denním pořádku, píše PNP. 20 jich napsalo ministryni sociálních věcí Emilii Müllerové otevřený dopis, v němž požaduje zřizování speciálních obydlí pro osamělé azylantky. V současných hromadných ubytovnách leží nezamykatelné místnosti pro ženy a pro muže vedle sebe, toalety a umývárny musejí být často užívány společně a přehmaty jsou tak naprogramovány, tvrdí pisatelky a připomínají dubnová konkrétní obvinění ze sexuálního násilí proti azylantkám v bavorských kasárnech. Úřady tehdy hovořily o výjimkách, uvedla PNP.

Tichá noc v Unii

V příštím roce má vyjít privátně iniciovaný zpěvník Evropské unie se 112 písněmi všech členských zemí v originálních řečech a s anglickým překladem. Rakušané už o svých šesti příspěvcích hlasovali po internetu. Ze 48 návrhů vybraných žáky a učiteli šesti hudebních škol a sborů zvolilo 2919 „porotců" například do kategorie milostných skladeb píseň Rainharda Fendricha ve vídeňském dialektu "Weus d' a Herz", do skupiny víra a církev „Tichou noc", do skupiny dětských písní "Heidschi Bumbeidschi" atd.

Církev ztrácí

„Je to rekord, kterého by se katolická církev ráda vzdala – loni z ní vystoupil rekordní počet 217.716 lidí," napsal deník PNP. Je to ještě zhruba o 36 000 víc než při dosud největším „exodu" v roce 2010, kdy se provalily skandály se zneužíváním dětí v církevních zařízeních. Biskupství Pasov ubylo loni 2740 „oveček", o 624 víc než předloni. „Bolí to," řekl k tomu biskup Stefan Oster. „Jsme přesvědčeni, že každý věřící, který se v církvi angažuje, dává dnešnímu světu hodně. Každý, kdo odejde, chybí…" Řezenské biskupství ztratilo 7042 lidí a regionální děkan ze Straubingu Jakob Hofmann míní, že lidé se vzdálili víře. Arcibiskupství Mnichov - Freising opustilo 20.552 věřících. Bettina Göbnerová z tiskového oddělení arcibiskupství hovoří o individuálních rozhodnutích, ale připouští, že církev ztratila kontakt k lidem, uzavírá PNP.

Rodiny mohou prožít středověk.Žít jako Kelti

V příštích dvou týdnech se budou v keltské vesničce v rakouském Mitterkirchenu tkát textilie podle vzorků dva a půl tisíce let starých. Vědci tak chtějí rekonstruovat, jak tehdy lidé pracovali a žili, píší OÖN. „Budeme se držet originálů nalezených v Hallstattu," řekla archeoložka Jutta Leskovarová z Hornorakouských zemských muzeí. S tímto záměrem upravili spolupracovníci muzeí upravili jeden ze stavů skanzenu. Do projektu je zapojena i keltoložka Helga Rösel-Mautendorferová, specializující se na textilie. Experimentováno bude také s vařením na otevřeném ohni a s litím bronzu. Veřejnost bude moci vesničku navštívit od 19. července do 1. srpna od 11 do 14 hodin a vidět novodobé „Kelty" při práci. Při rodinném odpoledni 26. července si tu budou moci rodiče s dětmi vyzkoušet točit hlínu, vyrábět měděné šperky a stavět sruby.